জুলাই 12 – কিয়নো যি দিশৰ পৰা সহায় আহে!

”  কিয়নো পূব বা পশ্চিম দিশৰ পৰা জয় লাভ নহয়।( গীতমালা ৭৫:৬)।

পবিত্র শাস্ত্ৰত ১৫০ গীত আছে। তাৰে ৭৩ দায়ুদে, ১২ আচাফৰ  , ১১ কোৰহৰ সন্তান, ২ চুলেমানে  , ১টি মুচি আৰু ১ টি এতানে  লিখিছে। ৫০ গীতৰ লেখক অঞ্জাত আছে। গীত সাধু সকলৰ মনত তেওঁৰ দ্বাৰা পোৱা সত্যক বুজাত  সহায় কৰে।

যেতিয়া শত্ৰু ইস্ৰায়েলীৰ বিৰুদ্ধে  কৰিবলৈ আহে, তেন্তে ইস্ৰায়েলীৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ অন্য ৰাষ্ট্ৰ আহিব, এই কথাৰ উৎসাহেৰে প্ৰতীক্ষা কৰিলে। তেওঁ লোকে ভাবিলে, ” মিচৰৰ পৰা সহায় আহিব, যি পূৰ্বত  আছিল, কোনোবা অস্ৰ সৈনিক ঋণ নিদিবনে  , আৰু এই দৰে  কোনেও তেওঁ লোকৰ সহায়ৰ বাবে নাহিল। আপোনাক যি দিশ চাব লাগে সেয়া হল পূৰ্ব দিশ, পশ্চিম , দক্ষিণ আৰু উত্তৰ নহয়। এনেকুৱা সহায়তা বাবে কোন দিশে চাব লাগিব?

দায়ুদে কয়, “মই পৰ্ব্বতবোৰৰ ফালে মোৰ চকু তুলি কওঁ, ক’ৰ পৰা মোৰ সহায় আহিব?  যি জনাই আকাশ-মণ্ডল আৰু পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিলে, সেই যিহোৱাৰ পৰা মোৰ সহায় আহিব। ( গীতমালা ১২১:১, ২) । কেৱল পৰমেশ্বৰ যিয়ে আপোনাৰ সহায় কৰিব পাৰে। সহায় প্ৰদান কৰা তেওঁৰ হাতত আছে, আৰু তেওঁ এই উদ্দেশ্যৰ বাবে এটি ডাঙৰ সমূহ বা কিছু লোকৰ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।

যেতিয়া , মিদিয়নে ইস্ৰায়েলীৰ বিৰুদ্ধে ইমান সংখ্যক উঠি আহিল, তেতিয়া গিদিয়োনে অন্য দিশে  নহয় যিহোৱাৰ ফালে দৃষ্টি কৰি পৰমেশ্বৰত ভাৰষা  ৰাখিলে। কিয়নো পৰমেশ্বৰ তেওঁৰ সৈতে আছিল, তেওঁলোকে ৩০০ যোৱাৰ আৰু এটি সৰু সমূহৰ সৈতে মিদিয়নৰ বিশাল সৈন্য ওপৰত বিজয় প্ৰাপ্ত কৰাত সক্ষম আছিল।

এদিন, হিস্কীয় ৰজা  বিৰুদ্ধে যুঁজ হল। অচুৰীয়াৰ সৈন্যৰ সেনাপতি চনহেৰীবে ৰজা হিস্কীয় ক  পত্ৰ পাঠালে। হিস্কীয় ৰজা ইমান ডাঙৰ অচুৰীয়াৰ সৈন্যৰ ওপৰত কেনেকৈ জয় প্ৰাপ্ত কৰিলে হয়? তেওঁ পূব বা পশ্চিম ফালে নহয় পৰমেশ্বৰৰ ফালে লক্ষ্য কৰিলে। পৰমেশ্বৰে নিজৰ দুত পঠাই উত্তৰ দিলে। পবিত্র শাস্ত্ৰ কয় , ” তাৰ পাছত যিহোৱাৰ দূতবোৰে ওলাই গৈ অচূৰীয়াসকলৰ চাউনিত আক্রমণ কৰিলে, আৰু এক লাখ পঁচাশী হাজাৰ লোকক মাৰিলে। তাতে লোকসকলে ৰাতিপুৱা উঠি তেওঁলোকৰ চাৰিওফালে মৰা শৱ পৰি থকা দেখিলে।”( যিচয়া ৩৭:৩৬)।

পৰমেশ্বৰৰ মৰমিয়াল সন্তান, আপুনি কিছু সমস্যাত ভুগিব  পাৰে। আপুনি ভাবিব পাৰে মোক এই সমস্যা পৰা কোনে ৰক্ষা কৰিব, কাক সম্পৰ্ক কৰো, কাৰ পৰা ঋণ লম্বা আৰু কোনজন অধিকাৰীক বিচাৰিম  ইত্যাদি। পৰমেশ্বৰে আপোনাক কি প্ৰতিঞ্জা  কৰিছে? ” কিয়নো পূব বা পশ্চিম দিশৰ পৰা জয় লাভ নহয়।কেৱল পৰমেশ্বৰে সহায় প্ৰদান কৰে । ”

মন কৰিবলগীয়া:”  কিন্তু ঈশ্বৰক ধন্যবাদ দিওঁ, তেওঁ আমাৰ প্ৰভু যীচু খ্ৰীষ্টৰ দ্বাৰাই আমাক জয় দান কৰিলে।(১কৰন্থীয়া ১৫:৫৭)

Article by elimchurchgospel

Leave a comment