Appam - Odia

ଜୁଲାଇ 03 – ଜଣେ ଯିଏ ନମ୍ର!

(ଲେବୀୟ ପୁସ୍ତକ -୨୬:୪୧-୪୨)ଓ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଆମ୍ଭର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରିବା ହେତୁ ଆମ୍ଭେ ହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଶତ୍ରୁଗଣର ଦେଶକୁ ଆଣିଲୁ, ଏହା ସେମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରିବେ; ତହିଁରେ ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ଅସୁନ୍ନତ ହୃଦୟ ନମ୍ର ହେବ ଓ ସେମାନେ ଆପଣା ଆପଣା ଅପରାଧର ଦଣ୍ଡ ଗ୍ରହଣ କରିବେ; ୪୨, ତେବେ ଆମ୍ଭେ ଯାକୁବ ସହିତ ଆପଣା ନିୟମ ସ୍ମରଣ କରିବା ଓ ମଧ୍ୟ ଇସ୍‌ହାକ ସହିତ ଆପଣା ନିୟମ ଓ ମଧ୍ୟ ଅବ୍ରହାମ ସହିତ ଆପଣା ନିୟମ ସ୍ମରଣ କରିବା; ପୁଣି ଆମ୍ଭେ ଦେଶକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା।

ଯେଉଁମାନେ ନମ୍ର ଅଟନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇଶ୍ୱର ପ୍ରଚୁର ଆଶୀର୍ବାଦ ଗଚ୍ଛିତ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଭୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ନିଜକୁ ନମ୍ର କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଚୁକ୍ତି ମନେ ରଖିବେ ଏବଂ ଆମକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ ଶବ୍ଦ ‘ଚୁକ୍ତି’ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତତାକୁ ବୁଝାଏ ବିଶ୍ୱାସରେ ପ୍ରଭୁ ଆମ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଯାହା ଯାହା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି, ସେ ତୁମକୁ ସେହି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦେବେ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ନିଜକୁ ନମ୍ର କରିବ

ଶାସ୍ତ୍ର କହେ ଯଦି ମୋର ନାମ ଦ୍ୱାରା ଡକାଯାଇଥିବା ମୋର ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ନମ୍ର କରିବେ, ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ ଏବଂ ମୋର ମୁଖ ଖୋଜିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଷ୍ଟ ମାର୍ଗରୁ ବିମୁଖ ହେବେ, ତେବେ ମୁଁ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଶୁଣିବି, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପାପ କ୍ଷମା କରିବି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶକୁ ସୁସ୍ଥ କରିବି” (୨ୟ ବଂଶାବଳୀ-୭:୧୪)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ, ନିଜକୁ ନମ୍ର କରିବାକୁ କେବେ ହେଲେ ଦ୍ୱିଧା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ସେମାନେ କଦାପି ଗର୍ବ କରିବାକୁ ସ୍ଥାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ‘ମୁଁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛି, ମୁଁ ଅଭିଷିକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସିୟୋନକୁ ଯାଉଛି’ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରୁଛି ସାମାଜିକ ସ୍ଥିତି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କିମ୍ବା ଚର୍ଚ୍ଚର ସଦସ୍ୟତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଗର୍ବ ଆପଣଙ୍କୁ ଗର୍ବରେ ପରିଣତ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ

ଦେଖନ୍ତୁ ଦାନିୟେଲ କିପରି ନିଜକୁ ନମ୍ର କଲେ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ଦାନିୟେଲ ଇଶ୍ବରଙ୍କର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଏବଂ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଶକ୍ତିରେ ଅଭିଷିକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ (ଦାନିୟେଲ -୬:୩)ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରୁ ସାକ୍ଷୀ ଥିଲେ ଯେ ସେ ବହୁତ ପ୍ରିୟ ଥିଲେ (ଦାନିୟେଲ -୯:୩୩)

ସେ କେବଳ ଦର୍ଶନ ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିପାରିଲେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାର କ୍ଷମତା ସହିତ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେଲେ ଯଦିଓ ତାଙ୍କୁ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ଏଥିରୁ କୌଣସି ବିଷୟରେ ଗର୍ବିତ ନଥିଲେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆମେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପଡୁଛୁ ଯେ ସେ ଅନ୍ୟ ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ପ୍ରଭୁ ଆମକୁ କ୍ଷମା କର, କାରଣ ଆମ୍ଭେମାନେ ପାପ କରିଛୁ”

ନିହିମିୟାଙ୍କ ନମ୍ର ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତୁ ସେ ନିଜକୁ ସମସ୍ତ ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି: “ଦୟାକରି ତୁମର କର୍ଣ୍ଣକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ ଏବଂ ଆଖି ଖୋଲିବାକୁ ଦିଅ, ଯେପରି ତୁମେ ତୁମର ଦାସର ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣି ପାରିବ, ଯାହା ମୁଁ ଆଜି ଦିନରାତି ତୁମ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି, ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଏବଂ ଆମ୍ଭେମାନେ ତୁମ୍ଭ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପାପ କରିଥିବା ଇସ୍ରାଏଲ ସନ୍ତାନଗଣର ପାପ ସ୍ୱୀକାର କର। ମୋ ବାପାଙ୍କ ଘର ଏବଂ ମୁଁ ପାପ କରିଛି ଆମ୍ଭେମାନେ ତୁମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର କରିଛୁ … ”(ନିହିମିୟା-୬:୭)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ, ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କର ନମ୍ରତା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ କେବେ ବି ଭୁଲିଯାଅ ନାହିଁ ଯେ ନମ୍ରତା ଆଶୀର୍ବାଦର ଚାବିକାଠି  ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ନିଜକୁ ନମ୍ର କର ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କର, ପ୍ରଭୁ ତୁମର ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ହଁ ଏବଂ ଆମେନ୍ ସହିତ ଉତ୍ତର ଦେବେ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (୧ମ ବଂଶାବଳୀ-୧୭:୨୩) ଏବେ ହେ ସଦାପ୍ରଭୋ! ତୁମ୍ଭେ ଆପଣା ଦାସ ବିଷୟରେ ଓ ତାହାର ବଂଶ ବିଷୟରେ ଯେଉଁ କଥା କହିଅଛ; ତାହା ଅନନ୍ତକାଳ ସ୍ଥିରୀକୃତ ହେଉ ଓ ତୁମ୍ଭେ ଯେପରି କହିଅଛ, ସେପରି କର।

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.