ଜୁଲାଇ 01 – ଏକାଠି ହେଲେ!

(ଆଦିପୁସ୍ତକ-୧:୯) ଏଥିଉତ୍ତାରେ ପରମେଶ୍ୱର କହିଲେ, “ଆକାଶମଣ୍ଡଳର ଅଧଃସ୍ଥ ସମଗ୍ର ଜଳ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ସଂଗୃହୀତ ହେଉ ଓ ସ୍ଥଳ ପ୍ରକାଶ ହେଉ,” ତହିଁରେ ସେହିରୂପ ହେଲା।

ସୃଷ୍ଟି ସମୟରେ, ତୃତୀୟ ଦିନର ଆରମ୍ଭରେ, ଇଶ୍ବର ଜଳକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି କଲେ ଏବଂ ସେହିଭଳି, ସେ ଜଳ ଦ୍ୱାରା ବାପ୍ତିଜିତ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରି ମଣ୍ଡଳୀ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ଯେଉଁମାନେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଯୋଡିଥିଲେ।  ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆଲୋକ ପରିତ୍ରାଣର ପ୍ରତୀକ ପାଲଟିଗଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ, ଜଳ ଏବଂ ଫାର୍ମ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଏବଂ ଯଥାକ୍ରମେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜୀବନ ପାଇଁ ସଙ୍କେତ ପାଲଟିଗଲା ସେହିପରି ଭାବରେ, ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ଚର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ସଙ୍କେତ ହୋଇ ରହିଥାଏ

ଇଶ୍ବର ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱାସୀମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ବୁଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକତ୍ର ହୋଇ ଏକତା ରହିବା ଉଚିତ୍   ଶାସ୍ତ୍ର ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଶରୀର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ   ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କ ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ମଣ୍ଡଳୀ ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ ହେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେଠାରେ ମିଳିଥିବା ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଗୀତସଂହିତା କୁହନ୍ତି, “ଦେଖ, ଭାଇମାନେ ଏକତ୍ର ରହିବା କେତେ ଭଲ ଏବଂ କେତେ ଆନନ୍ଦଦାୟକ” (ଗୀତସଂହିତା-୧୩୩:୧)

ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସହଭାଗିତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ  ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, କେତେକଙ୍କ ଭଳି ଯେପରି ଆମେ ଏକାଠି ହେବା ପରିତ୍ୟାଗ କରୁନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ପରସ୍ପରକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛୁ  (ଏବ୍ରୀ -୧୦:୨୫) ପ୍ରାଥମିକ ପ୍ରେରିତମାନଙ୍କ ସମୟରେ, ମଣ୍ଡଳୀଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱାସରେ ଦୃଢ଼ ହେଲେ ଏବଂ ଇଶ୍ବର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୋଡିବାରେ ଲାଗିଲେ ଆତ୍ମାର ଅମଳ ଚାଲିଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱାସୀମାନେ ସଂଖ୍ୟାରେ ବଡନ୍ତି  ବିଶ୍ୱାସୀମାନେ ସଂଖ୍ୟା ବଡିବା ସହିତ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକ ବଢ଼ନ୍ତି ମଣ୍ଡଳୀଗୁଡ଼ିକ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ସହିତ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ପୃଥିବୀରେ ନିର୍ମିତ

ପ୍ରଥମତ ମିଶରର ବନ୍ଦୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ‘ମଣ୍ଡଳୀ’ ନାମ ଆସିଲା।  ସେମାନେ ହିଁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୃଥକ ରହିଲେ  ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଏବଂ ଅଂଶ   ଜଳର ବୁନ୍ଦା କିପରି ଏକତ୍ର ହୋଇ ଏକ ଝରଣା ସୃଷ୍ଟି କଲା ଭଳି, ବିଶ୍ୱାସୀମାନେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଚର୍ଚ୍ଚ ଗଠନ ପାଇଁ ପରିବାର ଭାବରେ ଉଠିଲେ ଇସ୍ରାଏଲର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷରେ ଏକାଠି ଅଗ୍ରଗତି କରିବାର ଦୃଶ୍ୟ କେତେ ଗୌରବମୟ ହୋଇଥାନ୍ତା!  ସେମାନେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ସୌନ୍ୟ ଏବଂ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଚର୍ଚ୍ଚ ଭାବରେ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଚାଲିଲେ

ଏବ୍ରୀ -୧୨:୨୩ ରେ, ଆମେ “… ସ୍ୱର୍ଗରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମଜାତର ସାଧାରଣ ସଭା ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚ” ଭାବରେ ପଡୁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଆପଣ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱାସୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆତ୍ମା ଦ୍ୱାରା ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଭାବରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି   ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଶରୀର ପରି ଦେଖାଯିବା ତୁମ ପାଇଁ କେତେ ଗୌରବମୟ ବିଷୟ!

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ (ଏଫିସୀୟ-୫:୨୭) ଯେପରି ମଣ୍ଡଳୀ ନିଷ୍କଳଙ୍କ, ନିଖୁନ୍ତ ଓ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଦୋଷରହିତ ହୋଇ ପବିତ୍ର ଓ ଅନିନ୍ଦନୀୟ ହୁଏ , ଆଉ ସେହିପରି ଗୌରବମୟ ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ତାହାକୁ ଆପଣା ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥିତ କରନ୍ତି

Article by elimchurchgospel

Leave a comment