ସେପ୍ଟେମ୍ବର 09 – ଇଶ୍ଵର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା!

(ଆଦି-୧:୧) ଆଦ୍ୟରେ ପରମେଶ୍ୱର ସ୍ୱର୍ଗସମୂହ ଓ ପୃଥିବୀକୁ ସୃଷ୍ଟି କଲେ।

ଆମର ଈଶ୍ବର ସମସ୍ତ ସୃଷ୍ଟିର ଈଶ୍ବର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିର ଏକ ଅଂଶ ଆଜି ବି ଆମ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସୃଜନଶୀଳ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ ସେ ତୁମ ପାଇଁ ସବୁକିଛି ଏକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରଙ୍ଗରେ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି

.ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ ପଠାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସମସ୍ତ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ତାପରେ ପରମେଶ୍ୱର କହିଲେ ଆଲୋକ ହେଉ ଏବଂ ସେଠାରେ ଆଲୋକ ଥିଲା (ଆଦି-୧:୩) ତାପରେ ପରମେଶ୍ୱର କହିଲେ ପୃଥିବୀ ଘାସ, ବୀଜ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଔଷଧ ଏବଂ ସେହି ପ୍ରକାରର ଫଳ ଗଛ ଉତ୍ପନ୍ନ କର ଯାହାର ବୀଜ ନିଜେ ଅଛି ପୃଥିବୀରେ ଏବଂ ତାହା ହେଲା (ଆଦିପୁସ୍ତକ-୧:୧୧)

କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ବର ଯେତେବେଳେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କଲେ ଆଦି ପୁସ୍ତକରେ, ଆମେ ପଡୁଯେ ପ୍ରଭୁ ଈଶ୍ବର ପୃଥିବୀର ଧୂଳିରୁ ମନୁଷ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାକରୁ ଜୀବନର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କଲେ ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବିତ ହେଲା ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ଈଶ୍ଵର ଯିଏ ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସବୁକିଛି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଆମକୁ ତାଙ୍କର ରୂପ ଏବଂ ପ୍ରତିମା ପ୍ରଦାନ କଲେ ଏବଂ ଆମର ସ୍ନେହୀ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ପିତା ହେଲେ

ଯେହେତୁ ଈଶ୍ବର ତୁମର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା, ସେ ତୁମ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି ତୁମେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀରେ ନିର୍ମିତ ତୁମେ କଦାପି ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ସ୍ୱର୍ଗ ଓ ପୃଥିବୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ତାଙ୍କର ସୃଜନଶୀଳ ଶକ୍ତି ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି

ସେ ଇସ୍ରାଏଲ ସନ୍ତାନଗଣଙ୍କୁ ମରୁଭୂମିରେ ମାନ୍ନା ବର୍ଷା କଲେ ମାନ୍ନା ସ୍ୱର୍ଗରେ ଥିବା ସ୍ୱର୍ଗଦୂତମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସେ ଏହାକୁ ସୃଷ୍ଟି କରି ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଲେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ହୃଦୟରେ ମାଂସ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ​କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ କୁଟୀର ସୃଷ୍ଟି କରି ଇସ୍ରାଏଲର ଶିବିରକୁ ପଠାଇଲେ ସେ କେବଳ ପାଞ୍ଚଟି ରୁଟି ଏବଂ ଦୁଇଟି ମାଛ ସହିତ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବାରେ କିପରି ସଫଳ ହେଲେ ସେହି ଇଭେଣ୍ଟ ଶେଷରେ ବାରଟି ଟୋକେଇଟି ବାମରେ ଭରିବା କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଲା ଆମ ପ୍ରଭୁଙ୍କର ସୃଜନଶୀଳ ଶକ୍ତି ହେତୁ ଏହା ସବୁ

ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା ଯୂନସଙ୍କ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ କରୁଣା ଥିଲା ଯିଏ ତାଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସଦାପ୍ରଭୁ ପରମେଶ୍ୱର ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଯୂନସ ଉପରକୁ ଆଣିଲେ ଯେପରି ତାହା ତାଙ୍କ ଦୁଃଖରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଛାଇ ହୋଇପାରେ ତେଣୁ, ଯୂନସ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ କୃତଜ୍ଞ ଥିଲେ (ଯୂନସ-୪:୬) ଯୂନସ ବସିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଉଦ୍ଭିଦର ମଞ୍ଜି କିପରି ଦେଖାଗଲା କିମ୍ୱା ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ପାଇଁ ଛାଇ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦୁଃଖରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଭିଦ କିପରି ଏତେ ପରିମାଣରେ ବନ୍ଚିଲା ପୁନଶ୍ଚ, ଏହା କେବଳ ଆମର ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସୃଜନଶୀଳ ଶକ୍ତି ହେତୁ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଯିଶାଇୟ-୫୪:୫) କାରଣ ତୁମ୍ଭର ନିର୍ମାଣକର୍ତ୍ତା ତୁମ୍ଭର ସ୍ୱାମୀ ଅଟନ୍ତି; ସୈନ୍ୟାଧିପତି ସଦାପ୍ରଭୁ ତାହାଙ୍କର ନାମ ଓ ଇସ୍ରାଏଲର ଧର୍ମସ୍ୱରୂପ ତୁମ୍ଭର ମୁକ୍ତିଦାତା; ସେ ସମୁଦାୟ ପୃଥିବୀର ପରମେଶ୍ୱର ବୋଲି ବିଖ୍ୟାତ ହେବେ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment