ଜୁନ୍ 26 – ସେ ବୃଦ୍ଧି ପାଆନ୍ତୁ

”(ଯୋହନ -୩:୩୦,୩୧) ତାହାଙ୍କୁ ଅବଶ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ହେବ, କିନ୍ତୁ ମୋତେ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ହେବ । ୩୧.ଯେ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରୁ ଆଗମନ କରନ୍ତି, ସେ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ; ଯେ ପୃଥିବୀରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ, ସେ ପାର୍ଥିବ, ଆଉ ସେ ପାର୍ଥିବ କଥା କହେ; ଯେ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଆଗମନ କରନ୍ତି, ସେ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ।

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାପ୍ତିଜକ ଯୋହନଙ୍କଠାରୁ ବଡ଼ କେହି ଉଠି ନାହାଁନ୍ତି।  କିନ୍ତୁ, ସେହି ବାପ୍ତିଜକ ଯୋହନଙ୍କୁ ଦେଖ ଯଦିଓ ସେ ଜଣେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲେ, ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏତେ ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ନମ୍ର ହୋଇ କୁହନ୍ତି, ସେ ନିଶ୍ଚୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ହ୍ରାସ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ବାପ୍ତିଜକ ଯୋହନ ଏପରି କହିବାର କାରଣ କ’ଣ?  ଶାସ୍ତ୍ର କହେ।  “ଯିଏ ଉପରୁ ଆସେ, ସେ ସର୍ବୋପରି;  ଯିଏ ପୃଥିବୀର, ସେ ପୃଥିବୀ ଅଟେ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ବିଷୟରେ କହନ୍ତି।  ଯିଏ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଆସନ୍ତି, ସେ ସର୍ବୋପରି ଅଟନ୍ତି ”(ଯୋହନ-୩:୩୧)

ଥରେ ସାଧୁ ସୁନ୍ଦର ସିଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତ୍ରିଭାନ୍ଦ୍ରମ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।  ସେଠାରେ ଜଣେ ଗରିବ ମହିଳା ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ କାନ୍ଧରେ ବୋହି କାନ୍ଦିବାକୁ ଆସିଥିଲେ।  ତା’ର ଲୁହ ସାଧୁଙ୍କୁ ଦୟା କଲା ସାଧୁ ମୃତ ଶିଶୁଟିକୁ ନିଜ ହାତରେ ନେଇ ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁ ଆନ୍ତରିକ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ।  ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣିଲେ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ପିଲାକୁ ଜୀବନ ଦେଲେ ପିଲାଟି ଆଖି ଖୋଲି ତା ମାଆକୁ ହସିଲା   ମାତାର ଆନନ୍ଦ ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲା

ସେ ସାଧୁ ସୁନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ପାଦତଳେ ପଡ଼ି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରି କହିଲା, “ସାର୍, ତୁମେ ମୋର ଇଶ୍ଵର ତୁମେ ଇଶ୍ଵରଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ରୂପ।  ତୁମେ ହିଁ ମୋ ପିଲାକୁ ଜୀବନ ଦେଇଛ। ”  ସାଧୁ ସୁନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ହୃଦୟ ବିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା।  ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କେବଳ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ଇଶ୍ଵର ହିଁ ଚମତ୍କାର କରିଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ସାଧୁ ସୁନ୍ଦର ସିଂ ହୃଦୟ ଭାଙ୍ଗି ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, “ପ୍ରଭୁ, ତୁମେ ଜୀବନ ସହିତ ଇଶ୍ଵର ତୁମେ ହିଁ ଏହି ପିଲାକୁ ଜୀବନ ଦେଇଛ ପିଲାଟି ତୁମର ନାମ ଦ୍ୱାରା ପୁନରୁତ୍ଥିତ ହେଲା ଯେତେବେଳେ ଏହା ହୁଏ, ଏହି ମହିଳାମାନେ ସତ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି ଏବଂ ମୋତେ ପ୍ରଶଂସା କରନ୍ତି ମୋତେ କ୍ଷମା କର ଏବଂ ଏହି ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷମା କର ଇଶ୍ୱର, ଯଦି ଲୋକମାନେ ମୋତେ ଏହିପରି ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଦୟାକରି ମୋଠାରୁ ଚମତ୍କାର କରିବାର ଉପହାର ଛଡ଼ାଇ ନିଅ। ”

ତୁମେ ସର୍ବଦା ଇଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ କର ଏବଂ ନିଜକୁ ନମ୍ର କର! ଇଶ୍ବର କେବଳ ତୁମର ପରିବାର ଏବଂ ସେବାର ମୁଖ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କୁ କେବେବି ଆପଣଙ୍କ ଆଡକୁ ଟାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ   ସେମାନଙ୍କୁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପାଦ ଆଡ଼କୁ ଗାଇଡ୍ କର ତା’ପରେ, ଇଶ୍ବର ଆପଣଙ୍କୁ ଗୌରବ ଦେବେ ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ “ସେ ନିଶ୍ଚୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଶ୍ଚୟ ହ୍ରାସ କରିବି” ପ୍ରାର୍ଥନା ସର୍ବଦା ତୁମର ହୃଦୟରେ ହେଉ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ମାଥିଉ-୨୦:୨୬) ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେପ୍ରକାର ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯେ କେହି ମହାନ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରେ, ସେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ସେବକ ହେଉ,

Article by elimchurchgospel

Leave a comment