ଜୁନ୍ 25 – ବହୁମୂଲ୍ୟ ପଥର!

(ପ୍ରଥମ ପିତର-୨:୪,୫) ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ୱରୂପ ଯେ ସେହି ପ୍ରଭୁ, ସେ ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ହେଲେ ସତ, କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ନିକଟରେ ମନୋନୀତ ଓ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଅଟନ୍ତି,୫,ତାହାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ତୁମ୍ଭେମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୀଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ନିକଟରେ ସୁଗ୍ରାହ୍ୟ ଆତ୍ମିକ ବଳି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବା ନିମନ୍ତେ ପବିତ୍ର ଯାଜକବର୍ଗ ହେବା ପାଇଁ ଜୀବନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ୱରୂପ ହୋଇ ଗୋଟିଏ ଆତ୍ମିକ ଗୃହରୂପରେ ନିର୍ମିତ ହୁଅ

“ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର” କହିବାବେଳେ ହୀରା, ବିଲେଇଙ୍କ ଆଖି ଏବଂ ରୁବି ଏକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଆସିବ କିନ୍ତୁ, ଏହି ପଥରଗୁଡ଼ିକ ଭିତରେ ଜୀବନ ନାହିଁ ଏହି ଜୀବନ୍ତ ପଥରଗୁଡ଼ିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ନୁହେଁ ପ୍ରେରିତ ପାଉଲ ଏଠାରେ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି ହଁ, ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଖ୍ରୀଷ୍ଟ, ଏକ ଦୃଢ଼ ମୂଳଦୁଆର ମୂଳଦୁଆ (ଯିଶାଇୟ-୨୮:୧୬) ଯିଏ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଏ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରେ, ସେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆର ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ଭାବରେ ରହିଥାଏ

ଫାରୂଶୀ ଓ ସାଦ୍ଦୂକୀମାନେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲେ।  ଯିହୂଦୀମାନେ ତାହାଙ୍କୁ କ୍ରୁଶରେ ଚଡାଇବାକୁ ଚିତ୍କାର କଲେ।  ସେହି ସମୟର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁରୋହିତମାନେ ତାଙ୍କୁ ରୋମ ସରକାରଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ।  ସେ ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ହୋଇଥିବା ଏକ ପଥର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେ ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ଏବଂ ମୂଳଦୁଆ ଭାବରେ ରହିଛନ୍ତି ତୁମେ ମଧ୍ୟ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ତୁମର ଜୀବନର ମୂଳଦୁଆ ଭାବରେ ରଖ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତାଙ୍କ ସହିତ ନିର୍ମିତ ହେବ ଯିଏ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର, ତୁମେ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ହୋଇଯିବ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଛୋଟ ରହିବା ସହିତ ତୁମର ଜୀବନ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ  ଏହା ଅନନ୍ତ ଜୀବନ ଭାବରେ ଚାଲିବ ତୁମେ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ପରି ରହିବ

ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକରେ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଯିରୁଶାଲମର ନିର୍ମାଣର ବର୍ଣ୍ଣନା ଅଛି ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ନଗରର କାନ୍ଥର ମୂଳଦୁଆ ସବୁ ପ୍ରକାର ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥରରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ହୋଇଥିଲା” (ପ୍ରକାଶିତ ବାକ୍ୟ-୨୧:୧୯)   “ତାହାର ଆଲୋକ ବହୁମୂଲ୍ୟ ପଥର ସଦୃଶ ଥିଲା, ଜସପର୍ ପଥର ପରି, ସ୍ଫଟିକ ପରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା” (ପ୍ରକାଶିତ ବାକ୍ୟ-୨୧:୧୧) ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସାଧୁମାନେ ସେହି ଦ୍ୱାରରେ ମିଳୁଥିବା ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର

ଯେତେବେଳେ ଶଲୋମନ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କଲେ, ପଥରଗୁଡିକ ଆକାରରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା, ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରାଗଲା ଏବଂ ନିଜେ ଖଣିରେ ସିଦ୍ଧ ହେଲା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସମାପ୍ତ ରୂପେ ଆଣିଲା ଠିକ୍ ସେହିପରି ଭାବରେ, ତୁମକୁ ସ୍ୱର୍ଗରେ ଜୀବନ ସହିତ ପଥର ରୂପେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ, ଇଶ୍ବର ତୁମକୁ ଦୁଃଖ ଓ ଅସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, ତୁମକୁ ପବିତ୍ରତାରେ ସିଦ୍ଧ କରନ୍ତି ଏବଂ ସିୟୋନ ଏବଂ ନୂତନ ଯିରୁଶାଲମରେ ସମାପ୍ତ ପଥର ପରି ଉଠାନ୍ତି

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ପ୍ରଥମ କରିନ୍ଥୀୟ-୩:୧୦,୧୧) ମୋତେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ଅନୁସାରେ ମୁଁ ଜଣେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀ ତୁଲ୍ୟ ଭିତ୍ତିମୂଳ ସ୍ଥାପନ କରିଅଛି, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ମାଣ କରୁଅଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ ତାହା ଉପରେ କିପରି ନିର୍ମାଣ କରୁଅଛି, ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସାବଧାନ ହେଉ  ୧୧,କାରଣ ଯେଉଁ ଭିତ୍ତିମୂଳ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଅଛି, ତାହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଭିତ୍ତିମୂଳ କେହି ସ୍ଥାପନ କରି ପାରେ ନାହିଁ, ସେହି ଭିତ୍ତିମୂଳ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment