ସେପ୍ଟେମ୍ବର 14 – ପକ୍ଷ ତଳେ!

(ରୁତ-୨:୧୨) ସଦାପ୍ରଭୁ ତୁମ୍ଭ କର୍ମର ଫଳ ଦେଉନ୍ତୁ; ଇସ୍ରାଏଲର ଯେଉଁ ସଦାପ୍ରଭୁ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ପକ୍ଷ ତଳେ ତୁମ୍ଭେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ଆସିଅଛ, ସେ ତୁମ୍ଭକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରସ୍କାର ଦେଉନ୍ତୁ

ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଭୁ ପରମେଶ୍ୱର ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ, ଯାହାର ଡେଣା ତଳେ ଆପଣ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି” ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ପ୍ରଭୁ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଡେଣା ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ଆସିବ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୁରସ୍କାରର ପୂର୍ଣ୍ଣତା ଆଦେଶ ଦେବେ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ କେବଳ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କର, ସେ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ତୁମେ ମନୁଷ୍ୟର ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇବ ଆପଣ ରୁତଙ୍କ ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବେ ସେ ଜଣେ ମୋୟାବୀୟ ମହିଳା ଥିଲେ ଯିଏ ଇସ୍ରାଏଲରୁ ମୋୟାବକୁ ଆସିଥିବା ଏକ ପରିବାରକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେହି ପରିବାରର ବୋହୂ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଏବଂ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲା

ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ହୃଦୟରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଭୁ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ସେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଡେଣା ତଳେ ଦୌଡିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ସେହି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଓଠରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇନଥିଲା ସେ ଇସ୍ରାଏଲର ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ବିଷୟରେ କଦାପି ଅଭିଯୋଗ କଲେ ନାହିଁ

ମୋୟାବରେ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ହରାଇବା ପରେ ନୟମୀ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଫେରି ଆସିଲେ ଅର୍ପା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବୋହୂ, ନୟମୀର ପରାମର୍ଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ମୋୟାବରେ ରହିଲେ  ଯେତେବେଳେ କି ରୁତ ନୟମୀ ସହିତ ଏକତ୍ର ରହିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ  ତାର ଅଶ୍ରୁଳ ବକ୍ତବ୍ୟ ପଡିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ଶକାତର ମୋତେ ତୁମକୁ ଛାଡିବାକୁ କିମ୍ବା ତୁମ ପଛରେ ଅନୁସରଣ ନକରିବାକୁ ମୋତେ ଅନୁରୋଧ କାରଣ ତୁମ୍ଭେ ଯେଉଁଠାକୁ ଯାଅ ମୁଁ ଯିବି ଏବଂ ତୁମେ ଯେଉଁଠାରେ ରୁହ ମୁଁ ରହିବି ତୁମ୍ଭର ଲୋକମାନେ ମୋର ଲୋକ ହେବେ, ଏବଂ ତୁମ୍ଭର ପରମେଶ୍ୱର ମୋର ପରମେଶ୍ୱର (ରୁତ-୧:୧୬)

ଏପରିକି ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ନିରାଶା ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ପରି ଦେଖାଗଲା ସେତେବେଳେ ସେ ଇସ୍ରାଏଲର ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବାକୁ ଏବଂ କେବଳ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଆଜି ବି ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ବି ହେଉ ପରୀକ୍ଷା ହେଉ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦୃଡଭାବରେ ଧରି ରଖ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଡେଣା ତଳେ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେ କେବେବି ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ରୁତଙ୍କ ଜୀବନର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଈଶ୍ୱର  ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଧାର୍ମିକ ବୋୟାଜଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସାଥୀ ଭାବରେ ଦେଲେ

ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖୁ ଯେ ରାଜା ଦାଉଦ ରୁତଙ୍କ ବଂଶଧର ଏବଂ ଆମର ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଯିହୁଦାର ସେହି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଜନ୍ମରୁ ଜଣେ ଅଣଯିହୂଦୀ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁତଙ୍କ ନାମରେ ସମର୍ପିତ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପାଇବାକୁ ଈଶ୍ବର ଇଚ୍ଛା କଲେ ଏହା କେବଳ ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ତାଙ୍କ ଡେଣା ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମାପ ସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନନ୍ତ ଅଟେ

ହେ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳରେ ଦୃଡ ହୁଅ ତୁମ ଜୀବନରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଏବଂ ଝଡ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦୃଡଭାବରେ ଧରି ରଖ ସେହି ପରମେଶ୍ୱର ଯିଏ ଏଲିୟଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ କଲେ ଯିଏ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଈଶ୍ବର ଯିଏ ଆୟୁବକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ ଦୁଇଗୁଣ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିବାରୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ଧରି ରଖିଥିଲେ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ରୁଥ-୩:୧) ଏଥିଉତ୍ତାରେ ତାହାର ଶାଶୁ ନୟମୀ ତାହାକୁ କହିଲା, “ଆହେ ମୋହର କନ୍ୟା, ଯେଉଁଥିରେ ତୁମ୍ଭର ମଙ୍ଗଳ ହେବ, ଏପରି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥାନ ମୁଁ କି ତୁମ୍ଭ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ନାହିଁ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment