ଜୁନ୍ 18 – ଘୃଣା କରିବ ନାହିଁ!

(ଗୀତସଂହିତା -୧୦୨:୧୭) ସେ ଦୀନହୀନମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ମନୋଯୋଗ କରିଅଛନ୍ତି ଓ ସେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ତୁଚ୍ଛ କରି ନାହାନ୍ତି।

ଆମ ଇଶ୍ଵର କେବଳ ଆମର ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣୁ ନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ସେ ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି ଗୀତସଂହିତା ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣନ୍ତି” (ଗୀତସଂହିତା -୬୫:୨) |  ଆଜି ବି, ଇଶ୍ବର ତୁମର ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯେ “ସେ ଦରିଦ୍ରମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ତୁଚ୍ଛ କରିବେ ନାହିଁ” (ଗୀତସଂହିତା -୧୦୨:୧୭)

ଏମାନେ କିଏ?  ଇଂରାଜୀ ଅଭିଧାନ ଅନାଥ, ଗରିବ, ଏକାକୀ ଲୋକ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଅର୍ଥ ଦେଇଥାଏ  କିନ୍ତୁ, ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଏହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କେବଳ ଗରିବ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆବୃତ କରେ ଏପରିକି ରାଜା ଏବଂ ରାଜକୁମାରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବର୍ଗରେ ଆସିବେ ଯଦି ସେମାନେ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି

ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ରାଜା ଯିହୋଶାଫଟଙ୍କୁ ଦେଖ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁତ ବଡ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଦୁଃଖ ଆସିଲା  ତାଙ୍କ ସରଳ ଶକ୍ତି ସହିତ ତୁଳନାତ୍ମକ ଏକ ବଡ ସୌନ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଲେ ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକ ପରି କାନ୍ଦିଲେ, ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ କହିଲେ, “ହେ ଆମର ପରମେଶ୍ୱର, ତୁମ୍ଭେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଚାର କରିବ ନାହିଁ?  କାରଣ ଏହି ବିପୁଳ ଜନତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମର କୌଣସି ଶକ୍ତି ନାହିଁ;  କିମ୍ବା ଆମ୍ଭେମାନେ କ’ଣ କରିବା ଜାଣି ନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆମର ଆଖି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅଛି ”(ଦ୍ୱିତୀୟ ବଂଶାବଳୀ-୨୦:୧୨)

୨୦୧୫ ମସିହାରେ, ଚେନ୍ନାଇ ସହରରେ ଏକ ବଡ଼ ବନ୍ୟା ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ବହୁ ଲୋକ ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ  ହଠାତ୍ ସେମାନେ ଦରିଦ୍ର ହୋଇଗଲେ ଏପରିକି କୋଟିପତିମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।  ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ମହଙ୍ଗା ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ଲାଭ ନଥିଲା

ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବେଞ୍ଜ୍ କାରଗୁଡିକ ପାଣିରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କଲେ ଏବଂ ଅସହାୟ ହୋଇଗଲେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଭାବରେ ଆସେ, ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିଯାଏ   ଯିଏ ବି ହୋଇପାରେ, ସେମାନେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଅସହାୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଏପରି ଅସହାୟ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଡାକ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ସେ ତୁମକୁ ସେହି ଅସହାୟ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଉଠାଇ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ |

ଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ: (ଯୋହନ -୧୪:୧୮) ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଅନାଥ କରି ଛାଡ଼ିଯିବି ନାହିଁ, ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସୁଅଛି

Article by elimchurchgospel

Leave a comment