জুলাই 19 – লুটিয়াই নিদিয়াকৈ!

“ইফ্ৰয়িম অন্যান্য জাতিবোৰৰ লগত মিলি গৈছে; ইফ্ৰয়িম এফালে পুৰি যোৱা এনে এক পিঠা যাক লুটিয়াই দিয়া হোৱা নাই।'( হোচেয় ৭:৮) ।

যত ইস্ৰায়েলেত ১২ বংশ আছিল, এপ্ৰেম বংশৰ বিষয়ে কওতে  , ৰমেশ্বৰে ইয়াক ‘ এটি ৰুটিৰ  ৰূপে পৰিভাষিত কৰিলে। এয়া শব্দ নিজকে মুল্যাংকন কৰাত সহায় কৰে।

উদাহৰনৰ বাবে, ‘ ৰোটীৰ’ প্ৰয়োগ কৰাৰ বাদে আমি ‘ঢচাৰ’প্ৰয়োগ কৰিম। ঢোচা বনোৱা সময়ত, তাৱাক তেলেৰে মোহাৰি, ঘোলটোক তাত ঢালী দিয়া হয়। তলৰ চৌকাৰ  গৰম সেকেৰে  ই এটা ফালে সিজি জায়, তেতিয়া ঢোচাক তাৱাত ওলোটা কৰা হয়। তেতিয়া ই দুয়োফালেদি সিজি যায় আৰু সোৱাদত ভাল লাগে। যদি ই তাৱাত ওলোটা নকৰা হলে কেচা থাকি যায়।

আত্মিক জীবনৰ  দুটি পাতনি আছে। এটি সেয়া যি পৰমেশ্বৰ আমাৰ বাবে কৰে আৰু দ্বিতীয় সেয়া যি আমি পৰমেশ্বৰৰ বাবে কৰিব লাগে। কিছুমান লোকে পৰমেশ্বৰৰ বাবে সুধিব  লাগে তেওঁক তেওঁৰ বাবে কি কৰিব লাগে। তেওঁ আশীর্বাদ, ঞ্জান, উদ্ধাৰ আৰু দিব্যি সুস্থতা বিচাৰিব। পৰমেশ্বৰ সেই সকলো দিবলৈ সামৰ্থবান হয়। কিন্তু সেই সময়ত , তেওঁ সেই, তেওঁ লোকে সেই দায়িত্ব পাহৰি যায়, যি তেওঁ লোকক পৰমেশ্বৰৰ বাবে কৰিবলগীয়া আছিল; পৰমেশ্বৰৰ বাবে দিব  লাগে ; পৰমেশ্বৰৰ সন্তানৰ ৰূপে থাকক; পৰমেশ্বৰৰ সকলো আঞ্জাৰ পালন কৰক। কিন্তু  এই সকলে সকলো কথাক উচিত মহত্ব নিদিয়ে। এয়া সেই লোকসকল হয় যি ভালদৰে সিজোৱা নায়।

ৰজা চোলেমানক চাওক। যেতিয়া তেওঁ পৰমেশ্বৰৰ পৰা ঞ্জান বিচাৰিলে, তেতিয়া পৰমেশ্বৰে তেওঁক বুদ্ধি দিলে, কিন্তু ইয়াৰ সৈতে ধন, মহিমা আৰু অধিকাৰো দিলে, যি চোলেমানে বিচৰা নাছিল। কিন্তু চুলে মানে অন্য দেৱতাক বলি অৰ্পন কৰিবলৈ উচ্চ স্থানৰ নিৰ্মাণ কৰিলে আৰু পৰমেশ্বৰক দুখী কৰিলে। এই দৰে, চোলেমান  আধা সিজা ৰুটি হয় গল্প।

তাতে পবিত্র শাস্ত্ৰত আৰু এটি ৰুটিৰ  বিষয়ে উল্ল্যেখ আছে। “… মই এটা সপোন দেখিলোঁ; মই দেখিলোঁ যে এটা যৱৰ পিঠা যেন বাগৰি বাগৰি মিদিয়নীয়াসকলৰ ছাউনিৰ ভিতৰত সোমাল। সেইটোৱে মিদিয়নীয়াসকলৰ তম্বুত আহি ইমান জোৰেৰে খুন্দা মাৰিলে যে তম্বুটো উলোটা হৈ চেপেটা খাই পৰিল।”( বিচাৰকৰ্তা ৭:১৩)। মিদিয়নীয়াসকলৰ তম্বুক ওলোটাবলৈ  যি এটি ৰুটিৰ শক্তিশালী আছিল। কাৰন এয়া যে এইটি দুয়োফালেদি সিজা ৰুটি আছিল।

এটি আৰু আপোনাক পবিত্র আত্মাকে পৰিপূৰ্ণ হব লাগে। দ্বিতীয় ফালে, আপোনাক পৰমেশ্বৰৰ জুইৰে  পৰিপূৰ্ণ হয় যাব লাগে। আপোনাক পবিত্র বনাবলৈ, পৰমেশ্বৰ আপোনাক পবিত্র আত্মাৰ অবিশেষ  দিয়ে। তেওঁ আপোনাক শত্ৰুৰ গজালক ভাঙিবলৈ সক্ষম কৰিবলৈ আপোনাক অগ্নিৰ অবিশেষ দিয়ে।

পৰমেশ্বৰৰ মৰমিয়াল সন্তান  , আপোনাক উত্তপ্ত ৰুটি নহয় দুয়োফালেদি সিজা ৰুটি হব লাগিব। তেতিয়া আপুনি শত্ৰুৰ শক্তিক ভাঙী  বিজয়ী হব পাৰিব।

মন কৰিবলগীয়া:” স্বৰ্গৰ পৰা নমা জীৱনময় আহাৰ ময়েই। যদি কোনোৱে এই আহাৰ খায়, তেনেহলে তেওঁ চিৰকাল জীৱ; আৰু জগতৰ জীৱনৰ কাৰণে মই যি আহাৰ দিম, সেয়ে মোৰ মাংস।”( যোহন ৬:৫১)।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment