ଜୁନ୍ 17 – ଚୁପ୍ ରୁହ!

(ଗୀତସଂହିତା-୪୬:୧୦) କ୍ଷାନ୍ତ ହୁଅ, ଆମ୍ଭେ ପରମେଶ୍ୱର ଅଟୁ, ଏହା ଜାଣ;ଆମ୍ଭେ ଦେଶୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ ହେବୁ, ଆମ୍ଭେ ପୃଥିବୀରେ ଉନ୍ନତ ହେବୁ।

ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ପାଦତଳେ ବସିବା ଏକ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅନୁଭୂତି ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଚୁପଚାପ୍ ବସିବା ତାଙ୍କ ଉପରେ ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ ଦେଖାଏ   ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କର, ତୁମର ସମସ୍ତ ଭାର ତାଙ୍କ ଉପରେ ରଖ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଦରେ ଚୁପଚାପ୍ ଆରାମ କରି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କର  ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ କେତେ ଭଲ ପାଅ

ମାନବ ଜୀବନରେ, ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ପାଦରେ ବସିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଆମର ଅଦ୍ଭୁତ ଇଶ୍ଵର ତୁମକୁ ସ୍ଥିର ଜଳ ପାଖରେ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ଏହା ନୁହେଁ କି?  ଏହି ଦ୍ରୁତ ଦୁନିଆରେ ମଣିଷ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ ସେ ସମସ୍ତ ଭାର ନିଜ ମୁଣ୍ଡରେ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା ନିଜେ ବହନ କରନ୍ତି

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ନୂତନ ଭାବରେ ଆସିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୟ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ଯାହା ତାଙ୍କୁ କରିବାକୁ ପଡିବ ତାଙ୍କର ତାଲିକା ଏହିପରି ଗଲା  “ମୋତେ ଏହି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ଉପଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ।  ମୋତେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ତିନୋଟି ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡିବ ସେଠାରେ ମୋତେ ବାର୍ତ୍ତା ବିତରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏବଂ ଏଠାରେ ମୋତେ ଜନ୍ମଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ପଡିବ ମୋତେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅନେକ ଶିବିରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୋତେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ବାକ୍ୟ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ସେହି ସମୟରେ ସେଠାରେ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଚାରିଥିଲେ, “ସାର୍ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଯୋଗାଯୋଗ ଅଛି, ତେବେ ସେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଇଶ୍ବରଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପାଇଁ କିପରି ସମୟ ପାଇବେ?”  ଏହା କେବଳ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସେହି ଯୁବକ ସେବକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ନୁହେଁ ଏହା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ  ତୁମର ଉତ୍ତର କ’ଣ ହେବ?

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ଦେଖ ସେ କୌଣସି ବିରତି ନକରି ଦିନରାତି ସେବା କରିଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ, ସେ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ କେବଳ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସହିତ ସମୟ ବିତାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ।  ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଭେଟିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ରାତିସାରା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଏକାକୀ ପାହାଡ ଉପରକୁ ଚଡିବାର ତାଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ, ତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତି, ସତେଜତା ଏବଂ ବେଗରେ ସମୃଦ୍ଧ କଲା ସେ ମରୁଭୂମିକୁ ଯାଇ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବସିଲେ।  ସେ ଗେଥସେମାନ ବଗିଚାକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଜୋରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ

ସେଦିନ, ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ମାର୍ଥାଙ୍କୁ ଚାହିଁଲେ, ଯିଏ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବସିବାର ସମୟ ନଥିଲା ଏବଂ କହିଲା, “ମାର୍ଥା, ମାର୍ଥା, ତୁମେ ଅନେକ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଆବଶ୍ୟକ, ଏବଂ ମରିୟମ ସେହି ଉତ୍ତମ ଅଂଶକୁ ବାଛିଛନ୍ତି, ଯାହା ତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ନାହିଁ ”(ଲୂକ-୧୦:୪୧-୪୨)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପାଦତଳେ ବସିବା ପାଇଁ ସମୟ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ ସକାଳେ ଉଠ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବସିବାକୁ ଯାଅ

ଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ (ଆୟୁବ-୩୭:୧୪) ହେ ଆୟୁବ, ଏଥିରେ କର୍ଣ୍ଣପାତ କର; ସ୍ଥିର ହୋଇ ଠିଆ ହୁଅ ଓ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକ୍ରିୟାସବୁ ବିବେଚନା କର।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment