ଜୁନ୍ 07 – କାର୍ଯ୍ୟରେ ପବିତ୍ରତା!

(ପ୍ରଥମ କରିନ୍ଥୀୟ -୧୦:୩୧)  ଅତଏବ, ତୁମ୍ଭେମାନେ ଭୋଜନ କର କି ପାନ କର ଅବା ଯାହା କିଛି କର, ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଗୌରବ ନିମନ୍ତେ ସବୁ କର

ତୁମେ ଯାହା ବି କର, ପବିତ୍ରତା ସହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର   ଯେହେତୁ ଆମର ସ୍ନେହୀ ଇଶ୍ଵର ହିଁ ତୁମକୁ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ସମାନ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ ଭାବରେ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କର ପୁରାତନ ନିୟମରେ, ଏକ ପଦ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି, “ସେହି ଦିନ“ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତି ପବିତ୍ରତା ”ଘୋଡା ଘଣ୍ଟିରେ ଖୋଦିତ ହେବ  ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୃହରେ ଥିବା ହାଣ୍ଡିଗୁଡ଼ିକ ଯଜ୍ଞବେଦି ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପାତ୍ର ପରି ହେବ ” (ଜିଖରିୟ-୧୪:୨୦)

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପ୍ରତି ପବିତ୍ରତା’ ଶବ୍ଦ ଘୋଡା ଘଣ୍ଟିରେ ଖୋଦିତ ହେବା ଉଚିତ୍।  ସାଧାରଣତ ଘୋଡା ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ପ୍ରାଣୀ ଏହା ଗାଡ଼ି ଟାଣିବା ଏବଂ ଚାଷ ଜମିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ତୁମ ଘର ବାହାରେ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୂଚିତ କରେ ଏହି ପଦରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯିରୁଶାଲମର ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ହାଣ୍ଡି ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ୍ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ପାଇଁ ପବିତ୍ର ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଘର ବାହାରେ ପବିତ୍ରତା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ଏବଂ ଘରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ରତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ଆପଣ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଜଗତ କିମ୍ବା ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପବିତ୍ରତା ରହିବା ଉଚିତ୍

ତୁମ ଘରର ଚଟାଣ ସଫା କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ହୃଦୟକୁ ବାରମ୍ବାର କୁହନ୍ତୁ ‘ପ୍ରଭୁ, ମୋର ହୃଦୟ ଧୋଇ ଏହାକୁ ପବିତ୍ର କର ତୁମ ବଗିଚାରେ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଖୋଜ, ପ୍ରଭୁ, ମୋତେ ଏକ ଫଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଉଦ୍ଭିଦ କର ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜିନିୟର ପଦବୀରେ ରୁହନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ଆପଣ କିଛି ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଦ୍ୟମରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି  ତୁମର କାର୍ଯ୍ୟ ଯାହା ବି ହେଉ, ଜଗତକୁ ଦେଖ ଯେ ତୁମେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପବିତ୍ରତା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନ୍ତ ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଉପାସନା କର

ଆମ ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବେକାରୀ କାରଣରୁ ଦାରିଦ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି।  କିନ୍ତୁ, ଇଶ୍ଵର ଦୟାକରି ତୁମକୁ ସବୁକିଛି ଖାଇବାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି ତୁମର କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ସାକ୍ଷୀ ରହିବା ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା ନୁହେଁ କି?

ଏହି ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ, ଯୀଶୁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ  ଯୌବନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କାର୍ପେରର ଭାବରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ   ଯେତେବେଳେ ସେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆସିଲେ, ସେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ତାହା କଲେ ଯଦି ଦିନ ମୋତେ ପଠାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ରାତି ଆସୁଛି ଯେତେବେଳେ କେହି କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ”(ଯୋହନ-୯:୪)  ଏହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବାରେ ଲାଗିଲା  ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କ୍ଳାନ୍ତତା, ଭୋକ ଏବଂ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇଲେ, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଦିନରାତି ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବା ପୂରଣ କଲେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରିୟ ସନ୍ତାନଗଣ, ପବିତ୍ରତା ସହିତ ସବୁକିଛି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: ”(ହିତୋପଦେଶ-୨୨:୨୯)  ତୁମ୍ଭେ କି କୌଣସି ଲୋକକୁ ଆପଣା ବ୍ୟବସାୟରେ ତତ୍ପର ଦେଖୁଅଛ ? ସେ ରାଜାମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହେବ। ସେ ନୀଚ ଲୋକଙ୍କ ଆଗରେ ଠିଆ ହେବ ନାହିଁ।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment