জুলাই 22 – বিশ্ৰাম!

”  তেতিয়া তেওঁ তেওঁলোকক কলে, “তোমালোকে অকলে এখন নিৰ্জন ঠাইলৈ যোৱা আৰু তাতে কিছুকাল বিশ্রাম কৰা৷”( মাৰ্ক ৬:৩১)।

যীশু খ্রীষ্টকো বিশ্ৰাম আৰু  শান্তিৰ  আৱশ্যক আছিল। বাস্তৱত তেওঁ পৰমেশ্বৰৰ জন হয় আৰু বাস্তৱতে তেৱেঁই খ্ৰীষ্ট হয়। কিন্তু তথাপিও, পবিত্র শাস্ত্ৰ কয় তেওঁ বিশ্ৰাম কৰিলে। মানবজাতি খ্ৰীষ্টৰ আগমনৰ বাবে ৪০০০ বছৰৰ পৰা ব্যাকুল হয় আছিল কিন্তু খ্ৰীষ্টক সেৱা কাৰ্য্য কৰিবলৈ মাত্ৰ ৩ বছৰ আধা প্ৰাপ্ত হল। সেই অলপ কাৰ্য্য কালক  পূর্ণ কৰিবলৈ তেওঁ লোকৰ ওচৰত কেবাটাও দায়িত্ব আছিল। তেওঁ লোকক লোকক উপদেশ দিব লাগিছিল। তেওঁক গাঁও আৰু চহৰৰ যাত্ৰা কৰিব লাগিছিল। তেওঁক ৰোগীক লগ কৰিব লাগিছিল।

যীশু খ্রীষ্ট কলে, “আমি দিন থাকোতেই মোক পঠোৱা জনৰ কৰ্ম কৰিব লাগে। ৰাতি হৈ আহিছে, তেতিয়া কোনেও কৰ্ম কৰিব নোৱাৰিব।   ( যোহন ৯:৪)। যীশু খ্রীষ্ট নিজৰ সেৱা কাৰ্য্যত কাম সকলো বহুতো কষ্ট কৰিলে কিন্তু লগতে, তেওঁ নিজৰ শৰীৰৰো  চোৱা চিতা কৰিলে। পবিত্র শাস্ত্ৰ কয়, “তাৰ পাচত যীচুৱে লোক সকলক বিদায় দি থাকোতে, তেওঁৰ শিষ্য সকলক নাওত উঠি তেওঁ যোৱাৰ আগতে সিপাৰে থকা বৈৎ-চৈদা নগৰলৈ যাবৰ বাবে আগ্রহেৰে আজ্ঞা দিলে। তেওঁ শিষ্য সকলক কলে, ” তোমালোকে একান্ত স্থানত গয় বিশ্ৰাম কৰা। ”

এয়া কি যেতিয়া লৈকে যে যীশু অকলে বিশ্ৰাম কৰি থাকোতে, লোকসকল তেওঁক লগ ধৰিবলৈ তাতো গুচি গৈছিল। তেওঁ আচৰিতকৰ্ম কৰি পাঁচটি ৰুটি আৰু দুটি মাছ লৈ ৫০০০ লোকক বিলাই দি তেওঁ লোকক বিদায় দিলে ( মাৰ্ক ৬:৪৫)। আগৰ পদ টিত  আমি পঢ়ো “তাৰ পাছত তেওঁ তেওঁলোকৰ পৰা বিদায় লৈ প্ৰাৰ্থনাf কৰিবলৈ পৰ্বতৰ ওপৰলৈ গ’ল। ”

সেৱা কাৰ্য্য কৰা পিছত, তেওঁ বিশ্ৰামৰ বাবে নিৰ্জন ঠাইলৈ গল। সেয়া ঠাই আছিল গেতচামিনী বাগিচা। তেওঁ যেনেকৈ প্ৰাৰ্থনা কৰি গল, তেওঁ নিজৰ আত্মাক  সজাগ আৰু দৃঢ় অনুভৱ কৰিল  চাগে। হয়। তেওঁ সেই গজাগতাক জানিছিল যি প্ৰাৰ্থনা দ্বাৰা প্ৰাপ্ত হব লাগিছিল।

তেওঁ নিজৰ শিষ্যকো চেৱাচিতা কৰিলে। তেওঁ তেওঁৰ সৈতে গয় তেওঁ লোকক ৰূপান্তৰিতৰ অনুভৱৰ বিষয়ে কলে। তেওঁ লোকে তেওঁক প্ৰাৰ্থনাৰ সামৰ্থক দেখুওৱাই প্ৰায়চিত্ত কৰিলে। চোৱা, সৌৱা তোমাৰ মাতৃ”! সেই সময়ৰে পৰা সেই জন শিষ্যই তেওঁক নিজৰ ঘৰলৈ লৈ গ’ল।আৰু তেওঁৰ মাতৃৰ সকলো চিন্তা যোহনক সমৰ্পিত কৰি দিলে ( যোহন ১৯:২৬, ২৭)।

পৰমেশ্বৰৰ মৰমিয়াল সন্তান, সুনিশ্চিত কৰক যে সকলো মন , আত্মা আৰু শৰীৰ অনুনাসিক থাকে। তেতিয়া আপুনি দিব্যি সুস্থতা আৰু ভাল স্বাস্থ্য সৈতে পূৰ্নতাৰ ফালে আগবাঢ়িবলৈ নিজকে তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰে।

মন কৰিবলগীয়া:”কিন্তু মোৰ নামত ভয় ৰাখোঁতা যি তোমালোক, তোমালোকৰ প্রতি ধাৰ্মিকতাৰূপ সূৰ্য উদিত হ’ব, যাৰ কিৰণ সুস্থতাদায়ক; তোমালোকে বাহিৰ হৈ গোহালিৰ পৰা মুকলি হোৱা দামুৰিৰ নিচিনাকৈ ডেও দিবা।”  ( মলাখী ৪:২)।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment