ଜୁନ୍ 29 – ଆଦ୍ୟରେ ସ୍ୱର୍ଗ

(ଆଦିପୁସ୍ତକ-୧:୧) ଆଦ୍ୟାରେ ପରମେଶ୍ବର ସ୍ବର୍ଗ ଓ ପୃଥିବୀ ସୃଷ୍ଟି କଲେ

ଆମ ଇଶ୍ୱର ଦେବମାନଙ୍କର ଦେବ, ପ୍ରଭୁମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ, ରାଜାମାନଙ୍କର ରାଜା ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କୁ “ସ୍ୱର୍ଗ ଓ ପୃଥିବୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା” ଭାବରେ ପରିଚିତ କରାଏ   ଆରମ୍ଭରେ, ଯିଏ ଇଶ୍ୱର ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏହାକୁ ସ୍ୱର୍ଗ ବୋଲି କହିଥିଲେ (ଆଦି-୧:୮) ତା’ପରେ ଇଶ୍ୱର ଧର୍ମରେ ଆଲୋକ ସୃଷ୍ଟି କଲେ  ସେହିଭଳି ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାରାଗଣ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ

ସମାନ ଇଶ୍ବର ନୂତନ ନିୟମରେ ‘ସ୍ୱର୍ଗରେ ପିତା’ ଏବଂ ‘ପରମ ପିତା ପରମେଶ୍ୱର’ ଭାବରେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଶବ୍ଦ “ପରମ ପିତା ପରମେଶ୍ୱର” ପୁରାତନ ନିୟମରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ନାହିଁ  ଇସ୍ରାଏଲର ଲୋକମାନେ ତାହାଙ୍କୁ ଜଣେ ସ୍ନେହୀ ପିତା ଭାବରେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ, ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ବିଚାରର ପିତା ଭାବରେ ଦେଖୁଥିଲେ ସୀୟନ ପର୍ବତ ଉପରେ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଅବତରଣ ଦୃଶ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା ବଜ୍ରପାତର ଗର୍ଜ୍ଜନ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସେଠାରେ ପର୍ବତ ଉପରେ ଧୂଆଁ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା।

କିନ୍ତୁ, ନୂତନ ନିୟମରେ, ଆପଣ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ହୁଅନ୍ତି   ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ, ସ୍ନେହ ଏବଂ ଠିକ୍ ବିଷୟ ଭାବରେ “ପିତା” ବୋଲି ଡାକ ସେ ମଧ୍ୟ ଦୟାଳୁ ଭାବରେ ତୁମକୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନର ଆତ୍ମା ​​ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୁମେ “ଅବା, ପିତା”  (ରୋମୀୟ-୮:୧୫) (ଗାଲାତୀୟ-୪:୬) ସେ ସମସ୍ତ ଜୀବ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପିତା ଭାବରେ ରହିଛନ୍ତି ସେ ସମଗ୍ର ପରିବାର ପାଇଁ ପିତା, ଯାହାକି ଏହି ପୃଥିବୀ

ପିଲାଟି ତାର ପିତାଙ୍କ ପରି ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଯାଏ ସେହିପରି ଭାବରେ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ପିତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ଗୁଣରେ ବଡିବା ଉଚିତ୍  ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କହିଥିଲେ, “ଅତଏବ ତୁମ୍ଭେମାନେ ସିଦ୍ଧ ହେବ, ଯେପରି ସ୍ୱର୍ଗରେ ଥିବା ପରମପିତା ସିଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି” (ମାଥିଉ-୬:୨୬,୩୧,୩୨)

ଇଶ୍ବର ତୁମକୁ ମହାନତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସୃଷ୍ଟି ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ସେ ତୁମକୁ ନିଜ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତୁମକୁ ତାଙ୍କର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି ସେ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ରଆତ୍ମାଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ସହଭାଗିତା କରନ୍ତି ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଜୀବ ଏବଂ ଏପରିକି ଦୂତମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ

“ଆକାଶର ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖ, କାରଣ ସେମାନେ ବୀଜ ବୁଣନ୍ତି ନାହିଁ, ଅମଳ କରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅମାରରେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ;  ତଥାପି ତୁମର ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ପିତା ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ତୁମେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ନୁହଁ କି?  ତେଣୁ ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ, ‘ଆମେ କ’ଣ ଖାଇବା?’ କିମ୍ବା ‘ଆମେ କ’ଣ ପିଇବା?’ କିମ୍ବା ‘ଆମେ କ’ଣ ପିନ୍ଧିବା?’ କାରଣ ଏହିସବୁ ଘଟଣା ଅଣଯିହୂଦୀମାନେ ଖୋଜନ୍ତି।  କାରଣ ତୁମର ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ପିତା ଜାଣନ୍ତି ଯେ ତୁମର ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଦରକାର ”

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ:   (ଲୂକ-୧୧:୧୩) ଏଣୁ ତୁମ୍ଭେମାନେ ଦୁଷ୍ଟ ହେଲେ ସୁଦ୍ଧା ଯେବେ ଆପଣା ଆପଣା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ତମ ଦାନ ଦେଇ ଜାଣ, ତେବେ ଯେଉଁ ପିତା ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଦାନ କରନ୍ତି, ସେ ତାହାଙ୍କ ପାଖରେ ମାଗିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କେତେ ଅଧିକ ରୂପେ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ଦେବେ !

Article by elimchurchgospel

Leave a comment