ଜୁନ୍ 19 – ବନ୍ଧନ ମୁକ୍ତ କରିଅଛ।

(ଗୀତସଂହିତା-୧୧୬:୧୬) ହେ ସଦାପ୍ରଭୁ, ମୁଁ ନିତାନ୍ତ ତୁମ୍ଭର ଦାସ;ମୁଁ ତୁମ୍ଭର ଦାସ, ତୁମ୍ଭ ଦାସୀର ପୁତ୍ର;ତୁମ୍ଭେ ମୋହର ବନ୍ଧନସବୁ ମୁକୁଳାଇଅଛ।

ଇଶ୍ଵର ତୁମକୁ ତୁମର ବନ୍ଧନରୁ ଉଦ୍ଧାର କରନ୍ତି ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ସେ ମୋତେ ଭଗ୍ନ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ କରିବାକୁ, ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଏବଂ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାରାଗାର ଖୋଲିବାକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି” (ଯିଶାଇୟ-୬୧:୧)

ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କଲେ, ଯିଏ ଦୁର୍ବଳତାର ଆତ୍ମା ​​ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅଠର ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଇଁ ପଡ଼ିଥିଲେ, ସେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଗୌରବ ଦେଇଥିଲେ ହଁ  ଏହା ଶୟତାନର ଏକ ବନ୍ଧନ ଥିଲା  ଆଜି ବି ଶୟତାନ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଯାଦୁ ଏବଂ ଯାଦୁରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି।  କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ପୁତ୍ର ତୁମକୁ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତି, ତୁମେ ପ୍ରକୃତରେ ମୁକ୍ତ ହେବ (ଯୋହନ-୮:୩୬) କୌଣସି ବନ୍ଧନ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରୁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଉଦ୍ଧାର କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ

କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁସ୍ଥତା ବନ୍ଧନ ଭାବରେ ରହିଥାଏ  ଅସୁସ୍ଥତା ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରି ଚାଲିଥାଏ   ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ଦୁଃଖୀ ଲୋକମାନେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପାଇଁ ଉଠିବା ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବାରେ ଅସମର୍ଥ ଦୁର୍ବଳତାର ଆତ୍ମା ​​ହେତୁ ଜଣେ ମହିଳା ଅଠର ବର୍ଷ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିଲେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଯୀଶୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଲେ, ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ବାନ୍ଧିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଶକ୍ତି ତା ’ଭିତରକୁ ଉଡିଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କଲା

ନିକଦିମଙ୍କର ଏକ ବନ୍ଧନ ଥିଲା  ଏହା ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ଥିଲା ସେ ଜଣେ ଫାରୂଶୀ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଲେ।  ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଶୁଣି ରାତିରେ ଯୀଶୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲେ (ଯୋହନ-୩:୨) ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ, ଶାସ୍ତ୍ରର ଗଭୀର ସତ୍ୟ ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚର୍ଚ୍ଚ ବନ୍ଧନ ହେତୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ପ୍ରକୃତରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ

ଅନ୍ୟ କେତେକଙ୍କୁ ଅବିଶ୍ୱାସରେ ବାନ୍ଧି ରଖାଯାଇଛି ସେମାନେ ପରାଜୟ ଏବଂ ଅବିଶ୍ୱାସର ଶବ୍ଦ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଚମତ୍କାର କରିବାକୁ ବାରଣ କରନ୍ତି   ଲାଜାରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଯୀଶୁ ତାହାଙ୍କୁ ପୁନରୁତ୍ଥାନ କରିବାକୁ ଗଲେ।  କିନ୍ତୁ ଲାଜାର ଭଉଣୀମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ନଥିଲା।  ମରିୟମ, ତାଙ୍କର ଜଣେ ଭଉଣୀ କହିଥିଲେ, ପ୍ରଭୁ ଯଦି ତୁମେ ଏଠାରେ ଥାଆନ୍ତ, ମୋର ଭାଇ ମରି ନଥାନ୍ତେ ”(ଯୋହନ -୧୧:୩୨) |

ଯୀଶୁ କବର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାର୍ଥା ଲାଜାରର ଅନ୍ୟ ଭଉଣୀ କହିଥିଲେ, “ପ୍ରଭୁ, ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଅଛି, କାରଣ ସେ ଚାରି ଦିନ ହେଲା ମରିଯାଇଛନ୍ତି” (ଯୋହନ-୧୧:୩୯) କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କାନ୍ଦିଲେ, “ଲାଜାର, ବାହାରକୁ ଆସ”, ଯିଏ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲା, ସେ ବାହାରକୁ ଆସିଲା।  କିନ୍ତୁ, ତାଙ୍କ ହାତ ଓ ଗୋଡ଼କୁ କବର ପୋଷାକରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା   ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, “ତାକୁ ମୁକ୍ତ କର ଏବଂ ତାକୁ ଛାଡ଼ିଦିଅ” (ଯୋହନ -୧୧:୪୩-୪୪)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, “ବନ୍ଧନ କାଟି ଦିଅ” ଆଜି ପରମେଶ୍ୱର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଆଦେଶ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ଯୋହନ-୮:୩୨)ପୁଣି, ତୁମ୍ଭେମାନେ ସତ୍ୟ ଜ୍ଞାତ ହେବ ଓ ସେହି ସତ୍ୟ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment