ଜୁନ୍ 14 – ପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରେ ଆନନ୍ଦ କର!

(ପରମ ଗୀତ-୭:୬) ହେ ପ୍ରିୟେ, ତୁଷ୍ଟି ଜନ୍ମାଇବା ନିମନ୍ତେ ତୁମ୍ଭେ କିପରି ସୁନ୍ଦରୀ ଓ ମନୋହାରିଣୀ

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ତୁମର ପ୍ରାଣ ପ୍ରେମୀ ଭାବରେ ରୁହନ୍ତି  ସେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ପ୍ରାଣର ସ୍ନେହୀ ବର ଭାବରେ ରହିଛନ୍ତି  ସେ ନିଜ ରକ୍ତ ସହିତ ତୁମକୁ ବର ଭାବରେ ବାଛିଛନ୍ତି

ଆପଣ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ଶରୀରର ମାଂସ ଏବଂ ହାଡଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କର ଅଟନ୍ତି ଏହା ଏକ ବଡ଼ ରହସ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚ ବିଷୟରେ କହୁଛି ”(ଏଫିସୀୟ-୫:୩୦,୩୨)ପ୍ରେରିତ ପାଉଲ କୁହନ୍ତି

ଇଶ୍ଵର କେବଳ ତୁମ ପ୍ରତି ପ୍ରେମ ଦେଖାନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ତୁମକୁ ପ୍ରେମ ସହିତ ଡାକନ୍ତି “ତୁମ ପ୍ରେମ କେତେ ସୁନ୍ଦର”‘ଗୀତର ଶଲୋମନ’ର ପୁସ୍ତକ ଦେଇ ଗଲେ, ଅନେକ ସ୍ନେହର ଶବ୍ଦ ସହିତ ଡାକି ସେ ତୁମକୁ କେତେ ଆନନ୍ଦିତ କରିପାରନ୍ତି ସେ ପ୍ରେମ ସହିତ ଡାକନ୍ତି, “ମୋର ପ୍ରେମ, ମୋର ସୁନ୍ଦର ନାରୀ, ମୋର କପୋତ, ମୋର ସିଦ୍ଧ, ମୋର ବର ଏବଂ ମୋର ରାଜକୁମାରୀ।”ଇଶ୍ବର ବରକୁ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଡାକନ୍ତି?  ତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଏହାର କାରଣ

ତାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଆନନ୍ଦିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ତୁମେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଉଚିତ୍ ତୁମକୁ ଏପରି ଉପାୟରେ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ପ୍ରଭୁଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଖୁସି କର, ଏବଂ ସେ ତୁମର ହୃଦୟର ଇଚ୍ଛା ଦେବେ” (ଗୀତସଂହିତା-୩୭:୪)

ଜଣେ ଭାଇ ତାଙ୍କ ମା ଉପରେ ଅତୁଳନୀୟ ପ୍ରେମ ରଖିଥିଲେ  ସେ ଏକ ଦୂର ସ୍ଥାନରେ ଥିବାରୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଦେଖା କରୁଥିଲେ  ସେ ତାଙ୍କ ମା ପାଇଁ ସବୁକିଛି କିଣିବେ ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବେ ଥରେ, ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଏତେ ଭଲ କାହିଁକି ପାଉଛନ୍ତି ?

ଭାଇ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, “ମୋର ଯୌବନ କାଳରେ ମୁଁ ମୋ ମା’ଙ୍କୁ ବହୁତ ଦୁଃଖ ଦେଇଛି ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଲୁହ  ଝରାଇଛି ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପିଟିଛି ଅନେକ ଥର ମୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ପିଟିବାରେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି ମୋର ସମସ୍ତ ଅସଦାଚରଣ ସତ୍ୱେ ସେ ମୋତେ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ମୋ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ହେତୁ, ମୁଁ ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧାର ହୋଇ ଅଭିଷିକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଇଶ୍ଵର ମୋତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ସେବକ କରିଛନ୍ତି ତେଣୁ, ମୋର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ ଏବଂ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ମା’ର ସେହି ଦୁଃଖଦ ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ମୁଁ ମନେ ପକାଉଛି

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ତୁମ ପାଇଁ କେତେ ଜରୁରୀ!  ସେ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖରେ ତୁମକୁ ଖୋଜୁଛନ୍ତି!  ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିଛ, ସେ ତୁମକୁ ଖୋଜିବାକୁ ଆସିଲେ ତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା କେତେ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ! ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ତୁମେ ସର୍ବଦା ଇଶ୍ବରଙ୍କଠାରେ ଆନନ୍ଦିତ ହେବା ଉଚିତ୍

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ହିତୋପଦେଶ -୧୭:୨୨) ଆନନ୍ଦିତ ହୃଦୟ ଉତ୍ତମ ଔଷଧ; ମାତ୍ର ଭଗ୍ନ ଆତ୍ମା ଅସ୍ଥିସବୁକୁ ଶୁଷ୍କ କରେ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment