সেপ্টেম্বর 14 – ডেউকাৰ তলত!

“…. তুমি ইস্ৰায়েলৰ যি যিহোৱাৰ ডেউকাৰ তলত আশ্রয় ল’বলৈ আহিছা, তেৱেঁই তোমাক সম্পূৰ্ণকৈ পুৰস্কাৰ দিয়ক।”(ৰূথ ২:১২)।

যেতিয়া আপুনি ঈশ্বৰৰ ডেউকাৰ তলত চৰণ লবলৈ দৌড়ী আহিব, তেন্তে তেওঁ নিশ্চত ৰূপে পুৰস্কাৰৰ পৰিপূৰ্ণতাৰ আদেশ দিব। যেতিয়া আপুনি কেৱল পৰমেস্বৰৰ ওপৰত ভাৰষা কৰে, তেতিয়া তেওঁ এয়াও সুনিশ্চিত কৰিব যে আপোনাৰ ওপৰত মনুষ্যৰ অনুগ্ৰহ হওক, যি সেই পৰিয়ালত প্ৰেম কৰে যি ইস্ৰায়েলৰ পৰা মেৱাবলৈ আহিছিল, আৰু শেষত সেই পৰিয়ালৰ বোৱাৰী হল। কিন্তু তাইৰ বিবাহিত জীবন সংক্ষিপ্ত আৰু দুখী আছিল, কিয়নো তেওঁ নিজৰ স্বামী হেৰুৱাই পেলাইছিল।

পবিত্র শাস্ত্ৰ কয় যে যেতিয়া তাই নিজৰ স্বামী হেৰুৱাই পেলাইছিল, তেতিয়াও তাই নিজৰ মনত ইস্ৰায়েলৰ পৰমেশ্বৰ যিহেৱাৰ সৈতে লাগি থকা নিশ্চিয় কৰিলে। তেওঁ চৰন লবলৈ ঈশ্বৰৰ ডেউকাৰ তলত দৌড়াৰ সিদ্ধান্ত ললে। সেই দুখৰ দিনতো তাইৰ ওঠত খেংখেং নাছিল। তাই ইস্ৰায়েলৰ পৰমেস্বৰৰ বিষয়ে কেতিয়াও গোচৰ কৰা নাছিল।

মোৱাবত দুজন পুত্ৰ হেৰুৱাই দিয়াৰ পিছত নয়মীয়ে ইস্ৰায়েলৰ পুনৰ জাবলৈ ওলালে । অর্পা প্ৰথম বোৱাৰী নয়মীৰ সিদ্ধান্ত মানিলে আৰু মোৱাবত থাকিবলৈ ললে। যত ৰূথে নয়মীনয়মীৰ সৈতে থকাৰ সিদ্ধান্ত ললে। তাইৰ চকুলোৰে পৰিপূৰ্ণ কথা পঢ়া বহুত দুখলগা হয়:” আপোনাক এৰি আপোনাৰ ওচৰৰ পৰা যাবলৈ মোক নকব৷ কিয়নো, আপুনি য’লৈকে যাই, ময়ো তালৈকে যাম, আৰু আপুনি য’ত থাকিব, মইয়ো তাতে থাকিম, আপোনাৰ লোকসকলে মোৰ লোক হ’ব, আৰু আপোনাৰ ঈশ্বৰেই মোৰো ঈশ্বৰ হ’ব৷” (ৰূথ ১:১৬)। যেতিয়া সকলো পৰিস্থিতি নিৰাশজনক আৰু অন্ধকাৰময় দেখা দিয়ে, তেতিয়া তেওঁ ইস্ৰায়েলৰ পৰমেশ্বৰ ওপৰত নিজৰ বিশ্বাস ৰাখি কেৱল তেওঁৰ ওপৰত নিজৰ বিশ্বাস ৰাখিবলৈ কেৱল তেওঁৰ ওপৰত ভাৰষা কৰাৰ নিৰ্নয় কৰিলে।

আজিও যিকোনো পৰিস্থিতি হওক, যিকোনো পৰীক্ষা হওক, প্ৰভুক দৃঢ়ভাবে সাৱটি ৰাখক। তেওঁ কাকো নাপাহৰে যি তেওঁৰ চৰনলৈ আহে। তেওঁ তেওঁৰ আদৰ কৰে যি তেওঁৰ আদৰ কৰে। যত ৰূথৰ জীবনৰ এটি অংশ অসফল হল, পৰমেশ্বৰে তাইক এটি নতুন জীবন আৰু নতুন আশীর্বাদ দিলে। আৰু ধৰ্মী বোৱাজক তেওঁৰ জীবন সংঞ্জী বনালে ।

আমি এয়াও চাও যে দায়ুদ ৰজা ৰূথৰ বংশৰ হয়। আৰু আমাৰ যীশু খ্রীষ্ট যিহোদাৰ বংশ হয়। আৰু আমাৰ প্ৰভু যীশু খ্ৰীষ্ট এই যিহোদাৰ সেই বংশতে জন্ম হল। পৰমেস্বৰৰ ইচ্ছা আছিল যে জন্মৰ এটি অন্য জাতি স্ত্রী ৰূথৰ নামত সমৰ্পিত এটি পুস্তক হওক। এয়া কেৱল সেয়া প্ৰমান কৰে যে, যেতিয়া আমি তেওঁৰ ডেউকাৰ তলত থাকে, তেতিয়া প্ৰভুৰ আশীর্বাদ সীমাতকৈ অধিক, পৰিপূৰ্ণ আৰু শাসন হয়।

পৰমেস্বৰৰ মৰমিয়াল সন্তান, পৰমেস্বৰৰ চৰনত দৃঢ় থাকক। আপোনাৰ জীবনৰ ধুমুহাৰ মাজত, প্ৰভুক দৃঢ়ভাবে ধৰি ৰাখক। তেৱেঁই পৰমেশ্বৰ, যিয়ে এলিয়াক উচ্চ কৰিলে – যি তেওঁৰ সংৰক্ষণত আছিল ; আৰু পৰমেশ্বৰ যিয়ে ইয়োবক আশীর্বাদ দিছিল, তেওঁ দুগুন আশীর্বাদৰ সৈতে, কিয়নো তেওঁ তাক ধৰি ৰাখিল , এয়ালৈ যে সকলো দুখ আৰু পীড়াৰ মাজত, তেওঁ তোমাক বহুতায়তৰে আশীর্বাদ দিব।

মন কৰিবলগীয়া:” হে মোৰ আইটি, যাৰ দ্বাৰাই তোমাৰ মঙ্গল হয়, এনে সুৰক্ষিত ঠাই মই জানো তোমাৰ কাৰণে নিবিচাৰিম?( ৰূথ ৩:১)।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment