ଜୁନ୍ 10 – ବାପ୍ତିସ୍ମ ଦ୍ଵାରା ଆନନ୍ଦ

”(ପ୍ରେରିତ-୮:୩୯) ସେମାନେ ଜଳ ମଧ୍ୟରୁ ଉଠି ଆସନ୍ତେ ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଆତ୍ମା ଫିଲିପ୍ପଙ୍କ ଘେନିଗଲେ, ପୁଣି, ନପୁଂସକ ତାହାଙ୍କୁ ଆଉ ଦେଖିଲେ ନାହିଁ; ତଥାପି ସେ ଆନନ୍ଦ କରୁ କରୁ ଆପଣା ପଥରେ ଚାଲିଗଲେ

ଏଠାରେ, ଜଣେ ନପୁଂସକ ବିଷୟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯିଏ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ଇଥିଓପିଆରୁ ଯିରୁଶାଲମକୁ ଆସିଥିଲେ ସେହି ନପୁଂସକଙ୍କ ସୁଖ ପଛରେ ରହସ୍ୟ କ’ଣ?  ହଁ, ବାପ୍ତିସ୍ମ ହେତୁ ଆସିଥିବା ସୁଖ ହିଁ ଯିରୁଶାଲମ ପରିଦର୍ଶନ କରି କିମ୍ବା ସେଠାରେ ଉପାସନା କରି ସେ ଏକ ଆନନ୍ଦ ପାଇଲେ ନାହିଁ

ବାପ୍ତିଜକ ଯୋହନ ପାପର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ କରିବାର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ସହିତ ବାପ୍ତିଜିତ ହେଲେ   ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପାପ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଶୁଭ ପାପପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ଇଶ୍ବରଙ୍କଠାରେ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ

କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ବାପ୍ତିଜିତ ହେବାକୁ ଆସିଲେ, ସେ ବାପ୍ତିସ୍ମର ଆନନ୍ଦ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ କାରଣ ବୁଝାଇଲେ ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବାପ୍ତିସ୍ମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ପାପର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ ବରଂ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଧାର୍ମିକତା ପୂରଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅଟେ ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ବାପ୍ତିଜିତ ହେଲେ ସ୍ୱର୍ଗ ଖୋଲିବା କେତେ ବଡ଼ ଆନନ୍ଦ!  ପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କ’ଣ ଅଧିକ ଆନନ୍ଦ ଅଟେ, ‘ଏହା ମୋର ପ୍ରିୟ ପୁତ୍ର, ଯାହା ଉପରେ ମୁଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ!’ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​କପୋତ ପରି ଅବତରଣ କରି ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଲୋକିତ କରିବା ଏକ ଗୌରବମୟ ଆନନ୍ଦ ନୁହେଁ କି?

ବାପ୍ତିସ୍ମର ଆନନ୍ଦ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଦୁଃଖ ଏବଂ କ୍ରୁଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅଧିକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା ଯିଏ ବାପ୍ତିଜିତ ହୁଏ, ସେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଦୁଃଖ, ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ସମାଧି ସହିତ ନିଜକୁ ଏକତ୍ର କରେ ବାପ୍ତିଜିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣିରେ ଠିଆ ହେବାବେଳେ ସେ ମନେ ପକାଇଲେ ଯେ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କିପରି ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ନିଜକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସହ ଯୋଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ଖୁସିରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସହିତ କ୍ରୁଶରେ ଚଡିଗଲି ମୁଁ ଆଉ ଜୀବିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ମୋ’ଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି ”(ଗାଲାତୀୟ-୨:୨୦) ଏହା କେତେ ଆନନ୍ଦ!

ପାଣିରେ ବୁଡ ପକାଇବା ହେଉଛି ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ସଙ୍କେତ   ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ଯଦି ଆମ୍ଭେମାନେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭଳି ଏକତ୍ର ହୋଇଅଛୁ, ତେବେ ଆମ୍ଭେମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁନରୁତ୍ଥାନର ସମାନ ହେବା” (ରୋମୀୟ-୬:୫)କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ। ବାପ୍ତିସ୍ମ ସମୟରେ ତୁମେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ପୁନରୁତ୍ଥାନର ଶକ୍ତି ସହିତ ଏକ ହୋଇଯାଅ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ବାପ୍ତିସ୍ମରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବ, ତୁମେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କର, ‘ଯୀଶୁ ମୃତ୍ୟୁରୁ ପୁନରୁତ୍ଥିତ ହେଲେ ତାଙ୍କ ପୁନରୁତ୍ଥାନର ଶକ୍ତି ସହିତ ମୁଁ ଏକ ବିଜୟୀ ଜୀବନ ବିତାଇବି ’ତୁମର ଆନନ୍ଦ ସମଗ୍ର ହୋଇଯାଏ ଯେଉଁମାନେ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯାହା ଇସ୍ରାଏଲର ସନ୍ତାନମାନେ ଲୋହିତ ସାଗର ପାର ହେବା ସମୟରେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (ଗାଲାତୀୟ-୩:୨୭) ମୋହର ଭାବ ଏହି, ଯେଉଁ ନିୟମ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃକ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥିରୀକୃତ ହୋଇଥିଲା, ଚାରି ଶହ ତିରିଶି ବର୍ଷ ପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୋଶାଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତାହା ବ୍ୟର୍ଥ କରେ ନାହିଁ, ଯେପରି ତଦ୍ଵାରା ପ୍ରତିଜ୍ଞା ନିଷ୍ଫଳ କରାଯାଏ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment