ଜୁଲାଇ 19 – ଦାନିୟେଲଙ୍କ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା!

(ହୋଶେୟ-୭:୮) ଗୋଷ୍ଠୀଗଣ ମଧ୍ୟରେ ଇଫ୍ରୟିମ ଆପେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଅଇ; ଇଫ୍ରୟିମ ଓଲଟା ହୋଇ ନ ଥିବା ପିଠା ତୁଲ୍ୟ।

ଯଦିଓ ଇସ୍ରାଏଲରେ ୧୨ ଟି ଜନଜାତି ଥିଲେ ଇଫ୍ରୟିମ ଜନଜାତି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାବେଳେ ଈଶ୍ବର ଏହାକୁ ଏକ ପିଠା ଅନାବୃତ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଏହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ଆମକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ କେକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆସନ୍ତୁ ଦୋସାକୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦୋସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ, ତେଲରେ ପୋଛିବା ପରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଗ୍ରୀଡରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଯାଉଛି ନିମ୍ନରେ ଥିବା ଚୁଲିରୁ ଉତ୍ତାପ ସହିତ ଏହା ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରାନ୍ଧେ ତା’ପରେ ଦୋସା ଗ୍ରାଇଡ୍ ଉପରେ ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କରାଯାଉଛି ତା’ପରେ ଏହା ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଭଜା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଭଲ ସ୍ବାଦ ମିଳେ ଯଦି ଏହା ଗ୍ରାଇଡ୍ ଉପରେ ଟର୍ନ୍ ହୋଇନଥାନ୍ତା ଦୋସାର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱ ଅନାବୃତ ହୋଇଥାଇପାରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜୀବନର

ଦୁଇଟି ଅଂଶ ଅଛି ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ହେଉଛି ଈଶ୍ୱର ଆମ ପାଇଁ ଯାହା କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ହେଉଛି ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପାଇଁ ଆମକୁ କରିବାକୁ ହେବ କିଛି ଲୋକ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପଚାରିବା ଜାରି ରଖିବେ ଯେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଣ କରିବେ ସେମାନେ ଆଶୀର୍ବାଦ ଜ୍ଞାନ ମୁକ୍ତି ଏବଂ ଈଶ୍ୱରୀୟ ଆରୋଗ୍ୟ ମାଗିବେ ଈଶ୍ଵର ସେହି ସବୁ ଜିନିଷ ଦେବା ପାଇଁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ

ସେହି ସମୟରେ ସେମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଦାୟିତ୍ କରି ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ସେମାନେ ଭୁଲିଯିବେ ଜଣେ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରିବା ଉଚିତ୍ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦିଅ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ସନ୍ତାନ ପରି ଜୀବନଯାପନ କର ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଆଜ୍ଞା ପାଳନ କର କିନ୍ତୁ ଏହି ଲୋକମାନେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବେ ନାହିଁ ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନାବୃତ ପିଠା ଅଟନ୍ତି

ରାଜା ଶଲୋମନଙ୍କୁ ଦେଖ ଯେତେବେଳେ ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କଠାରୁ ଜ୍ଞାନ ଲୋଡ଼ିଲେ ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ଦେଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ସେ ଧନ ଗୌରବ ଏବଂ ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ଦେଲେ ଯାହା ଶଲୋମନ ମାଗିନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଶଲୋମନ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ନିର୍ମାଣ କରିବା, ଅନ୍ୟ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ବଳି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବା ଏବଂ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଦେବା ଏହିପରି ଶଲୋମନ ଏକ ଅନାବୃତ ପିଠା ଏଥି ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ପିଠା ବିଷୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଏହି ରୋଟୀ ମିଡ଼ିଆନ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଖସିଗଲା ଏହା ଏକ ତମ୍ବୁକୁ ଆସିଲା ଓ ତାହାକୁ ଆଘାତ କଲା ଯେ ତାହା ଖସି ପଡ଼ିଲା ଓ ତମ୍ବୁଟି ଭାଙ୍ଗିଗଲା (ବିଚାରକର୍ତ୍ତା-୭:୧୩) ମିଡ଼ିଆନ୍ ତମ୍ବୁକୁ ଓଲଟାଇବା ପାଇଁ ବାର୍ଲି ରୁଟି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫୁଟାଯାଇଥିବା

ଏକ ପିଠା ଥିଲା ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ତୁମେ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ​​ଦ୍ୱାରା ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉଚିତ୍ ଅନ୍ୟ ପଟେ ତୁମେ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଅଗ୍ନିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉଚିତ୍ ତୁମକୁ ପବିତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଈଶ୍ୱର ତୁମକୁ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଅଭିଷେକ ଦିଅନ୍ତି ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ଦୁର୍ଗ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ

ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ସେ ତୁମକୁ ଅଗ୍ନି ଅଭିଷେକ ଦିଅନ୍ତି ଈଶ୍ୱରଙ୍କର ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ତୁମେ ଏକ ଅନାବୃତ କେକ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରନ୍ଧା ହେବା ଉଚିତ୍ କେବଳ ସେତେବେଳେ ତୁମେ ଶତ୍ରୁର ଶକ୍ତି ଭାଙ୍ଗି ବିଜୟୀ ହୋଇପାରିବ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଯୋହନ-୬:୫୧) ମୁଁ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ସେହି ଜୀବନ୍ତ ଆହାର; କେହି ଯଦି ଏହି ଆହାର ଭୋଜନ କରେ, ସେ ଅନନ୍ତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରହିବ; ହଁ, ମୁଁ ଯେଉଁ ଆହାର ଦେବି, ତାହା ମୋହର ମାଂସ, ମୁଁ ତାହା ଜଗତର ଜୀବନ ନିମନ୍ତେ ଦେବି

Article by elimchurchgospel

Leave a comment