ଜୁଲାଇ 12 – ଜୟ ଆସିବା ଦିଗ

(ଗୀତସଂହିତା-୭୫:୬) କାରଣ ପୂର୍ବ ଦିଗରୁ, କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରୁ, କିଅବା ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରୁ ଉନ୍ନତି ଆସେ ନାହିଁ।

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ୧୫୦ ଗୀତ ଅଛି  ମଧ୍ୟରୁ ୭୩ ଟି ଦାଉଦଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୧୨ ଜଣ ଆସଫଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୧୧ ଜଣ କୋରହଙ୍କ ପୁତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୨ ଶଲୋମନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୧ ମୋଶାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏବଂ ୧ ଜଣ ଇଥାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ।  ସେଠାରେ ୫୦ ଟି ଗୀତ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖକମାନେ ଜଣା ନାହାଁନ୍ତି ଗୀତଗୁଡ଼ିକ ସାଧୁମାନଙ୍କ ମନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ସତ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଯେତେବେଳେ ଶତ୍ରୁମାନେ ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ଆସିଲେ, ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କଲେ ସେମାନେ ଭାବି ବାହାରକୁ ଚାହିଁଲେ ଇଚ୍ଛା, ପୂର୍ବରେ ଥିବା ଇଜିପ୍ଟରୁ ଆସିବ ନାହିଁ, କେହି ସେମାନଙ୍କ ଅଶ୍ୱାରୋହୀଗଣଙ୍କୁ ଦେବ ନାହିଁ ଇତ୍ୟାଦି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କେହି ଆଗକୁ ଆସିଲେ ନାହିଁ।  ଆପଣ ଯେଉଁ ଦିଗକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ତାହା ପୂର୍ବ, ପଶ୍ଚିମ, ଦକ୍ଷିଣ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ନୁହେଁ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ କେଉଁ ଦିଗକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ

ଦାଉଦ କୁହନ୍ତି ମୁଁ ମୋର ସାହାଯ୍ୟ ପାହାଡରୁ ପାହାଡ ଉପରକୁ ଉଠାଇବି ମୋର ସାହାଯ୍ୟ ପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରୁ ଆସିଛି ଯିଏ ସ୍ୱର୍ଗ ଓ ପୃଥିବୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି (ଗୀତସଂହିତା-୧୨୧:୧,୨) ଈଶ୍ୱର ଯାହାକୁ ତୁମେ ଏକୁଟିଆ ଭଲ ପାଅ ସେ ତୁମକୁ ସାହାଯ୍ୟ ପଠାଇପାରେ   ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ତାଙ୍କ ହାତରେ ଅଛି ଏବଂ ସେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀ କିମ୍ବା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି

ଯେତେବେଳେ ମିଦିୟନୀୟମାନେ ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆସିଲେ, ଗିଦିୟୋନ କୌଣସି ଦିଗକୁ ଚାହିଁଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କଲେ। ଯେହେତୁ ଈଶ୍ବର ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ, ସେମାନେ ତିନି ଶହ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କର ଏକ ଛୋଟ ଦଳ ସହିତ ମିଦିୟନୀୟମାନଙ୍କ ବିଶାଳ ଶିବିର ଉପରେ ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଲେ

ଦିନେ ହିଜକିୟଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଅଶୂର ସୌନ୍ୟବାହିନୀର ସେନାକେରିବ ରାଜା ହିଜକିୟଙ୍କୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଚିଠି ପଠାଇଥିଲେ। ରାଜା ହିଜକିୟ ଏତେ ବଡ଼ ଅସୁର ସୌନ୍ୟ ଉପରେ କିପରି ବିଜୟୀ ହୋଇପାରିବେ ସେ ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ଗଲେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ଆଡକୁ ଚାହିଁଲେ।  ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କ ଦୂତଙ୍କୁ ପଠାଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କଲେ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ତା’ପରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦୂତ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଅଶୂରର ଶିବିରରେ ଏକ ଶହ ପଚିଶ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ସକାଳେ ଉଠିଲେ, ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ମୃତ ଦେହ ପଡ଼ିଥିଲେ (ଯିଶାଇୟ-୩୭:୩୬)

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଆପଣ ହୁଏତ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ କିଏ ମୁକ୍ତ କରିବ ମୁଁ କାହା ନିକଟକୁ ଯିବି ମୁଁ କେଉଁଠାରୁ ୠଣ ନେବି ଏବଂ କେଉଁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଖୋଜିବି ଇତ୍ୟାଦି ଈଶ୍ବର ତୁମକୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଜ୍ଞା କ’ଣ ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମରୁ କିମ୍ବା ମରୁଭୂମିର ବିଜୟ ଆସେ ନାହିଁ।  କେବଳ ଈଶ୍ୱର ହିଁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି

ଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ (ପ୍ରଥମ କରିନ୍ଥୀୟ-୧୫:୫୭) କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଈଶ୍ୱର ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଜୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ତାହାଙ୍କର ଧନ୍ୟବାଦ ହେଉ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment