ଜୁଲାଇ 03 – ଆଗରେ ଅତିକ୍ରମ କଲେ

(ଆଦିପୁସ୍ତକ-୩୩:୩) ପୁଣି, ଆପେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗେ ଯାଇ ସାତଥର ଭୂମିଷ୍ଠ ପ୍ରଣାମ କରୁ କରୁ ଆପଣା ଭ୍ରାତା ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲା

ଏହି ଶାସ୍ତ୍ର ଭାଗରେ, ଆମେ ଯାକୁବଙ୍କ ଜୀବନରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ପଢୁ ଯାକୁବ ଏବଂ ଏଷୌ ଯାଆଁଳା ଥିଲେ। ଏଷୌ ଜଣେ ସ୍ଵଶିକାରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯାକୁବ ଜଣେ ସରଳ ଏବଂ ଜ୍ଞାନୀ ତମ୍ବୁ ନିବାସୀ ଥିଲେ।  ଯାକୁବ ଚତୁରତାର ସହିତ ଏଷୌର ଜନ୍ମ ଅଧିକାର ପିତାଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କଲେ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଏଷୌ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିପାରେ ବୋଲି ଭୟରେ ଯାକୁବ ଘରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।

ଅନେକ ବର୍ଷ ବିତିଗଲା ଏବଂ ଦୁହେଁ କେବେ ଦେଖା କଲେ ନାହିଁ   ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାକୁବଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତେର ଜଣ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ।  ତାଙ୍କର ବହୁତ ଧନ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ଭୟ ତାଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଉଥିଲା

ଯେତେବେଳେ ଏକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଯାକୁବ ଏଷୌକୁ ଭେଟିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିଲେ, ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପଛକୁ ଫେରିଗଲେ   ସେ ତାଙ୍କର ସେବକ, ପଲ, ଗୋରୁ, ଓଟ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏଷୌ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର କରାଇଲେ ଏବଂ ଇସୁ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ପରାସ୍ତ କରି ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଭୟ କରି ସେ ପଛକୁ ଗଲେ।  ସେ ବହୁତ ଭୟଭୀତ ଓ ବିବ୍ରତ ହୋଇଥିଲେ (ଆଦିପୁସ୍ତକ-୩୨:୭) ସେହି ସମୟରେ ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିଲେ ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଦୟା ଏବଂ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା କେତେ ଆନ୍ତରିକ ଥିଲା!

ସେ ହୃଦୟ ଖୋଲି ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ, ହେ ମୋର ପିତା ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ପରମେଶ୍ୱର ଏବଂ ମୋର ପିତା ଇସ୍ହାକଙ୍କ ପରମେଶ୍ୱର, ପ୍ରଭୁ ମୁଁ ତୁମର ଦୟାକୁ ଦେଖାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଦୟା ଏବଂ ସତ୍ୟର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ;  କାରଣ ମୁଁ ମୋର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଜୋର୍ଡାନ ପାର ହୋଇଗଲି, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ହୋଇଗଲି ମୁଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି, ମୋର ଭାଇଙ୍କଠାରୁ, ଏଷୌର ହସ୍ତରୁ ମୋତେ ଉଦ୍ଧାର କର;  କାରଣ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଭୟ କରେ, ନଚେତ୍ ସେ ଆସି ମୋତେ ଓ ମା’ଙ୍କୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି।

ସେହି ପ୍ରାର୍ଥନା ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥନା ନଥିଲା ରାତିସାରା ଏହା ଏକ ଆନ୍ତରିକ ପ୍ରାର୍ଥନା ଥିଲା ସେ ସେହି ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ଦୃଢଭାବରେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଧରିଥିଲେ ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏକ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ

ପ୍ରାର୍ଥନା ପରେ କ’ଣ ହେଲା ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି?  ସେ ପଛରେ ବୁଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥନା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ଆଗରେ ପାର ହୋଇଗଲେ” (ଆଦିପୁସ୍ତକ-୩୩:୩) ହଁ  ସେହି ପ୍ରାର୍ଥନା ଯାକୁବଙ୍କୁ ଜଣେ ସାହସୀ ବ୍ୟକ୍ତି କଲା ଏହା ଅନୁଭବ କଲା ଯେ ଈଶ୍ୱର ତାଙ୍କ ସହିତ ଅଛନ୍ତି

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଗୀତସଂହିତା-୧୮:୨୯) କାରଣ ତୁମ୍ଭ ଦ୍ୱାରା ମୁଁ ସୈନ୍ୟଦଳ ଉପରେ ଦୌଡ଼େ ଓ ମୋ’ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୁଁ ପ୍ରାଚୀର ଡିଏଁ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment