ଜୁଲାଇ 27 – ମୋଶାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା!

(ଏବ୍ରୀ-୩:୫) ପରବର୍ତ୍ତୀ ବକ୍ତବ୍ୟ ବିଷୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ମୋଶା ତାହାଙ୍କ ଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ସେବକ ସ୍ୱରୂପେ ପ୍ରକୃତରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଥିଲେ ।

ମୋଶାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶାସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁନ୍ଦର ସାକ୍ଷୀ ପଡ଼ ମୋଶା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଘରେ ଏବଂ ସବୁକିଛିରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଥିଲେ ସେ ଈଶ୍ବର ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କ ଆଗରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଥିଲେ

ଜଳରୁ ଅଙ୍କିତ ହେଉଛି ମୋଶା ନାମର ଅର୍ଥ ମୋଶାଙ୍କ ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଅନେକ ପିଲାଙ୍କୁ ନୀଳ ନଦୀ ଜଳରେ ବୁଡ଼ି ମରିବାକୁ ପଡିଲା କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ବର ମୋଶାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଦେଖାଇଲେ ତାଙ୍କୁ ଜଳରୁ ଉଠାଇ ଫାରୋଙ୍କ ଘରେ ବତାଇଲେ ମୋଶା ସେହି ପ୍ରେମକୁ ଭୁଲି ନଥିଲେ ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା ସହିତ ରହିଲେ

ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ବିଶ୍ୱାସ ଦ୍ୱାରା ମୋଶା ବୟସ ହୋଇଗଲେ, ଫାରୋଙ୍କ ଝିଅର ପୁତ୍ର ବୋଲି କହିବାକୁ ମନା କଲେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଅପମାନକୁ ସମ୍ମାନ କରି ପାପର ଅତୀତର ଭୋଗ ଉପଭୋଗ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ଦୁଃଖ ଭୋଗିବାକୁ ପସନ୍ଦ କଲେ ମିଶରର ଭଣ୍ଡାର ଅପେକ୍ଷା କାରଣ ସେ ପୁରସ୍କାରକୁ ଚାହିଁଥିଲେ (ଏବ୍ରୀ-୧୧:୨୪-୨୬)

ଯଦି ଆପଣ ପୁରା ଶାସ୍ତ୍ର ପଢନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ କରିବାର ରହସ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଜିନିଷ ଉପରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଈଶ୍ୱର ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଜିନିଷର ଶାସକ କରିବେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ ଶାସକ ହେବାବେଳେ ଯଦି ଜଣେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ, ତେବେ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ ଏବଂ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇ ଈଶ୍ୱର ତାଙ୍କୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିବେ

ମୋଶାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଦେଖି ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ମିଶରରୁ କିଣାନ ଆଡକୁ ନେଇଯିବାର ଦାୟିତ୍। ଦେଲେ ଏହା ମୋଶାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଥିଲା ପରମେଶ୍ୱର ଇସ୍ରାଏଲ ସନ୍ତାନଗଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ ଈଶ୍ବର ମିଶର ଏବଂ ମରୁଭୂମିରେ ମୋଶାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର କରିଥିଲେ ଯଦି ମୋଶାଙ୍କ ଜୀବନ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଅନେକ ସମୟରେ ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭଲ ସାକ୍ଷୀ ଦେଉଥିବାର ପାଇପାରିବେ କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପରମେଶ୍ୱର କହିଲେ ତା

ପରେ ସେ କହିଲେ ମୋର ବାକ୍ୟ ଶୁଣ ଯଦି ପ୍ରଭୁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା ଅଛନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଦର୍ଶନରେ ଜଣାଇବି ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନରେ କଥା ହୁଏ ମୋର ସେବକ ମୋଶାଙ୍କ ସହିତ ନୁହେଁ ସେ ମୋ ଘରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଟନ୍ତି ମୁଁ ତାଙ୍କ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେ ଏପରିକି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର କଥାରେ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରୂପ ଦେଖନ୍ତି (ଗଣନା-୧୨:୬-୮)

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମୋଶାଙ୍କ ପରି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ଈଶ୍ବର ମଧ୍ୟ ତୁମ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ କଥା ହେବେ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ପ୍ରକାଶିତ-୧୭:୧୪) ସେମାନେ ମେଷଶାବକଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବେ, ଆଉ ମେଷଶାବକ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୟ କରିବେ, କାରଣ ସେ ପ୍ରଭୁମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ ଓ ରାଜାମାନଙ୍କର ରାଜା, ପୁଣି, ଯେଉଁମାନେ ତାହାଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି, ସେହି ଆହୂତ, ମନୋନୀତ ଓ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଜୟ କରିବେ ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment