ଜୁଲାଇ 11 – ଅନୁଗ୍ରହ ସମୟ!

(ଗୀତସଂହିତା-୬୯:୧୩) ମାତ୍ର ହେ ସଦାପ୍ରଭୁ, ଗ୍ରାହ୍ୟ ସମୟରେ ମୋହର ପ୍ରାର୍ଥନା ତୁମ୍ଭଠାରେ ଅଛି; ହେ ପରମେଶ୍ୱର, ତୁମ୍ଭ ଦୟାର ବାହୁଲ୍ୟରେ, ତୁମ୍ଭ ପରିତ୍ରାଣର ସତ୍ୟତାନୁସାରେ ମୋତେ ଉତ୍ତର ଦିଅ।

ଅନୁଗ୍ରହର ଏହି ଅବଧି ହେଉଛି ସେହି ସମୟ ଯେଉଁଥିରେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଦୟା ଏବଂ ଅନୁଗ୍ରହ ଆପଣଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥାଏ ଈଶ୍ୱର ତୁମ ପ୍ରତି ଦୟାଳୁ ଅଟନ୍ତି ଯୀଶୁ କହିଥିଲେ ଏକ ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟରେ ମୁଁ ତୁମକୁ ଶୁଣିଛି, ଏବଂ ପରିତ୍ରାଣ ଦିନରେ ମୁଁ ତୁମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ​(ଦ୍ଵିତୀୟ କରିନ୍ଥୀୟ-୬:୨) ଏହି ବିଷୟରେ ଶାସ୍ତ୍ର କ’ଣ କହୁଛି ଦେଖନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଈଶ୍ବର ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟକୁ ଆଦେଶ ଦିଅନ୍ତି ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସାତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମିଶର ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ସିଦ୍ଧ ଥିଲା।

ସେହି ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯେପରି ଯୋଷେଫ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, ଫାରୋ ଅମାର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଥିରେ ଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ କଳ୍ପନା କର, ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ସମୟରେ କ’ଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ଯଦି ଫାରୋ ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବ୍ୟବହାର କରିନଥାନ୍ତେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଲୋକ ବିନଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତେ।  ଏହା ନୁହେଁ କି?

ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟ ପରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଆସେ ଈଶ୍ବର ଘୋଷଣା କରି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଦେଶରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ପଠାଇବି, ରୋଟୀର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ କିମ୍ବା ଜଳର ତୃଷା ନୁହେଁ, ବରଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାକ୍ୟ ଶୁଣିବା ପାଇଁ (ଆମୋଷ-୮:୧୧) ତେଣୁ, ଆସନ୍ତୁ ଈଶ୍ଵରଙ୍କଠାରୁ ଏହି ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମା ​​ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଦୟା ଏବଂ ଅନୁଗ୍ରହ ଗ୍ରହଣ କରିବା   ପ୍ରେରିତ ପାଉଲ ଲେଖିଛନ୍ତି ସମୟ ମୁକ୍ତ କରିବା, କାରଣ ଦିନଗୁଡ଼ିକ ମନ୍ଦ ଅଟେ (ଏଫିସୀୟ-୫:୧୬)

ଥରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଭାବରେ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଜଡିତ ହୋଇଥିଲେ।  କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ, ଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କର ଦୟା ଆବେଦନକୁ ବିଚାର କଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ।  ମୁକ୍ତ ହେବା ସହ ଜଡିତ କାଗଜପତ୍ର ନେଇ ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ତାହା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟ ଏବଂ ଅନୁଗ୍ରହର ସମୟ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ସମାନ କଥା ବୁଝିବାରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଏବଂ ପାଷ୍ଟର ପରି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ସେଠାକୁ ଆସିଥିବା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ଭାବରେ ପାଟି କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ସେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉପରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ତିକ୍ତତାକୁ ଢାଳିଲେ।  ସେ ପାଟି କରି କହିଲା, ବାହାରକୁ ଯାଅ। ମୁଁ ତୁମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା କହି ସେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଣିଥିବା କାଗଜପତ୍ର ଚିରିଦେଲେ।  ରାଜ୍ୟପାଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ସହ ଜେଲରୁ ଚାଲିଗଲେ।

ଜେଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି କହିଲେ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଏପରି କଠୋର କଥା କାହିଁକି କହିଲ  ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷମା ପତ୍ର ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଜାଣିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଫାଶୀ ଆଡକୁ ଯିବାବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ମୁଁ ଏହି ଦଣ୍ଡର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦଣ୍ଡର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ମୁଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ସମୟର ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି  ମତେ।

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଯିଶାଇୟ-୫୩:୩) ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକେ ବିପଥରେ ଯାଇଅଛନ୍ତି;ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଅଶୁଚି ଇଅଛନ୍ତି;ସେମାନଙ୍କର କେହି ସୁକର୍ମ କରେ ନାହିଁ, ନା, ଜଣେ ହେଁ ନାହିଁ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment