Appam - Odia

ଜୁଲାଇ 06 – ଦାଉଦଙ୍କ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା!

(ପ୍ରଥମ ଶାମୁୟେଲ-୨୬:୨୩) ପୁଣି, ସଦାପ୍ରଭୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନୁଷ୍ୟକୁ ତାହାର ଧାର୍ମିକତା ଓ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପ୍ରମାଣେ ଫଳ ଦେଉନ୍ତୁ; ସଦାପ୍ରଭୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ମୋହର ହସ୍ତରେ ସମର୍ପଣ କଲେ ହେଁ ମୁଁ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅଭିଷିକ୍ତଙ୍କର ପ୍ରତିକୂଳରେ ହସ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲି ନାହିଁ

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାରେ ଦାଉଦ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଥିଲେ ଅଭିଷିକ୍ତମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହାତ ବଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ ଶାଉଲ ରାଜା ଭାବରେ ଅଭିଷିକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ବାକ୍ୟକୁ ଅବମାନନା କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିଲା |  ଇଶଶ୍ବର ଶାଉଲଙ୍କଠାରୁ ସିଂହାସନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଦାଉଦଙ୍କୁ ତାହା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲେ ତଥାପି, ଦାଉଦ ଶାଉଲଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଶାଉଲ ଦାଉଦଙ୍କୁ ଶିକାର କରିବା ପାଇଁ ଗୋଡ଼ାଇଲା।  ଦାଉଦ ପାହାଡ ଓ ଗୁମ୍ଫାରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ବେଳେ ଶାଉଲ ତାଙ୍କର ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବାକୁ ଲାଗିଲେ।  କିନ୍ତୁ, ଦିନେ, ଦାଉଦ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ଏକାକୀ ଶାଉଲଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଲେ ସେ କେବଳ ସେଠାରୁ ଚାଲିଗଲେ, କେବଳ ଶାଉଲଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ବର୍ଚ୍ଛା ଓ ଜଳକୁ ନେଇଗଲେ ସେ ଶାଉଲଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ନାହିଁ।  ଅବୀଶୟ ଶାଉଲଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲାବେଳେ ଦାଉଦ କହିଲେ, ତାଙ୍କୁ ବିନାଶ କର ନାହିଁ।  କାରଣ କିଏ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅଭିଷିକ୍ତଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହାତ ବଢାଇ ପାରିବ ଏବଂ ଦୋଷୀ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ? (ପ୍ରଥମ ଶାମୁୟେଲ-୨୬:୯)

ଦାଉଦଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଦେଖି, ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କଲେ ଦାଉଦ ଦିନକୁ ଦିନ ବିକଶିତ ହେଲେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ସେ ଶାଉଲଙ୍କ ରାଜତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ପାଇଲେ।  ଯଦି ଆମେ ମଧ୍ୟ ଦାଉଦଙ୍କ ପରି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିଥାଉ ତେବେ ଆମେ କେତେ ଧନ୍ୟ!  ଈଶ୍ବରଙ୍କ ମନୋନୀତ ସେବକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କଦାପି ଖରାପ କଥା କୁହ ନାହିଁ   ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଦାପି ହାତ ବଢାନ୍ତୁ ନାହିଁ।  ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିଏ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବ  ପରମେଶ୍ୱର ହିଁ ଧାର୍ମିକ କରନ୍ତି (ରୋମୀୟ-୮:୩୩)

ଯେଉଁମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରେମ ରଖନ୍ତି, ସେମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଅଭିଷିକ୍ତ ସେବକମାନଙ୍କ ସହିତ ଦୋଷ ଖୋଜିବାରେ କଦାପି ଜଡିତ ହେବେ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଭଲ ଜିନିଷକୁ ସେମାନେ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ କୋଣସି ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆଣ୍ଠୁମାଡି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶ୍ରୁଳ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ ଦାଉଦ ତାଙ୍କଠାରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱସ୍ତତା କେତେ ଚମତ୍କାର ଥିଲା!

ଶଲୋମନ ଦାଉଦଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଦେଖିଲେ।  ତେଣୁ, ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ସମୟରେ କହିଥିଲେ, ତୁମେ ମୋର ଦାସ  ଦାଉଦଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୟା କରିଅଛ, କାରଣ ସେ ତୁମ ଆଗରେ ସତ୍ୟ, ଧାର୍ମିକତା ଏବଂ ହୃଦୟର ସଚ୍ଚୋଟତା ସହିତ ଆଗରେ ଗଲେ;  ତୁମେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମହାନ ଦୟା ଜାରି ରଖିଛ, ଏବଂ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ସିଂହାସନରେ ବସିବା ପାଇଁ ଏକ ପୁତ୍ର ଦେଇଛ (ପ୍ରଥମ ରାଜାବଳୀ-୩:୬) ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ହୁଅ ଯେଉଁମାନେ ଅଭିଷିକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଈଶ୍ୱରୀୟ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ନମ୍ରତା ସହିତ ରୁହନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୋଷ ଖୋଜିବାର ଅଭ୍ୟାସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଗୀତସଂହିତା-୩୧:୨୩) ହେ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସଦ୍‍ଭକ୍ତ ସମସ୍ତେ, ତାହାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କର; ସଦାପ୍ରଭୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ଓ ଗର୍ବାଚାରୀମାନଙ୍କୁ ବହୁଳ ରୂପେ ପ୍ରତିଫଳ ଦିଅନ୍ତି।

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.

அன்பு தேவபிள்ளைகளே,
ஆண்டவராகிய இயேசுகிறிஸ்துவின் நாமத்தில் என் அன்பின் வாழ்த்துக்கள்.

அடுத்த வாரம், மே 28-ஆம் தேதி சனிக்கிழமை அன்று காலை 9.00 மணி முதல் மதியம் 2.00 மணி வரை பரிசுத்த ஆசீர்வாத உபவாச ஜெபம் நம்முடைய ஏலிம் மகிமையான எழுப்புதல் தேவாலயத்தில் ஒழுங்கு செய்து இருக்கின்றோம். அதில் அடியேனும் என்னோடுகூட தீர்க்கதரிசி வின்சென்ட் செல்வகுமார் அவர்களும் கர்த்தருடைய வார்த்தையை கொண்டுவர இருக்கின்றோம். நீங்கள் அனைவரும் குடும்பத்தோடு இந்த பரிசுத்த ஆசீர்வாத உபவாச ஜெபத்திலே கலந்துக்கொண்டு தேவனுடைய ஆசீர்வாதத்தை பெற்றுக்கொள்ளும்படி இயேசுகிறிஸ்துவின் நாமத்தில் அன்புடன் கேட்டுக்கொள்கின்றேன்.

இப்படிக்கு
போதகர் ஆஸ்பார்ன் ஜெபத்துரை
ஏலிம் மகிமையான எழுப்புதல் தேவாலயம் No.50, இரயில்வே ஸ்டேஷன் ரோடு, கோடம்பாக்கம்.

For Contact-
+919003067777,   +919884908777,   +919884916777