ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10 – ହେ ପରମେଶ୍ୱର ଶୁଚି ଅନ୍ତଃକରଣ ସୃଷ୍ଟି କର

(ଗୀତସଂହିତା-୫୧:୧୦) ହେ ପରମେଶ୍ୱର, ମୋ’ ଅନ୍ତରରେ ଶୁଚି ଅନ୍ତଃକରଣ ସୃଷ୍ଟି କର ଓ ମୋ’ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥିର ଆତ୍ମା ନୂତନ କର।

ଏଠାରେ ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ରାଜା ଦାଉଦ ତାଙ୍କଠାରେ ଏକ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ଆମର ପରମେଶ୍ୱର ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ୱର୍ଗ ଓ ପୃଥିବୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର, ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଦୃଶ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କିନ୍ତୁ ଆମ ଭିତରେ ଏକ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆମ ଈଶ୍ବର ନାମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଏଲୋହିମ୍ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସୃଷ୍ଟିର ଈଶ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ, ଏଲୋହିମ୍ ଆକାଶ ଓ ପୃଥିବୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ (ଆଦି -୧:୧)

ସେ କେବଳ ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ କହି ଏହି ସମସ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ରାଜା ଦାଉଦ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୃଷ୍ଟିକୁ ଦେଖନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ଭଲ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଦେଖାଯାନ୍ତି ଏବଂ ତାପରେ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ହୃଦୟକୁ ଦେଖନ୍ତି ଦାଉଦ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କଲେ ଯେ ପୃଥିବୀରେ ମନୁଷ୍ୟର ଦୁଷ୍ଟତା ମହାନ ଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ହୃଦୟର ଚିନ୍ତାଧାରାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମନ୍ଦ ଥିଲା

ପ୍ରଭୁ ମନୁଷ୍ୟର ହୃଦୟକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମନୁଷ୍ୟ କେବଳ ସାଂସାରିକ ପାପ ଏବଂ ଭୋଗରେ ଲିପ୍ତ ରହିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ସେ ଯାହା କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ଏପରି କରିବା ଶେଷ କରନ୍ତି ଯାହା ସେ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ମନୁଷ୍ୟର ହୃଦୟରେ ପାପର ଏକ ନିୟମ ଅଛି, ଯାହା ପବିତ୍ରତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲୁଚେ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କୁ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଏବଂ ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ରହିବାକୁ ବାରଣ କରେ ସେଥିପାଇଁ ଗୀତସଂହିତା

ଦାଉଦ ଅଶ୍ରୁରେ ଚିତ୍କାର କରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ହେ ଈଶ୍ବର ଯିଏ ଆକାଶ ଓ ପୃଥିବୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ତୁମେ ମୋ ଭିତରେ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ ତୁମେ ଏକ ନୂତନ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ ଯାହା ମନ୍ଦଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଏ ଏବଂ କେବଳ ତୁମ ଉପରେ ଲାଗିଥାଏ

ଶୁଦ୍ଧ ହୃଦୟ ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଏକ ବିରଳ ଏବଂ ଅଦ୍ଭୁତ ଜିନିଷ ପ୍ରକୃତରେ ହୃଦୟର ଶୁଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟରେ ରହିବାର ଏହି ବିଶେଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ​​ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି  ତୁମେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ରକ୍ତ ଦ୍ୱାରା ଧୋଇ ହୋଇଛ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଛ ସେହି ସମୟରେ, ତୁମର ହୃଦୟ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ​​ଦ୍ୱାରା ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ହୁଏ

କରିନ୍ଥ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଅନେକେ ଅନ୍ୟାୟ, ବ୍ୟଭିଚାର ବେଶ୍ୟା ଚୋରୀ ଏବଂ ଲୋଭରେ ବାସ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ବର ଯେତେବେଳେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଡାକିଲେ, ତାଙ୍କ ଦୟାରେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଲେ

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ପବିତ୍ରଆତ୍ମାଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ରନ୍ଦନ କର, ଯିଏ ତୁମ ଭିତରେ ଏକ ନିର୍ମଳ ହୃଦୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏବଂ ତୁମକୁ ପବିତ୍ରତାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ  (ଯୋହନ-୧୬:୧୩) କିନ୍ତୁ ସେ, ଅର୍ଥାତ୍‍, ସତ୍ୟମୟ ଆତ୍ମା ଆସିଲେ ସେ ପଥ ଦେଖାଇ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସତ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇବେ, କାରଣ ସେ ଆପଣାଠାରୁ କଥା କହିବେ ନାହିଁ, ମାତ୍ର ଯାହା ଯାହା ଶୁଣିବେ, ସେହି ସବୁ କହିବେ, ପୁଣି, ଆଗାମୀ ବିଷୟସବୁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବେ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment