ଜୁଲାଇ 25 – ଆମେ ଅନ୍ୟକୁ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବା କି!

(ପ୍ରଥମ କରିନ୍ଥୀୟ -୧୩:୯) କାରଣ ଆମ୍ଭେମାନେ ଆଂଶିକ ଭାବେ ଜାଣୁ ଓ ଆଂଶିକ ଭାବେ ଭାବବାଣୀ କହୁ

ମାନବ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ଥିବାବେଳେ ଜଣେ କିପରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଦୋଷ ଖୋଜି ପାରିବ?  ଆଜି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦୋଷାରୋପ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ପରି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜଗତକୁ ଖରାପ କରୁଛି।  ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ, ଏହା କେତେ ପରିମାଣରେ ଅନ୍ୟକୁ ଦୋଷ ଦେଇପାରେ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ବିଷୟରେ କ’ଣ କୁହାଯାଇଛି

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କହିଥିଲେ, “ତେଣୁ ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଉପହାରକୁ ଯଜ୍ଞକୁ ଆଣ, ଏବଂ ସେଠାରେ ମନେରଖ ଯେ ତୁମର ଭାଇଙ୍କର କିଛି ଅଛି, ତେବେ ତୁମର ଉପହାରକୁ ଯଜ୍ଞବେଦି ଆଗରେ ଛାଡିଦିଅ ପ୍ରଥମେ, ତୁମର ଭାଇ ସହିତ ପୁନୁଃସମନ୍ୱୟ କର, ଏବଂ ତା’ପରେ ଆସ ଏବଂ ତୁମର ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କର (ମାଥିଉ-୫:୨୩-୨୪)

ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା, ଅଭିଷିକ୍ତ ଏବଂ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସେବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଦୋଷ ପାଇପାରେ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ କେବଳ ମଣିଷ ଅଟନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ   ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଦୋଷ ପାଇବ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସେବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପବାସ କର ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କର ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭାବକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରନ୍ତୁ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭେଟନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏକୁଟିଆ ଥିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ସୂଚିତ କରନ୍ତୁ

ଦାଉଦ ପାପ କଲାବେଳେ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା ନାଥନ୍ ଏହିପରି କଲେ।  ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା ନାଥନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଦାଉଦଙ୍କୁ ନିଜର ପାପ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ଏବଂ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଏକ ପଥ ପରିଷ୍କାର କଲା ଏହା ନୁହେଁ କି?  ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମାନ ଆଲୋଚନା କରିବା, ନମ୍ୱରରୁ ଜୋରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଏବଂ ପତ୍ରିକା ମାଧ୍ୟମରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା କୌଣସି ଭଲ କାମ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ କେବଳ ଶୟତାନକୁ ଖୁସି କରିବ ସେ ଆମର ଭାଇମାନଙ୍କ ଦିନରାତି ଅଭିଯୋଗକାରୀ (ପ୍ରକାଶିତ ବାକ୍ୟ -୧୨:୧୦) ଏହା ନୁହେଁ କି?

ଆପଣ ଏହି ଦୁନିଆରେ ରହିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଅବଧି ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ   ଯଦି ସେହି କ୍ଷୁଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଗୌରବ ଏବଂ ମହାନତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା କେତେ ଉପଯୋଗୀ ହେବ!  ଯଦି ସେହି କ୍ଷୁଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପ୍ରାଣ ଅମଳ କରିବାରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ହାଡରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା କେତେ ଉପଯୋଗୀ ହେବ!  ଯଦି ତୁମେ ଆଜି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଇ ତୁମର ଦିନ ନଷ୍ଟ କର, ଇଶ୍ଵର ତୁମକୁ ଦେଇଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗକୁ ନଷ୍ଟ କରି ତୁମକୁ ଅନନ୍ତକାଳ ପାଇଁ ବିଳାପ କରିବାକୁ ପଡିବ

ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦୋଷାରୋପ କରନ୍ତି ସେମାନେ କେବଳ ଏହା କରନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରେମ ନାହିଁ ଏବଂ ଆତ୍ମା ​​ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ତୃଷା ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କରିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଇର୍ଷା ଜଳିବା ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କହିଥିଲେ, “ବିଚାର କର ନାହିଁ” (ମାଥିଉ-୭:୧)  ଇଶ୍ଵରଙ୍କର ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ଇଶ୍ବର ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଦୁନିଆରେ ରହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏକ ଭାର ସହିତ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ନିଜକୁ ସମର୍ପଣ କର ତା’ପରେ, ତୁମେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ଗୀତସଂହିତା -୩୭:୧-୨) ତୁମ୍ଭେ ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀମାନଙ୍କ ସକାଶୁ ଆପଣାକୁ ବିରକ୍ତ କର ନାହିଁ, କିଅବା ଅଧର୍ମାଚାରୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଈର୍ଷାଭାବ ବହ ନାହିଁ। ୨ କାରଣ ସେମାନେ ଘାସ ପରି ଶୀଘ୍ର କଟା ଯିବେ ଓ କୋମଳ ତୃଣ ପରି ଶୁଷ୍କ ହେବେ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment