ଜୁନ୍ 08 – ଜାଗ୍ରତ ରୁହ!

(ମାଥିଉ-୨୪:୪୩)  କିନ୍ତୁ ଏହା ଜାଣିଥାଅ, କେଉଁ ପ୍ରହରରେ ଚୋର ଆସିବ, ଏହା ଗୃହକର୍ତ୍ତା ଯେବେ ଜାଣନ୍ତେ, ତାହାହେଲେ ସେ ଜାଗ୍ରତ ଥାଇ ଆପଣା ଗୃହରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତେ ନାହିଁ

ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଚୋର ଘୁରି ବୁଲୁଛି, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମ ପାଇଁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ଯେହେତୁ ତୁମର ଶତ୍ରୁ ଶୟତାନ ଗର୍ଜନ କରୁଥିବା ସିଂହ ପରି ବୁଲୁଛି, କାହାକୁ ଗ୍ରାସ କରିବ, ତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ ସତର୍କ ରୁହ  ତୁମର ପବିତ୍ର ଜୀବନକୁ ରକ୍ଷା

କରିବାରେ ବହୁତ ସତର୍କ ରୁହ   ଶୟତାନ ତୁମର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜୀବନରେ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛି ଥରେ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ, ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “… କିନ୍ତୁ ଯିଏ ତୁମକୁ ଡାକିଲେ ସେ ପବିତ୍ର, ତୁମେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ସମସ୍ତ ଆଚରଣରେ ପବିତ୍ର ହୁଅ” (୧ମ ପିତର-୧:୫)

ଜଣେ ପାଳକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଦିନକୁ ଦିନ ବଡୁ ଥିଲା ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହା ଭଲ ବଡି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା କିନ୍ତୁ ସେହି ପାଳକ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ପବିତ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।  ଶେଷରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ପାଳକ ପଦରୁ ହଟାଇଲେ।  ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚର ବିକାଶ ପଛରେ ଥିଲେ, ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା ଏହିପରି, ସେ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଶେଷରେ ପହଞ୍ଚିଲେ

ତୁମର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜୀବନରେ ତୁମେ ସଜାଗ ରହିବା ଜରୁରୀ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ସାବଧାନ ରୁହ, ସଜାଗ ରୁହ;  କାରଣ ତୁମର ଶତ୍ରୁ ଶୟତାନ ଗର୍ଜ୍ଜନ କରୁଥିବା ସିଂହ ପରି ବୁଲୁଛି, ଯାହାଙ୍କୁ ସେ ଗ୍ରାସ କରିପାରେ (୧ମ ପିତର-୫:୮)ଶୟତାନର ମୂଳ ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଚତୁରତାର ସହିତ ଏକ ଜାଲ ପକାଇ ତୁମକୁ ଗର୍ତ୍ତରେ ପଡ଼ିବା ଆମକୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଶୟତାନର କୌଶଳକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ପଡିବ ଆମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଇଶ୍ଵର, ଆମକୁ ରକ୍ଷା କର ଯେପରି ଶୟତାନର ଛାଇ ମଧ୍ୟ ମୋ ଉପରେ ନ ପଡ଼େ।”

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପଡିବ ପ୍ରାର୍ଥନା ଜୀବନକୁ କଦାପି ଘୃଣା କର ନାହିଁ ତୁମର ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟକୁ ନଷ୍ଟ କର ନାହିଁ   ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କହିଥିଲେ, “ତେଣୁ ସାବଧାନ ରୁହ ଏବଂ ସର୍ବଦା ପ୍ରାର୍ଥନା କର ଯେପରି ତୁମେ ଏହିସବୁ ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବ” (ଲୂକ-୨୧:୩୬)

ଇଶ୍ଵରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ସଜାଗ ଜୀବନ ହେଉଛି ଏକ ବିଜୟ ଜୀବନ ଯଦି ତୁମେ ସତର୍କ ରୁହ, ଶୟତାନ ତୁମର ନିକଟତର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ପରାଜୟ ତୁମକୁ ଦୂର କରିପାରିବ ନାହିଁ ଯଦି ତୁମେ ଆଜି ସଜାଗ ରୁହ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ତୁମେ ଆସିବା ସମୟରେ ଖୁସିରେ ବର ଆଡକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଭାବରେ ରହିବ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (୧ମ ଥେସଲନୀକୀୟ-୫:୬) ଅତଏବ ଆସ ଆମ୍ଭେମାନେ ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ପରି ନିଦ୍ରିତ ନ ହେଉ, ମାତ୍ର ଜାଗ୍ରତ ହୋଇ ସଚେତନ ରହିବା

Article by elimchurchgospel

Leave a comment