ଜୁନ୍ 12 – ଦାନରେ ଆନନ୍ଦ!

”(ପ୍ରଥମ ବଂଶାବଳୀ-୨୯:୯)  ତହିଁରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାପୂର୍ବକ ଦାନ କରିବାରୁ ଆନନ୍ଦ କଲେ, କାରଣ, ସେମାନେ ସିଦ୍ଧଚିତ୍ତରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାପୂର୍ବକ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାନ କଲେ; ପୁଣି, ଦାଉଦ ରାଜା ମଧ୍ୟ ମହାନନ୍ଦରେ ଆନନ୍ଦ କଲେ।

ଦାନରେ ସର୍ବଦା ଆନନ୍ଦ ଥାଏ  ତାହା ମଧ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଦେବ, ଏହା ଏକ ହଜାର ଗୁଣ ଅଧିକ ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଦିଅ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୃଦୟ ଏବଂ ଆନନ୍ଦରେ ଦିଅ

ଥରେ, ଅପରାହ୍ନରେ, ମୋ ବାପା ଏକ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ସେ ବିପରୀତ ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ଜଣେ ପାଳକଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ସେ ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲେ।  ମୋ ବାପାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିକଟସ୍ଥ ହୋଟେଲକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ।  ହୋଟେଲ ଏକ ସରଳ ଏବଂ ଶସ୍ତା ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ଶୁଣି ମୋ ବାପା ବୁଝିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ଅଛି।  ତେଣୁ, ସେ ପାଖରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ବାହାର କରି ପାଳକଙ୍କୁ କହିଲେ, “ମୁଁ ଇଶ୍ଵରଙ୍କର ସେବକ ଏବଂ ତୁମେ ମଧ୍ୟ ସମାନ।  ମୁଁ ଚାହେଁ ତୁମେ ଭଲ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପାଇବ  ଯଦିଓ ସେହି ପାଳକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରିଥିଲେ, ପରେ ବହୁତ କୃତଜ୍ଞତା ସହିତ ଟଙ୍କା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ

ପାଳକ ଚାଲିଯିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ମୋ ବାପାଙ୍କ ହୃଦୟ ଆନନ୍ଦରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ସେହି ଦିନ, ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ, ସେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ବହୁତ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ସେବକମାନଙ୍କୁ କିଛି ଦିଆଯାଏ, ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦିତ କରେ

ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଦେବା ତୁମ ପାଇଁ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଟେ ଯୀଶୁ କହିଥିଲେ, “ଗ୍ରହଣ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଦାନ କରିବା ଅଧିକ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଟେ” (ପ୍ରେରିତ-୨୦:୩୫) ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ମଧୁର ସୁଗନ୍ଧିତ ସୁଗନ୍ଧ  ଫିଲିପ୍ପୀୟମାନେ ପାଉଲଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତଙ୍କ ସେବାରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ପାଉଲ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ କଲେ

ସେଥିପାଇଁ ସେ ଖୁସିରେ କୁହନ୍ତି, “ପ୍ରକୃତରେ ମୋର ସବୁକିଛି ଅଛି  ଇପାଫ୍ରୋଡିଟସ୍ ଠାରୁ ତୁମଠାରୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଜିନିଷ ଗ୍ରହଣ କରି ମୁଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ, ଏକ ସୁଗନ୍ଧିତ ସୁଗନ୍ଧ, ଗ୍ରହଣୀୟ ବଳିଦାନ, ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରସନ୍ନ (ଫିଲିପ୍ପୀୟ-୪:୧୮)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଆନନ୍ଦରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଦିଅ ସେ ସ୍ୱର୍ଗର ଝରକା ଖୋଲିବେ ନିଶ୍ଚୟ ସ୍ୱର୍ଗର ଝରକା ଖୋଲି ତୁମକୁ ଦେବା ଏକ ହଜାର ଥର ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଟେ କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହା ଏକ ବଡ ଆନନ୍ଦ ଯାହା ଜଗତ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ନେଇପାରିବ ନାହିଁ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ମାଥିଉ-୬:୨୦)  ମାତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ କୀଟ ଓ କଳଙ୍କ ନଷ୍ଟ ନ କରେ ଏବଂ ଚୋରମାନେ ସିନ୍ଧି କାଟି ଚୋରି ନ କରନ୍ତି, ଏପରି ସ୍ୱର୍ଗରେ ଆପଣା ଆପଣା ନିମନ୍ତେ ଧନ ସଞ୍ଚୟ କର,

Article by elimchurchgospel

Leave a comment