ସେପ୍ଟେମ୍ବର 18 – ମୁଁ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ କ’ଣ ଦେବି?

(ଗୀତସଂହିତା-୧୧୬:୧୨) ମୋ’ ପ୍ରତି ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କର ସବୁ ମଙ୍ଗଳଦାନ ପାଲଟେ ମୁଁ ତାହାଙ୍କୁ କି ପ୍ରତିଦାନ କରିବି

କୃତଜ୍ଞ ହୃଦୟ ଆମ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଆଣିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଇଶ୍ବରଙ୍କଠାରୁ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ମନେ ରଖୁ, ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ହୃଦୟର ଅନ୍ତରରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉ, ଇଶ୍ବର ତୁମ ଉପରେ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଧିକ ଡାଳନ୍ତି

ଦାଉଦଙ୍କ ଇତିହାସ, ଜଣେ ପ୍ରକୃତ କାହାଣୀ, ଯିଏ ଏକ ନିମ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଅତି ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥିଲା ଦାଉଦ, ଯିଏ କେବଳ ମେଷପାଳକ ଥିଲେ, ସେ ଇସ୍ରାଏଲର ମହାନ ରାଜା ଭାବରେ ଉନ୍ନତ ହେଲେ ଏବଂ ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ଏବଂ ପରିମାପରୁ ତାଙ୍କୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇଲେ

ଦାଉଦ ସେହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧାକୁ କୃତଜ୍ଞତାର ସହିତ ମନେ ପକାଇଲେ ସେ ଇସ୍ରାଏଲର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି,ଯିଏ ଆମ ନିମ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଆମକୁ ମନେ ପକାଇଲେ, କାରଣ ତାଙ୍କର ଦୟା ଚିରସ୍ଥାୟୀ” (ଗୀତସଂହିତା -୧୩୬:୨୩) ତାଙ୍କର କୃତଜ୍ଞତା ହେତୁ ସେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପାଇଁ ତିନୋଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ:

ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବି: “ମୁଁ ପରିତ୍ରାଣର ପାତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବି ଏବଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବି” (ଗୀତସଂହିତା-୧୧୬:୧୩) ‘ପୂଜା’ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ପ୍ରଣାମ’, ‘ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା ଓ ସମ୍ମାନ ଦେବି’, ‘ମୁଁ ତାଙ୍କ ନାମରେ ସମ୍ମାନ ଓ ଗୌରବ ଦେବି’। ହଁ, ସେ ମହାନ ଏବଂ ଆମର ସମସ୍ତ ଉପାସନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଆନନ୍ଦିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆମକୁ ତାଙ୍କ ଉପାସନା କରିବାକୁ ଆଶା କରନ୍ତି

ମୁଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣର ବଳି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବି: “ମୁଁ ତୁମକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ବଳି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବି ଏବଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବି” (ଗୀତସଂହିତା -୧୧୬:୧୭)ଦାଉଦ ଅତ୍ୟଧିକ ଆଶୀର୍ବାଦ ବଳି ଆବିଷ୍କାର କଲେ – ଖୁସିର ଓଠରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ ସେହି ବଳିଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଇଶ୍ଵର

ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଟନ୍ତି ମୁଁ ମୋର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ପୂରଣ କରିବି “ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିବି” (ଗୀତସଂହିତା-୧୧୬:୧୪) ଦାଉଦ କେବଳ ଓଠରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସମସ୍ତ ଶପଥ ପୂରଣ କରି ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ

ଶାସ୍ତ୍ର ଆମକୁ କହିଛି ତୁମର ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଏବଂ ତୁମର ସମସ୍ତ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଥମ ଫଳ ସହିତ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କର ତେଣୁ ତୁମର ଭଣ୍ଡାରଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ​ତୁମର ଭାତଗୁଡ଼ିକ ନୂତନ ଦ୍ରାକ୍ଷାରସରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ (ହିତୋପଦେଶ-୩:୯,୧୦) ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ହାତରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ମନେ ରଖ, ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଓ ପ୍ରଶଂସା କର ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (୨ୟ କରିନ୍ଥୀୟ-୯:୮) ଆଉ, ସମସ୍ତ ବିଷୟ ସର୍ବଦା ଯଥେଷ୍ଟ ରୂପେ ପାଇ ତୁମ୍ଭେମାନେ ଯେପରି ସମସ୍ତ ଉତ୍ତମ କର୍ମ ନିମନ୍ତେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକତର ଦାନ କରି ପାର, ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଈଶ୍ୱର ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସର୍ବ ପ୍ରକାର ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରଚୁର ଭାବରେ ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି

Article by elimchurchgospel

Leave a comment