ଜୁନ୍ 15 – ଇଶ୍ୱରିୟ ଶାନ୍ତି!

(ଫିଲିପ୍ପୀୟ-୪:୬,୭) କୌଣସି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ହୁଅ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଓ ବିନତି ଦ୍ୱାରା ଧନ୍ୟବାଦ ସହ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ନିବେଦନସବୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ନିକଟରେ ଜଣାଅ । ୭,ସେଥିରେ ସମସ୍ତ ବୋଧର ଅଗମ୍ୟ ଯେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଶାନ୍ତି, ତାହା ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ହୃଦୟ ଓ ମନକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଯୀଶୁଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ ସୁରକ୍ଷା କରି ରଖିବ

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଦୟାଳୁ ଭାବରେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଯାହା ସମସ୍ତ ବୁଝାମଣାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରେ ତାଙ୍କର ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶାନ୍ତିରେ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ   ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନାମଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହେଉଛି ‘ଶାନ୍ତିର ରାଜକୁମାର’ଯେତେବେଳେ ସେ ପୃଥିବୀରେ ଥିଲେ, କୁଆଡେ ଗଲେ ଏବଂ କାହାକୁ ଭେଟିଲେ, ସେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଆଦେଶ ଦେଲେ

ସେଠାରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯାହାର ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଥିଲା ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚିରନ୍ତନ ରୋଗ ଥିଲା ସେ ବାର ବର୍ଷ ଧରି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିଲେ କୌଣସି ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ।  ତେଣୁ, ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଶାନ୍ତି ହରାଇଥିଲେ

କିନ୍ତୁ, ଦିନେ, ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ସେହି ବାଟରେ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଭିଡ଼ ମଧ୍ୟରେ ଯାଇ ତାଙ୍କ ବସ୍ତ୍ରର ଟିପକୁ ଛୁଇଁଲେ ସେ ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ବସ୍ତ୍ରର ଧାରକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ, ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଶକ୍ତି ତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ଉପରେ ପଡିଲା ଏବଂ ସେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କଲେ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ,“ କନ୍ୟା, ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ ତୁମକୁ ସୁସ୍ଥ କରି ଦେଇଛି।  ଶାନ୍ତିରେ ଯାଅ ଏବଂ ତୁମର ଦୁଃଖରୁ ସୁସ୍ଥ ହୁଅ ” (ମାର୍କ-୫:୩୪)

ଥରେ ଜଣେ ପାପୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଦୌଡ଼ି ଆସି ଯୀଶୁଙ୍କ ପାଦତଳେ ପଡ଼ିଗଲା।  ସେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଯୀଶୁଙ୍କ ପାଦ ଧୋଇଲା।  ତା’ର ପାପ ଏବଂ ଅଧର୍ମ ଏତେ ବଡ ଥିଲା, ତେଣୁ ସେ ଶାନ୍ତିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲେ ଯୀଶୁ ତା’ର ଦୁଃଖଦ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ସେ କହିଥିଲେ, “ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ ତୁମକୁ ରକ୍ଷା କରିଛି।  ଶାନ୍ତିରେ ଯାଅ ”(ଲୂକ-୭:୫୦)

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କ୍ରୁଶରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ପରେ, ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଶିଷ୍ୟ ଭୟଭୀତ ହେଲେ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ଯିହୁଦୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବେ।  ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଶାନ୍ତି ନଥିଲା ଏବଂ କ୍ଳାନ୍ତ ଦେଖାଯାଉଥିଲା   ସେହି ସମୟରେ, ଯୀଶୁ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ ଏବଂ କହିଲେ, “ତୁମକୁ ଶାନ୍ତି ବର୍ତ୍ତୁ (ଲୂକ-୨୪:୩୬)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପାରନ୍ତି  ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଇଶ୍ବରଙ୍କ ହାତରେ ରଖିବା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କର, ସେ ତୁମକୁ ତାଙ୍କ ଶାନ୍ତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବେ ଯାହା ସବୁକିଛି ଅତିକ୍ରମ କରେ

ଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ: (ଯୋହନ -୧୪:୨୭) ମୁଁ ତୁମ ସହିତ ଶାନ୍ତି ଛାଡିଦେଉଛି, ମୋର ଶାନ୍ତି ମୁଁ ତୁମକୁ ଦେଉଛି;  ଜଗତ ଯେପରି ଦିଏ, ମୁଁ ତୁମକୁ ଦିଏ ନାହିଁ |  ତୁମର ହୃଦୟ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଭୟ କର ନାହିଁ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment