ଜୁନ୍ 11 – ଚମତ୍କାର ହେତୁ ଆନନ୍ଦ!

(ପ୍ରେରିତ-୮:୭,୮) କାରଣ ଅଶୁଚି ଆତ୍ମାବିଷ୍ଟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସେହି ଆତ୍ମାଗୁଡ଼ାକ ଉଚ୍ଚସ୍ୱରରେ ଚିତ୍କାର କରି ବାହାରିଆସିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ପୁଣି, ଅନେକ ପକ୍ଷାଘାତରୋଗୀ ଓ ଖଞ୍ଜ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ । ୮,ସେଥିରେ ସେ ନଗରରେ ମହା ଆନନ୍ଦ ହେଲା ।

ସେହି ସହରରେ “ବଡ଼ ଆନନ୍ଦ” ଘଟିବାର କାରଣ କ’ଣ?  ରୋଗୀମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେବା, ଅପରିଷ୍କାର ଆତ୍ମା ସରିଯିବା ଏବଂ ପଙ୍ଗୁମାନେ ଚାଲିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ସେହି ବଡ଼ ଆନନ୍ଦର କାରଣ  ଆପଣ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁଖ ପାଇବା ସହିତ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ  ଆତ୍ମାଙ୍କର ଏହି ଉପହାରଗୁଡ଼ିକ ତୁମ ଭିତରେ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଆଣିଥାଏ  ତୁମେ ପ୍ରାଧିକରଣ ଗ୍ରହଣ କର ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜତ୍ୱ କର

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସୁଖ ଅଭାବର କାରଣ କ’ଣ?  ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ଵ ପୂରଣ କରିବାରେ ବାରଣ କରେ  ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ, ଏହି ଲୋକମାନେ ନିଜ ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ସୁଖରୁ ବଞ୍ଚିତ

ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜଗତକୁ ଆସିଲେ, ସେ କରିଥିବା ଚମତ୍କାରଗୁଡ଼ିକ ଅଗଣିତ ଥିଲା   ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, ଇଶ୍ବର କିପରି ନାଜରିତର ଯୀଶୁଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ଏବଂ ଶକ୍ତିରେ ଅଭିଷିକ୍ତ କଲେ, ଯିଏ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ଶୟତାନ ଦ୍ୱାରା ଦଳିତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କଲେ, କାରଣ ଇଶ୍ବର ତାଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ” (ପ୍ରେରିତ-୧୦:୩୮)

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଯଦି ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ତୁମର ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବ ଶତ୍ରୁର ସଂଘର୍ଷ ଲୋପ ପାଇବ ଚୋରି, ହତ୍ୟା ଏବଂ ବିନାଶ ବ୍ୟତୀତ ଶୟତାନ ଆସେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଇଶ୍ବର ତୁମକୁ ଜୀବନ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ତୁମର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିବା ପାଇଁ   ତୁମର ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ, ସେ ନିଜ ଶରୀରରେ ଆଘାତ ଗ୍ରହଣ କଲେ  ଏହା କେତେ ବଡ଼ ଆନନ୍ଦ!

ଥରେ, ଆଜମା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଏକ ଭଉଣୀ ଏକ ସୁସମାଚାର ସଭାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିଲେ ସଭାର ଶେଷ ଦିନରେ ସେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟେଜ୍ କୁ ଆସିଥିଲେ   ଯେତେବେଳେ  ଷ୍ଟେଜ୍ ରେ ଥିବା ପାଳକ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ରଖି ଦୟା ସହିତ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ, ଅସୁସ୍ଥତା ଅଦୃଶ୍ୟ ହେଲା ରିଲିଫ୍ ସ୍ଥାୟୀ ଥିଲା ଇଶ୍ଵର ଯାହା କିଛି ଆରୋଗ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି, ଏହା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଏ

ଯେହେତୁ ଇଶ୍ବର ଏହି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ, ଉଭୟ ମହିଳା ଏବଂ ପାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆନନ୍ଦ ଥିଲା ସେହି ଭଉଣୀର ପୁରା ପରିବାରରେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଥିଲା   ସେଥିପାଇଁ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯେ ସମଗ୍ର ସହରରେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଥିଲା ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ଇଶ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ସହରକୁ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଆଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ରୋମୀୟ-୮:୧୧) ଆଉ ଯେ ମୃତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଉଠାଇଲେ, ତାହାଙ୍କର ଆତ୍ମା ଯଦି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି, ତେବେ ଯେ ମୃତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଉଠାଇଲେ, ସେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କଠାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଆପଣା ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ମର୍ତ୍ତ୍ୟ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଜୀବିତ କରିବେ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment