ଜୁନ୍ 05 – ପୁତ୍ରଙ୍କ ପବିତ୍ରତା!

(ପ୍ରଥମ କରିନ୍ଥୀୟ-୬:୧୧) ଆଉ, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି କେହି ଏହି ପ୍ରକାର ଥିଲ; କିନ୍ତୁ ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ନାମରେ ଓ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତୁମ୍ଭେମାନେ ଧୌତ ହୋଇଅଛ, ପବିତ୍ରୀକୃତ ହୋଇଅଛ ଓ ଧାର୍ମିକ ବୋଲି ଗଣିତ ହୋଇଅଛ

ପବିତ୍ରତା ପାଇଁ ସବୁକିଛି କରିବା ପାଇଁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜଣେ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ଆପଣଙ୍କୁ ପବିତ୍ରତା ପଥରେ ଚାଲିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅଶୁଚି ଦେଖି ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ତାଙ୍କୁ ଧୋଇ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେମ ସହିତ ଓହ୍ଲାଇଲେ

ତେଣୁ, ପାପର କ୍ଷମା ପାଇବା ପାଇଁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ତାଙ୍କ ରକ୍ତ ଡାଳିଲେ   ତାଙ୍କର ରକ୍ତ ସମସ୍ତ ପାପ ଧୋଇ ଦିଏ। ଏହା ତୁମକୁ ପବିତ୍ର କରେ   ଯିଏ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ପ୍ରେମକୁ ସ୍ୱାଦ କରେ, ସେ ତାଙ୍କର ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବେ ସେ କଦାପି ପାପପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋଗ ଉପଭୋଗ କରିବେ ନାହିଁ  ସେ କଦାପି ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସାଂସାରିକ ଭୋଗ ଆଡକୁ ଯିବେ ନାହିଁ

ଥରେ, ସିନେ ଫିଲ୍ଡର ଜଣେ ଭାଇ କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଯାହା ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନକୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ମୋ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପ୍ରେମ ହିଁ ମୋତେ ପବିତ୍ର ବଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ  ସେ ମୋତେ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି   ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଅସୁସ୍ଥ, ସେ ଦିନରାତି ମୋର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ଏପରିକି ଶୋଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ବଳିଦାନ ଦିଅନ୍ତି  ସେ ମୋତେ ନିଜ ଜୀବନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ତେଣୁ ମୋର ହୃଦୟ ମୋତେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବିଶ୍ୱାସନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ଦେଖ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ହେଉଛି ଏକ ଇଶ୍ୱର, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଆମକୁ ନିଜକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ, “ଯେପରି ସେ ଶବ୍ଦ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଧୋଇ ତାଙ୍କୁ ପବିତ୍ର କରି ଶୁଦ୍ଧ କରି ପାରିବେ, ଯେପରି ସେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଗୌରବମୟ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ଦାଗ କିମ୍ବା କୁଞ୍ଚନ କିମ୍ବା ସେପରି କୌଣସି ଜିନିଷ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ପବିତ୍ର ଏବଂ ବାହାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ”(ଏଫିସୀୟ-୫:୨୬,୨୭)

ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପବିତ୍ରତାରେ ଆଗକୁ ବ ଡିବାକୁ ସମସ୍ତ ଉପାୟ ଏବଂ ଉପାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ  ଅନ୍ୟମାନେ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ସେ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କର ପବିତ୍ର ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ସେ ଏକ ମଡେଲ ଦେଇଛନ୍ତି।  ଶାସ୍ତ୍ର କୁହେ ଯେପରି ତୁମକୁ ଡାକିଲେ ସେ ପବିତ୍ର, ତୁମେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ସମସ୍ତ ଆଚରଣରେ ପବିତ୍ର ହୁଅ” (୧ମ ପିତର-୧:୧୫)

ଅନେକ ଧର୍ମ ପବିତ୍ରତା ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଉପାୟ ଏବଂ ଉପାୟ କେବଳ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ   ଅଧିକନ୍ତୁ, କଲଭାରୀର ରକ୍ତ ଯାହା ଏକକୁ ସଫା କରେ ଏଠାରେ କେବଳ ଉପଲବ୍ଧ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଇଶ୍ୱରୀୟ ପ୍ରେମ ଯାହା ପବିତ୍ରତାର ପଥରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିପାରିବ ତାହା କେବଳ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ

ଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ: (୧ମ ଥେସଲନିକିୟ-୫:୨୩)  ଶାନ୍ତିଦାତା ଈଶ୍ୱର ସ୍ୱୟଂ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପବିତ୍ର କରନ୍ତୁ, ପୁଣି, ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆଗମନ ନିମନ୍ତେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ଆତ୍ମା, ପ୍ରାଣ, ଶରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ରୂପେ ରକ୍ଷିତ ହେଉ

Article by elimchurchgospel

Leave a comment