ଜୁଲାଇ 02 – ଅବ୍ରହାମଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା!

(ଆଦିପୁସ୍ତକ-୨୪:୨୭) ମୋହର କର୍ତ୍ତା ଅବ୍ରହାମଙ୍କର ସଦାପ୍ରଭୁ ପରମେଶ୍ୱର ଧନ୍ୟ ହେଉନ୍ତୁ, ଯେହେତୁ ସେ ମୋ’ କର୍ତ୍ତା ପ୍ରତି ଅନୁଗ୍ରହ ଓ ସତ୍ୟାଚରଣ କରିବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି; ପୁଣି, ସଦାପ୍ରଭୁ ମୋତେ ମୋ’ କର୍ତ୍ତାର ଜ୍ଞାତିମାନଙ୍କ ଗୃହ ପଥରେ କଢ଼ାଇ ଆଣିଅଛନ୍ତି।”

ଈଶ୍ବର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଆଶା କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ହେବେ   ଈଶ୍ବର ଅବ୍ରହାମଙ୍କଠାରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଦେଖିଲେ ଏହା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଆଜ୍ଞା ପାଳନ କରିବାର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଯେତେବେଳେ ଈଶ୍ବର କହିଥିଲେ, ନିଜ ଦେଶରୁ, ପରିବାରରୁ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ଘରୁ, ମୁଁ ଯେଉଁ ଦେଶକୁ ଦେଖାଇବି, ସେହି ଦେଶକୁ ଯାଅ” (ଆଦିପୁସ୍ତକ-୧୨:୧) ଅବ୍ରହାମ ତାହା ମାନିଲେ ଏବଂ ତାହା କଲେ

ସେହି ଦିନ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଜାଣି ନ ଯିବା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଥାନ୍ତା!  ଏଥିପାଇଁ ମହାନ ମାନସିକ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ  ଯାହାହେଉ, ଅବ୍ରହାମ ଈଶ୍ବରଙ୍କୁ ମାନିବାରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଥିଲେ

ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ଜୀବନ ଦେଇ ଯାଅ   ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ଆମ ହୃଦୟକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ର ଇସ୍ହାକଙ୍କୁ ମୋରିୟା ପର୍ବତର ଯଜ୍ଞରେ ବଳି ରୂପେ ରଖିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତାର ମହାନତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସେହି ପରିସ୍ଥିତି ଯେଉଁଠାରେ ଈଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ପଡିଲା

ଅବ୍ରହାମଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଏଲିଜରଙ୍କ କଥାକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ ସେ କହିଲେ ମୋର ଗୁରୁ ଅବ୍ରହାମଙ୍କର ପ୍ରଭୁ ପରମେଶ୍ୱର, ମୋର ଦୟା ଓ ସତ୍ୟକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରି ନାହାଁନ୍ତି।  ମୋ ବାଟରେ, ପ୍ରଭୁ ମୋତେ ମୋର ଗୁରୁଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କ ଘରକୁ ନେଇଗଲେ (ଆଦିପୁସ୍ତକ-୨୪:୨୭)

ଈଶ୍ବର ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ବଂଶଧରମାନଙ୍କୁ, ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପାଇଁ ପିଢିପରେ ପିଢି କରି ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ ସେ ନିଜକୁ ‘ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ପୁତ୍ର’ ବୋଲି କହି ଅବ୍ରହାମଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ କଲେ (ମାଥିଉ-୧:୧) ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଟନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଈଶ୍ବର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରୁହନ୍ତି

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ତୁମର ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଭାବରେ ଅବ୍ରହାମ ଅଛନ୍ତି ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସୀମାନଙ୍କର ପିତା ବୋଲି କହୁଛ ଆପଣ ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ବଂଶଧରଙ୍କର ସମସ୍ତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅବ୍ରହାମଙ୍କ ପରି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ ଏହା ନୁହେଁ କି?

ଈଶ୍ଵର କଦାପି ଦ୍ୱିଗୁଣ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଦ୍ୱତ ପଥ ଏବଂ କପଟତାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଦେଖ, ତୁମେ ଭିତର ଭାଗରେ ସତ୍ୟ ଇଚ୍ଛା କର, ଏବଂ ଲୁକ୍କାୟିତ ଅଂଶରେ, ତୁମେ ମୋତେ ଜ୍ଞାନ ଜଣାଇବ (ଗୀତସଂହିତା-୫୧:୬) ଗୀତିକାରଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ଭାବରେ ରହିଲା ତୁମର ପ୍ରାର୍ଥନା ମଧ୍ୟ ସମାନ ହେଉ!

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ନିହିମିୟା-୯:୮) ତୁମ୍ଭେ ଆପଣା ସାକ୍ଷାତରେ ତାହାର ଅନ୍ତଃକରଣ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଦେଖିଲ, ପୁଣି କିଣାନୀୟ, ହିତ୍ତୀୟ, ଇମୋରୀୟ ଓ ପରିଷୀୟ ଓ ଯିବୂଷୀୟ ଓ ଗିର୍ଗାଶୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦେଶ ଦେବାକୁ, ଅର୍ଥାତ୍‍, ତାହାର ବଂଶକୁ ଦେବା ପାଇଁ ତାହା ସଙ୍ଗେ ନିୟମ କଲ, ପୁଣି ଆପଣା ବାକ୍ୟ ସଫଳ କରିଅଛ; କାରଣ ତୁମ୍ଭେ ଧର୍ମମୟ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment