ଜୁଲାଇ 16 – ଯିଏ ଆମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି!

(ଯିଶାଇୟ-୪୧:୧୦) ତୁମ୍ଭେ ଭୟ କର ନାହିଁ, କାରଣ ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭ ସଙ୍ଗରେ ଅଛୁ; ନିରାଶ ହୁଅ ନାହିଁ, କାରଣ ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭର ପରମେଶ୍ୱର; ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭକୁ ସବଳ କରିବା; ହଁ, ଆମ୍ଭେ ତୁମ୍ଭର ସାହାଯ୍ୟ କରିବା; ହଁ, ଆମ୍ଭେ ଆପଣା ଧର୍ମସ୍ୱରୂପ ଦକ୍ଷିଣ ହସ୍ତରେ ତୁମ୍ଭକୁ ଧରି ରଖିବା।

ଈଶ୍ଵର କେବଳ ଆମ ସହିତ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ସେ ଆମ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ରୁହନ୍ତି ସେ ଆମ ସହିତ ଚାଲନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଆମକୁ କେବେ ବି ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ  ତାଙ୍କର ନାମ ଇମାନୁଏଲ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଈଶ୍ବର ଆମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି

ଅନେକ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଈଶ୍ଵର ଆମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଈଶ୍ୱର କିଛି ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ସେ ଆମ ସହିତ ରହିବେ ନାହିଁ  ସେ କେବଳ ପବିତ୍ର ଦୂତମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିବେ ସେ କେବଳ କିରୁବ ଏବଂ ସରାପ ସହିତ ରହିବେ ସେ କେବଳ ଚାରି ଜୀବ ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗର ଚବିଶ ପ୍ରାଚୀନଙ୍କ ସହିତ ରହିବେ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ମଧୁର ଉପସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ

ଈଶ୍ଵର ପ୍ରକୃତରେ ସ୍ୱର୍ଗରେ ବାସ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖ ସେ ଏକ ସ୍ନେହୀ ପିତା ଭାବରେ ତୁମର ନିକଟତର ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଗାନ ଓ ପ୍ରଶଂସା କର, ଯିଏ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟରେ ବାସ କରେ, ସେ ତୁମ ମଧ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥାଏ

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମିଳିଥିବା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ହେଉଛି ମୁଁ ତୁମ ସହିତ ଅଛି ଆମେ ଦେଖିପାରୁଛୁ ଯେ ଈଶ୍ବର ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଧୁଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଦେଉଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ କିମ୍ବା ଭୟ ବିନା ଆଗକୁ ବଡିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେଲେ ଏବଂ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପାଇଁ ମହତ୍ ଏବଂ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେଲେ

ଯିହୋଶୂୟ କିପରି ସାହସର ସହିତ ଗତି କରି କିଣାନର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେଲେ ଏହା କେବଳ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ହେତୁ ଯେପରି ମୁଁ ମୋଶାଙ୍କ ସହିତ ଥିଲି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ତୁମ ସହିତ ରହିବି ମୁଁ ତୁମକୁ ଛାଡିବି ନାହିଁ କିମ୍ବା ତ୍ୟାଗ କରିବି ନାହିଁ (ଯିହୋଶୂୟ-୧:୫)

ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କ ପଛରେ କ’ଣ କାରଣ ଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ଏକ ସମୟରେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏବଂ ଯିରୁଶାଲମରେ ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ପ୍ରାଣ ଅମଳ କରିବା କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଲା କେବଳ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଏହାର କାରଣ ଯେହେତୁ ଈଶ୍ବର କହିଥିଲେ ଦେଖ ଯୁଗ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଁ ସବୁବେଳେ ତୁମ ସହିତ ଅଛି (ମାଥିଉ-୨୮:୨୦) ସେମାନେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲେ ଏବଂ ଈଶ୍ବରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କଲେ

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଆଜି ଶଶ୍ବର ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛନ୍ତି ଭୟ କର ନାହିଁ କାରଣ ମୁଁ ତୁମ ସହିତ ଅଛି  ହତାଶ ହୁଅ ନାହିଁ କାରଣ ମୁଁ ତୁମ୍ଭର ପରମେଶ୍ୱର ଯେତେବେଳେ ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ପରମେଶ୍ୱର ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ତୁମେ କାହିଁକି ଭୟ କରିବ କିମ୍ବା ନିକ୍ଷେପ କରିବ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ  (ଗୀତସଂହିତା-୨୩:୪) ଏଣୁ ମୁଁ ମୃତ୍ୟୁୁଚ୍ଛାୟାରୂପ ଉପତ୍ୟକା ଦେଇ ଗମନ କଲେ ହେଁ କୌଣସି ଆପଦକୁ ଭୟ କରିବି ନାହିଁ; କାରଣ ତୁମ୍ଭେ ମୋହର ସହବର୍ତ୍ତୀ,ତୁମ୍ଭର ପାଞ୍ଚଣ ଓ ତୁମ୍ଭର ବାଡ଼ି ମୋତେ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦିଅନ୍ତି।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment