ଜୁନ୍ 27 – ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ମୁଖର ଆଲୋକ!

”(ଗୀତସଂହିତା-୪:୬)  ଅନେକେ କହନ୍ତି କିଏ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳ ଦେଖାଇବ ହେ ସଦାପ୍ରଭୁ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆପଣାମୁଖରତେଜ ପ୍ରକାଶ କର।

ଆମର ଏକ ଇଶ୍ବର ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଆମକୁ ସମସ୍ତ ଭଲ ଜିନିଷକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦିଅନ୍ତି ସାଂସାରିକ ଲୋକମାନଙ୍କ ପରି ଆମକୁ ବିଳାପ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, “କିଏ ଆମକୁ ଭଲ ଦେଖାଇବ?”

ଇଶ୍ଵର ତୁମ ପାଇଁ ମେଷପାଳକ ଭାବରେ ରୁହନ୍ତି ଯେହେତୁ ତୁମେ ତାଙ୍କର ମେଣ୍ଢା ତୁମର କଦାପି କିଛି ଅଭାବ ନାହିଁ ତୁମେ କଦାପି ନମ୍ର ହେବ ନାହିଁ  ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା ଯିରିମିୟ କୁହନ୍ତି, “କିନ୍ତୁ ପ୍ରଭୁ ପ୍ରକୃତ ପରମେଶ୍ୱର;  ସେ ଜୀବନ୍ତ ପରମେଶ୍ୱର ଏବଂ ଅନନ୍ତ ରାଜା (ଯିରିମିୟ-୧୦:୧୦)

ସେହିମାନେ ଧନ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଭାବରେ ଇଶ୍ବର ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମକୁ ସ୍ୱାଦ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ପଥରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଚାଲନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ମୁଖର ଆଲୋକ ଦ୍ୱାରା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୁଅନ୍ତି ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ: “ସେମାନେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପର୍ବତକୁ ଡାକିବେ;  ସେଠାରେ ସେମାନେ ଧାର୍ମିକତାର ବଳି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ। କାରଣ ସେମାନେ ସମୁଦ୍ରର ପ୍ରଚୁର ଅଂଶ ଏବଂ ବାଲିରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଧନରୁ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ”(ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବରଣ-୩୩:୧୯)

ଇଶ୍ବର ଯିଏ ନିଜ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି, ଯିଏ ପୃଥିବୀର ଆଶୀର୍ବାଦ ସହିତ ସମୁଦ୍ରର ପ୍ରଚୁରତା ଦେବେ   ସେ ବାଲିରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଭଣ୍ଡାରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଗତର ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦୟାଳୁ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତି

୧୯ ସହ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଅଧିକାଂଶ ଉଦ୍ଭାବନ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବୌଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିଲା। ସେମାନେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଲୋକ ଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିଲେ, ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରକାଶ କଲେ  ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୱେଷଣ କରେ, ଇଶ୍ବର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ଭଣ୍ଡାରରୁ ଅମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି

ଦୁନିଆରେ ଆମେରିକାର ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମେ ରକେଟରେ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ।  ସେହି ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ବାଇବଲକୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ମହାକାଶକୁ ନେବାକୁ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ଇଶ୍ବର ସେମାନଙ୍କୁ ଇତିହାସରେ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଖ୍ୟାତି ପ୍ରଦାନ କଲେ

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ତୁମର ସ୍ଵାଧୀନତା ଓ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଚତୁରତାର ଅଭାବ ଅଛି କି?  ଆଜି ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଦେଖ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ଯଦି ତୁମର କୌଣସି ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ସେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ, ଯିଏ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଦାର ଏବଂ ଅପମାନିତ କରନ୍ତି, ଏବଂ ତାହା ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ” (ଯାକୁବ -୧:୫)

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ଯାକୁବ-୧:୪) ଆଉ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ଯେପରି କୌଣସି ବିଷୟରେ ଊଣା ନ ପଡ଼ି ସିଦ୍ଧ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଅ, ଏଥିପାଇଁ ସହିଷ୍ଣୁତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ସାଧନ କରୁ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment