ଜୁଲାଇ 20 – ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନରେ ଆନନ୍ଦ

(ହଵକ୍ କୁକ୍-୩:୧୮) ତଥାପି ମୁଁ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରେ ଆନନ୍ଦ କରିବି। ମୁଁ ଆପଣା ତ୍ରାଣର ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କଠାରେ ଉଲ୍ଲାସ କରିବି।

ଥରେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ କେତେକ ସେବକ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ବିନିମୟ କଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଅଂଶ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଅଟେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିଲ୍ ପ୍ରାର୍ଥନା ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଅଟେ ତୃତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକରେ ସ୍ୱର୍ଗର ବର୍ଣ୍ଣନା ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏତେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟଥିଲେ ଯେ ଏଫିସୀୟ ରେ  ସର୍ବୋପରିସ୍ଥ ସ୍ଥାନ ପାଇବାର ଆଶୀର୍ବାଦ ହେଉଛି ଶାସ୍ତ୍ରର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଂଶ ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ,

ୱେବ୍ଷ୍ଟର ନାମରେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସେବକ ଆସିଲେ ସେ ବାଇବଲ ଖୋଲି (ହବକକୁକ୍-୩:୧୭,୧୮) ପାଦକୁ ଦର୍ଶାଇଲେ ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯଦି ଓ ଡିମ୍ବିରି ଗଛ ଫୁଲିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ଉପରେ ଫଳ ନପାରେ  ଯଦି ଓ ଅଲିଭ୍ ର ପରିଶ୍ରମ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ ଏବଂ କ୍ଷେତଗୁଡ଼ିକ ଖାଦ୍ୟ ଦିଏ ନାହିଁ  ଯଦି ଓ ମେଷପଲଟି ମେଷପଲରୁ କାଟି ଦିଆଯାଇପାରେ, ଏବଂ ଷ୍ଟଲରେ କୌଣସି ଗୋରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତଥାପି ମୁଁ ପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରେ ଆନନ୍ଦ କରିବି ମୁଁ ମୋ ପରିତ୍ରାଣର ଈଶ୍ୱରଙ୍କଠାରେ

ଆନନ୍ଦ କରିବି ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଆନନ୍ଦର ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଦୁଃଖ ଲୁହ ଏବଂ କ୍ଷତିରେ ମଧ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଗୁଣ ଯାହା ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସନ୍ତାନ ଧାରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ପ୍ରେରିତ ପାଉଲ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆମ୍ଭେମାନେ ବଞ୍ଚିବା ତେବେ ଆମ୍ଭେମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ବାସ କରିବା ଯଦି ଆମ୍ଭେମାନେ ମରିବା ତେବେ ଆମ୍ଭେମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ମରିବା ତେଣୁ ଆମେ ବଞ୍ଚିବା କିମ୍ବା ମରିବା ଆମେ ପ୍ରଭୁଙ୍କର (ରୋମୀୟ-୧୪:୮)

ଏକ ମଜାଦାର ଘଟଣା ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏକ କାହାଣୀ କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ​​କାହାଣୀଟି ଏହିପରି ଗଲା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହତାଶ ହୋଇ ଏକ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ନଦୀକୁ ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖି ପାରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବେ ରାସ୍ତାରେ ସେ କୌଣସି ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭେଟି ନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନଦୀକୁ ଡେଇଁବାକୁ ଯାଉଥିଲେ

କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସମୟରେ ଅଟକି ଯାଇ ଶ୍ରୋତାମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ନଦୀକୁ ଡେଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ତୁମକୁ ଭେଟିଥାନ୍ତେ ତା ହେଲେ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ କ’ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ସେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଦଳାଇବେ ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଯିବେ ଯଦି ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଉତ୍ତର କ’ଣ ହେବ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ଅନେକ ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଚାଲନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ବିପରୀତ ଦିଗରୁ ଚାଲନ୍ତି ସେମାନେ ଦୁଃଖୀ ତୁମ ଭିତରେ ଥିବା

ଈଶ୍ୱରୀୟ ଆନନ୍ଦ ସେହି ଦୁଃଖୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଭଲ କି ଏହା ଉପରେ ଚିନ୍ତା କର ଯଦି ତୁମେ ଆନନ୍ଦିତ ଏହା ଚୁମ୍ବକ ପରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଆଡକୁ ଟାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଅଣଯିହୂଦୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଛି ଏବଂ ସୁଖର ଉତ୍ପତ୍ତି ଯିଏ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ଜାଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ  ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରେ ସର୍ବଦା ଆନନ୍ଦ କର

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଗୀତସଂହିତା-୪:୭) ତୁମ୍ଭେ ମୋ’ ଅନ୍ତଃକରଣରେ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଅଛ,ତାହା ସେମାନଙ୍କ ଶସ୍ୟ ଓ ଦ୍ରାକ୍ଷାରସ ବୃଦ୍ଧିକାଳର ଆନନ୍ଦ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment