ଜୁନ୍ 21 – ଦେଶକୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କରିବା

(ଗଣନା-୧୩:୩୦) ତହିଁରେ କାଲେବ ମୋଶାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କ୍ଷାନ୍ତ କରି କହିଲେ, “ଆସ, ଆମ୍ଭେମାନେ ଏହିକ୍ଷଣି ଉଠିଯାଇ ତାହା ଅଧିକାର କରୁ; ତାହା ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଆମ୍ଭେମାନେ ସକ୍ଷମ ଅଟୁ।

ଗଣନା ପୁସ୍ତକରେ, ଆମେ ୧୩ ତମ ଅଧ୍ୟାୟରେ ପଡିଛୁ, ମୋଶା ଗୁପ୍ତଚର ପାଇଁ ବାର ଜଣଙ୍କୁ ପଠାଉଥିଲେ  ସେମାନେ ଆଣିଥିବା ଖବର ଆଜି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦୁନିଆରେ ଯାହା ଗ୍ରହଣ କରୁ, ତାହା ସହିତ ସମାନ  ପ୍ରେରିତ ବାରଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦଶଜଣ ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଯେ କିଣାନର ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରାଯାଇଥିବା ଦେଶକୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପୁନର୍ଜୀବନ ଆଣିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡିକ ମୁକ୍ତି ଆଣି ପାରିବେ ନାହିଁ ତେଣୁ, ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବରେ ଝୁଣ୍ଟି ପଡ଼ନ୍ତି

ସେହି ସମୟରେ କାଲେବ ଏବଂ ଯିହୋଶୂୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପଡ ସେମାନେ ହିଁ ଈଶ୍ଵରଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଧାରଣ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଶକ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ସେମାନେ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଚାଲ ଆମେ ଥରେ ଉପରକୁ ଯିବା ଏବଂ ଅଧିକାର କରିବା କାରଣ ଆମେ ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟୁ” (ଗଣନା-୧୩:୩୦)

ଆଜି ଈଶ୍ବର ତୁମକୁ ଭାରତରେ ଠିଆ କରାଇଛନ୍ତି ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ କେମିତି ଅଛି ଏହା କ’ଣ ଯାହା ‘ସମ୍ଭବ’ କିମ୍ବା କେବଳ ‘ଅସମ୍ଭବ’ ବୋଲି କହିଥାଏ ନକାରାତ୍ମକ ଖବର ଆଣିଥିବା ଦଶ ଜଣଙ୍କ ସହିତ କିମ୍ବା କାଲେବ ଏବଂ ଯିହୋଶୂୟଙ୍କ ସହିତ ଆପଣ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି କି

ଯେତେବେଳେ ଈଶ୍ବର ପବିତ୍ରଆତ୍ମାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କଲେ, ସେ କେବଳ ଯିରୁଶାଲମ ଏବଂ ଯିହୁଦା ପାଇଁ ସମାନ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କଲେ ନାହିଁ  ସେ କହିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ​​ତୁମ ଉପରେ ଆସିବେ, ସେତେବେଳେ ତୁମେ ଶକ୍ତି ପାଇବ, ଏବଂ ତୁମେ ଯିରୁଶାଲମରେ ସମସ୍ତ ଯିହୁଦା, ଶମିରୋଣରେ ଏବଂ ପୃଥିବୀର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋର ସାକ୍ଷୀ ହେବ (ପ୍ରେରିତ-୧:୮)   ଯେତେବେଳେ ପଦଟି ପୃଥିବୀର ଶେଷ କହେ ଏଥିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏହା ନୁହେଁ କି ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସହିତ ସହର ଓ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ ଦେଇ ଗମନ କର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ସହିତ ସୁସମାଚାର ପ୍ରଚାର କର  ଯୀଶୁ ତୁମ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାତି ସହିତ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ

ଚାହାଁନ୍ତି ପ୍ରେରିତ ପାଉଲ କୁହନ୍ତି ପରିମାପଠାରୁ ଅଧିକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଗର୍ବ କର ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରିଶ୍ରମରେ, କିନ୍ତୁ ଆଶା ଅଛି ଯେ ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ ବଡିବା ସହିତ ଆମ୍ଭେମାନେ ଆମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମର ସୁସମାଚାର ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବୁ ତୁମ ବାହାରେ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ (ଦ୍ଵିତୀୟ କରିନ୍ଥୀୟ-୧୦:୧୫,୧୬)

ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଆମ ଦେଶ କେତେ ଦିନ ଅନ୍ଧକାରରେ ବୁଡି ରହିପାରିବ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ଲୋକମାନେ ଅନ୍ଧକାରର ଦାସ ହୋଇ ରହିପାରନ୍ତି ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଆମର ମେଷପାଳକ ଏବଂ ମୁକ୍ତିଦାତା ବୋଲି ଜାଣି ନ ପାରି ଆମ ଲୋକମାନେ କେତେ ଦିନ ରହିପାରିବେ ଆମେ ଆତ୍ମାକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପାଇଁ ଜାତିର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବା ତୁମର ଆରମ୍ଭର ଆବଶ୍ୟକତା ନୁହେଁ କି

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ  (ଫିଲିପ୍ପୀୟ-୪:୧୩) ମୋହର ଶକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ମୁଁ ସମସ୍ତ କରି ପାରେ ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment