ଜୁଲାଇ 22 – ବିଶ୍ରାମ!

(ମାର୍କ-୬:୩୧) ସେଥିରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ଅଲଗା ହୋଇ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଜନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ କର । କାରଣ ଅନେକ ଲୋକ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଜନ କରିବାକୁ ସୁଦ୍ଧା ସୁଯୋଗ ନ ଥିଲା

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ରାମ ଏବଂ ଆରାମ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ମଣିଷ ଏବଂ ପ୍ରକୃତରେ ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଇଥିବା ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କିନ୍ତୁ ତଥାପି, ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯେ ସେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥିଲେ।  ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ମାନବଜାତି ୪୦୦୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀରେ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମୟ ମାତ୍ର ସାଡେ ତିନି ବର୍ଷ ଥିଲା ସେହି କ୍ଷୁଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଦାୟିତ୍ ଥିଲା ତାଙ୍କୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ପଡିଲା ତାଙ୍କୁ ସହର ଏବଂ ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିଲା ତାଙ୍କୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପଡିଲା

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଦିନେ ମୋତେ ପଠାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମୁଁ ନିଶ୍ଚୟ କରିବି ରାତି ଆସୁଛି ଯେତେବେଳେ କେହି କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ (ଯୋହନ-୯:୪) ଯୀଶୁ ତାଙ୍କର ସେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିଶ୍ରମ କଲେ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ, ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଶରୀରର ଯତ୍ନ ନେଲେ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ ଏକ ନିଛାଟିଆ

ସ୍ଥାନକୁ ଯାଅ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ କର ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଅନେକ ଲୋକ ଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ନଥିଲେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିଲେ ଏକ ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଅ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ କର ଯୀଶୁ ଏକାକୀ ବିଶ୍ରାମ ନେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ସେ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି ରୁଟି ଏବଂ ଦୁଇଟି ମାଛ ବାଣ୍ଟି ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ (ମାର୍କ-୬:୪୫) ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦରେ, ଆମେ ପଢୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ପର୍ବତକୁ ଚାଲିଗଲେ

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରିବା ପରେ ସେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ମରୁଭୂମି ସ୍ଥାନକୁ ଗଲେ ସେହି ସ୍ଥାନଟି ଥିଲା ଗେଥସେମାନ ବଗିଚା ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଜାରି ରଖିବାବେଳେ ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ସତେଜ ହେଉଛି, ଆତ୍ମା ​​ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଛି ଏବଂ ଶରୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି   ହଁ  ସେ ଜାଣିଥିଲେ ସତେଜତା ଯାହା ପ୍ରାର୍ଥନା

ଆଣିପାରେ ସେ ନିଜ ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେଲେ  ସେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଡି ସେମାନଙ୍କୁ ରୂପାନ୍ତର ପର୍ବତର ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନାର ଶକ୍ତି ଦେଖାଇ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ କ୍ରୁଶବିଦ୍ଧ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ମାତା ମରିୟମଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିରାପଦରେ ତାଙ୍କୁ ଯୋହନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ (ଯୋହନ-୧୯:୨୬-୨୭)

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ସମସ୍ତ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ଶରୀର ଶୃଙ୍ଖଳିତ କେବଳ ସେତେବେଳେ ତୁମେ ଈଶ୍ୱରୀୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ସିଦ୍ଧତା ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇପାରିବ ଏହା ମଧ୍ୟ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ମଲାଖି-୪:୨) ମାତ୍ର ଆମ୍ଭ ନାମକୁ ଭୟ କରୁଅଛ ଯେ ତୁମ୍ଭେମାନେ, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଧର୍ମରୂପ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟଦାୟକ କିରଣ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇ ଉଦିତ ହେବ; ଆଉ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ବାହାର ହୋଇ ହୃଷ୍ଟପୁଷ୍ଟ ଗୋବତ୍ସ ତୁଲ୍ୟ କୁଦା ମାରିବ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment