ଜୁଲାଇ 15 – ଆମେ ନିଜେ ଦେଖିବା!

(ଯିଶାଇୟ-୬:୧) ଉଷୀୟ ରାଜା ମୃତ ହେବା ବର୍ଷ ମୁଁ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଓ ଉନ୍ନତ ସିଂହାସନରେ ଉପବିଷ୍ଟ ଦେଖିଲି, ତାହାଙ୍କ ରାଜବସ୍ତ୍ରର ଅଞ୍ଚଳ ମନ୍ଦିରକୁ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କଲା

ତୁମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍  ତୁମେ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଛବି ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ତୁମେ ତାଙ୍କର ମହାନତା ଏବଂ ଗୌରବ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦେଖିବ ତୁମେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଦେଖିବ

ନିଜକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ  ଯିଶାଇୟ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ।  ଏହା ଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜକୁ ଦେଖିଲେ  ସେ ଦୁଃଖଦାୟକ ଅବସ୍ଥା ଅନୁଭବ କଲେ ସେ ଭିତରେ ଥିଲେ। ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ସେ ଜଣେ ଅପରିଷ୍କାର ଓଠର ବ୍ୟକ୍ତି  ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହେବ ତୁମର ବିବେକ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମର ପାପଗୁଡ଼ିକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବ  ତୁମର ସମସ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ ଘୃଣ୍ୟ ଦିଗ ଏବଂ ତୁମର ଜୀବନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଭାବ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇପାରେ ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭାବରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ପ୍ରକୃତ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଜାଣିବ ଲୁହରେ ଈଶ୍ଵରଙ୍କଠାରୁ କ୍ଷମା କର ଏବଂ ନିଜକୁ ସଂଶୋଧନ କର ତା’ପରେ ଈଶ୍ଵର ତୁମକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରିବେ

ଶାସ୍ତ୍ର କହେ ମୁଁ ଉଚ୍ଚ ଓ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ବାସ କରେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବିନମ୍ର ଓ ନମ୍ର ଆତ୍ମା ​​ଅଛି ନମ୍ରମାନଙ୍କର ଆତ୍ମାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ଏବଂ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧମାନଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା (ଯିଶାଇୟ-୫୭:୧୫)

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଭେଟିବ ତାଙ୍କୁ ତୁମର ଭଙ୍ଗା ଏବଂ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହୃଦୟକୁ ଦେଖ ତୁମେ ପବିତ୍ର ବଞ୍ଚିବାକୁ କେତେ ଇଚ୍ଛା କରୁଛ ତାହା ତାଙ୍କୁ ଦେଖ କତାଙ୍କୁ ଲୁହରେ ତୁମର ପ୍ରାର୍ଥନା ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦିଅ

ଦାଉଦ କୁହନ୍ତି ଈଶ୍ବରଙ୍କ ବଳି ଏକ ଭଙ୍ଗା ଆତ୍ମା, ଭଙ୍ଗା ଏବଂ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହୃଦୟ ଏମାନେ ହେ ଈଶ୍ୱର ତୁମେ ଘୃଣା କରିବ ନାହିଁ (ଗୀତସଂହିତା-୫୧:୧୭) ସେ ତୁମର କାନ୍ଦଣାକୁ କେବେ ବି ଅଣଦେଖା କରିବ ନାହିଁ ଗୋଟିଏ କୋଠରୀରେ ଭାସୁଥିବା ଧୂଳିର ଦାଗ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ହଜାର ହଜାର ଧୂଳି କଣିକା ଭାସୁଥିବା

ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଛାତର ଏକ ଗର୍ତ୍ତ ଦେଇ ଯାଉଥିବା କୋଠରୀକୁ ପ୍ରବେଶ କରେ  ସେହିପରି ଭାବରେ, ଆପଣ ନିଜ ଭିତରେ ଥିବା ଅଧର୍ମକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ

ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବସିବ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଆଲୋକ ତୁମ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ସେ ତୁମ ଭିତରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଭୁଲ ଏବଂ ଅଭାବକୁ ତୁମକୁ ଅନୁଭବ କରିବ ସେହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ତୁମର ଅଭାବକୁ ଲୁହରେ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ

ଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ (ଗୀତସଂହିତା-୧୩୯:୨୩) ହେ ପରମେଶ୍ୱର, ମୋହର ଅନୁସନ୍ଧାନ କର ଓ ମୋ’ ଅନ୍ତଃକରଣର ପରିଚୟ ନିଅ;ମୋତେ ପରୀକ୍ଷା କର ଓ ମୋହର ସଂକଳ୍ପସବୁ ଜ୍ଞାତ ହୁଅ;

Article by elimchurchgospel

Leave a comment