ଜୁନ୍ 25 – ତୁମର ଆଭ୍ୟାନ କୁ ଦେଖ!

(୧ କରିନ୍ଥୀୟ-୧:୨୬-୨୭) କାରଣ, ହେ ଭାଇମାନେ, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ ବିଷୟ ଭାବି ଦେଖ, ସାଂସାରିକ ମତାନୁସାରେ ଅନେକ ଜ୍ଞାନୀ, ଅନେକ କ୍ଷମତାପନ୍ନ ବା ଅନେକ କୁଳୀନ ଆହୂତ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି; ୨୭. କିନ୍ତୁ ଯେପରି କୌଣସି ମର୍ତ୍ତ୍ୟ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଛାମୁରେ ଗର୍ବ ନ କରେ,

ଇଶ୍ବର ତୁମକୁ ପ୍ରେମ ସହିତ କିପରି ବାଛିଲେ, ସେ ତୁମ ପ୍ରତି କେତେ ଦୟାଳୁ ଏବଂ ସେ ତୁମକୁ କେତେ ଡାକିଲେ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କର ଇଶ୍ଵର ତୁମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ତୁମର ସମସ୍ତ ମହାନତା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଆପଣଙ୍କୁ ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରେ ଯେତେବେଳେ ଇଶ୍ଵର ତୁମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି, ତୁମ ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ବ୍ୟକ୍ତି କିପରି ହୋଇପାରେ?  ତୁମ ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି କିପରି ହୋଇପାରେ?  ତୁମ ଅପେକ୍ଷା ଜଣେ ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି କିପରି ହୋଇପାରେ?  ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଯୀଶୁ, ଯିଏ ଇଶ୍ବରଙ୍କଠାରୁ ଜ୍ଞାନ, ଧାର୍ମିକତା, ପବିତ୍ରତା ଏବଂ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆମ ପାଇଁ ହୋଇଗଲେ” (ପ୍ରଥମ କରିନ୍ଥୀୟ-୧:୩୧)

ଯେତେବେଳେ ଇଶ୍ବର ମୋଶାଙ୍କୁ ବାଛିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ଅକ୍ଷମତାକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି କହିଥିଲେ, “ମୁଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଜିଭରେ ଧୀର ଅଟେ କିନ୍ତୁ, ଇଶ୍ବର ମୋଶାଙ୍କ ସହିତ ଚାଳିଶ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମରୁଭୂମିରେ ଇସ୍ରାଏଲ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ

ଯେତେବେଳେ ଇଶ୍ବର ଯିରିମିୟଙ୍କୁ ଡାକିଲେ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସେ କିପରି ନମ୍ରତାର ସହିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କଲେ?  ସେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ କହି ପାରିବି ନାହିଁ, କାରଣ ମୁଁ ଜଣେ ଯୁବକ।  କିନ୍ତୁ ତଥାପି, ଇଶ୍ବର ଯିରିମିୟଙ୍କ ମୁଖରେ ଶବ୍ଦ ଦେଲେ, ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ

ପିତର ଅଶିକ୍ଷିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଇଶ୍ବର ଡାକନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ମାଛ ଧରୁଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ଡାକିଲେ, ସେ କହିଲେ, “ହେ ପ୍ରଭୁ, ମୁଁ ଜଣେ ପାପୀ ଲୋକ।”  କିନ୍ତୁ ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଶିଷ୍ୟ କଲେ, ତାଙ୍କୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଉପହାରରେ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ମହାନ ପ୍ରେରିତ କଲେ ମେଥୋଡିଷ୍ଟ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ଜନ୍ ୱେସଲି ଜଣେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ରୂପ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନେ ପରିହାସ କରିଥିଲେ  କିନ୍ତୁ ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଗ୍ନିର ଅଗ୍ନି ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ

ଡ୍ୱାଇଟ୍ ଲିମାନ୍ ମୁଡି ନାମକ ସାଧୁ ଅଶିକ୍ଷିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ କହିଥିବା ଇଂରାଜୀ ସ୍ତର ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ପରିହାସ କରୁଥିଲେ   କିନ୍ତୁ, ତାଙ୍କ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେଲେ  ଆଜି ବି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଇତିହାସରେ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ନାମ ଅଛି

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ କେତେକ ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ଭଳି କେତେକ ଶାରୀରିକ ଅଭାବ ଥାଇପାରେ   ଆପଣ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବ ହୃଦୟ ଡରନ୍ତୁ ନାହିଁ  ପରମେଶ୍ୱର ଜ୍ଞାନୀମାନଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜା ଦେବା ପାଇଁ ତୁମ୍ଭକୁ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି।  ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଅ, ଦୃଡ ହୁଅ, ଉଠ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୁଅ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବରଣ-୨୮:୧୪ ) ତେବେ ସଦାପ୍ରଭୁ ତୁମ୍ଭକୁ ମସ୍ତକ କରିବେ, ଲାଙ୍ଗୁଳ କରିବେ ନାହିଁ; ତୁମ୍ଭେ କେବଳ ଉପରିସ୍ଥ ହେବ, ପୁଣି ନୀଚସ୍ଥ ହେବ ନାହିଁ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment