ଜୁନ୍ 16 – ଅଗ୍ନି ଘୋଡା!

(ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜାବଳି -୬:୧୭) ପୁଣି ଇଲୀଶାୟ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି କହିଲେ, “ହେ ସଦାପ୍ରଭୁ, ମୁଁ ବିନୟ କରୁଅଛି, ସେ ଯେପରି ଦେଖି ପାରିବ, ଏଥିପାଇଁ ତାହାର ଚକ୍ଷୁ ମୁକ୍ତ କର।” ପୁଣି ସଦାପ୍ରଭୁ ସେହି ଯୁବା ଲୋକର ଚକ୍ଷୁ ମୁକ୍ତ କଲେ; ଆଉ ସେ ଦେଖିଲା; ପୁଣି ଦେଖ, ପର୍ବତ ଇଲୀଶାୟଙ୍କ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ଅଗ୍ନିମୟ ଅଶ୍ୱ ଓ ରଥରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା।

ଏକ ସରଳ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଇଲୀଶାୟ ଜଣେ ଥିଲେ  କେବଳ ଜଣେ ସେବକ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିଲେ।  ସିରିଆର ରାଜା ଇଲୀଶାୟଙ୍କୁ ଇର୍ଷା କଲେ, ତେଣୁ ସେ ଘୋଡା, ରଥ ଏବଂ ଏକ ବୃହତ୍ ସୌନ୍ୟ ପଠାଇଲେ, ଏବଂ ସେମାନେ ରାତିରେ ଆସି ନଗରକୁ ଘେରି ରହିଲେ (ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜା-୬:୧୪)  ଇଲୀଶାୟଙ୍କ ପାଇଁ କିଏ ଯୁଦ୍ଧ କରିବ?  କିଏ ତାଙ୍କୁ ସିରିଆ ରାଜାଙ୍କ ହାତରୁ ରକ୍ଷା କରିବ?  ଇଲୀଶାୟର ଦାସ ଚିତ୍କାର କରି କହିଲା, “ହାୟ, ମୋର ଗୁରୁ!  ଆମେ କ’ଣ କରିବା? ”

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଇଲୀଶାୟଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ’ଣ ଥିଲା?  ସେ କହିଥିଲେ, “ଭୟ କର ନାହିଁ, କାରଣ ଯେଉଁମାନେ ଆମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ।”  ହଁ, ଲୀଶାୟଙ୍କର ଆତ୍ମା ​​ଆଖି ଥିଲା।  ସେହି ଆଖିରେ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଘୋଡା ଏବଂ ରଥ ଅଗ୍ନିରେ ଇଶ୍ଵର ତାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ପଠାଇଛନ୍ତି ତେଣୁ, ତାଙ୍କ ହୃଦୟରେ କୌଣସି ଭୟ ନଥିଲା

ଇଶ୍ଵର ତୁମକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କରୁଥିବା ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କେବଳ ଚିନ୍ତା କର ଇଶ୍ଵର କୁହନ୍ତି, “ମୋ,” ପ୍ରଭୁ କହନ୍ତି, “ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଅଗ୍ନି କାନ୍ଥ ହେବ ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୌରବ ହେବି (ଜିଖରିୟ-୨:୫)  ଯିହୋଶୂୟ, ବିଚାରପତି, ପ୍ରଥମ ରାଜା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜାମାନଙ୍କ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକରେ, ଆମେ ପଡୁଛୁ ଯେ ଇଶ୍ବର କିପରି ତାଙ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ସେ କିପରି ସଂଗ୍ରାମ କରିଥିଲେ, ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲଡୁ ଥିଲେ ଏହି ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ

ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସିସେରା ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କଲେ, ସେମାନେ ଆକାଶରୁ ଯୁଦ୍ଧ କଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ତାରାମାନେ ସିସେରା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କଲେ (ବିଚାରକର୍ତ୍ତା-୫:୨୦)ସେହିଭଳି, ଇଶ୍ବର ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କିଣାନୀୟମାନଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଶୃଙ୍ଗ ପଠାଇଲେ ହର୍ନେଟଗୁଡିକ ହଜାର ହଜାରରେ ଆସି ଯୋଦ୍ଧା ପରି ଠିଆ ହେଲେ ସେମାନେ କିଣାନୀୟମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରିଦେଲେ (ଯାତ୍ରା -୨୩:୨୮, (ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବରଣ -୭:୨୦)

ଯେତେବେଳେ ମିଶରୀୟମାନେ ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଇଲେ, ଇଶ୍ବର ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଗ୍ନି ସ୍ତମ୍ଭ ରଖିଲେ ଏହା ମିଶରୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମେଘ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ଥିଲା ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଏହା ଇସ୍ରାଏଲୀୟମାନଙ୍କୁ ରାତିରେ ଆଲୋକ ପ୍ରଦାନ କଲା (ଯାତ୍ରା -୧୪:୨୦) ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଇଶ୍ବର ଆପଣଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ   ତୁମ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ସେ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ଦ୍ୱିତୀୟ ବଂଶାବଳୀ-୧୬:୯ ) କାରଣ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅନ୍ତଃକରଣ ସିଦ୍ଧ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆପଣାକୁ ବଳବାନ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ତାହାଙ୍କର ଚକ୍ଷୁ ପୃଥିବୀର ସର୍ବତ୍ର ଏଣେତେଣେ ଦୌଡ଼ଇ। ଏ ବିଷୟରେ ତୁମ୍ଭେ ଅଜ୍ଞାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଅଛ; ଏଣୁ ଏହି ସମୟଠାରୁ ତୁମ୍ଭ ପ୍ରତି ଯୁଦ୍ଧ ଘଟିବ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment