ଜୁଲାଇ 14 – ଗ୍ରାମଗୁଡିକ

(ପରମ ଗୀତ-୭:୧୧) ଆସ, ମୋ’ ପ୍ରିୟତମ, ଆମ୍ଭେମାନେ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଉ; ଆମ୍ଭେମାନେ ପଲ୍ଲୀଗ୍ରାମରେc କାଳକ୍ଷେପଣ କରୁ।

ଜାତିର ଜୀବନ ଏହାର ଗାଁର ଜୀବନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଗାଁଗୁଡ଼ିକର ପୁନର୍ଜୀବନ ହେଉଛି ଜାତିର ପୁନର୍ଜୀବନ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା

ଆମର ଦାୟିତ୍ ନୁହେଁ କି ମୋ ବାପାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ତାଙ୍କର ଏକାଗ୍ରତା ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ଥିଲା ସେ ସକାଳରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଗ୍ରାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଗୀତ ଗାଇବେ ସୁସମାଚାର ପ୍ରଚାର କରିବେ ଏବଂଲୋକମାନଙ୍କୁ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବେ ରାତି ସମୟରେ ରାସ୍ତା ଓ ରାସ୍ତାରେ ରହିବା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ରହିବା ତାଙ୍କୁ ଅନୁଭବ କରିବ ଯେ ସେ ଯେପରି ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି

ଦେଖନ୍ତୁ ଶୁଲାମାଇଟ୍ କିପରି ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକକୁ ଡାକନ୍ତି ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, ହେ ପ୍ରିୟତମ ଆସ କ୍ଷେତକୁ ଯିବା  ଚାଲ ଗାଁରେ ରହିବା (ପରମ ଗୀତ-୭:୧୧) ଆପଣ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମାନ ସଂଙ୍ଗରେ ଡାକିବେ କି?

ଗାଁର ଲୋକମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ  ସେମାନେ ଅପରିଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଅଶିକ୍ଷିତ ତୁମେ ଯାହା କହୁଛ ସେଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେମାନେ ମିଥ୍ୟା ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାରରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି  ଡାହାଣ ଏବଂ ବାମ ହାତର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜାଣି ନ ଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିବା ତୁମର ଦାୟିତ୍ ନୁହେଁ କି ଯଦି

ଯୂନସଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଉପଦେଶ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁତାପ କରିପାରେ, ତେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆପଣଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଶୁଣି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନୁତାପ କରିବେ

ଥରେ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଧିକାଂଶ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିବ ନାହିଁ। ସେନା ହଠାତ୍ ଆସି ସମସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ନେଇଯିବେ।  ଆନ୍ଦୋଳନର କେତେକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଯୁବକ ବାଳକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଭାବରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବେ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା

ଦେବାରେ ଅସହାୟ ଥିବାରୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରେମ, ସମର୍ଥନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଲୋକ ନଥିଲେ ପରିବହନ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ନଥିଲା ସେହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅନେକ ମିଶନାରୀ ସହରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟ କେତେକ ମିଶନାରୀ ବିଦେଶୀ ଦେଶକୁ ଚାଲିଗଲେ   କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା କେତେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା

ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଗ୍ରାମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଶ୍ଵାସୀ ଗ୍ରାମ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଯୀଶୁଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯୀଶୁ କହିଥିଲେ ରାଜ୍ୟର ଏହି ସୁସମାଚାର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସେମାନଙ୍କ ସାକ୍ଷୀ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର କରାଯିବ (ମାଥିଉ-୨୪:୧୪) ଏହା ନୁହେଁ କି

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ବିଚାରକର୍ତ୍ତା-୫:୭) ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ଶାସନକର୍ତ୍ତୃଗଣ ଶୂନ୍ୟ ଥିଲେ,ମୁଁ ଦବୋରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ,ମୁଁ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ମାତୃତୁଲ୍ୟ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଶୂନ୍ୟ ଥିଲେ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment