আগস্ট 25 – বহুমূল্য শিল!

“তেওঁৰ…জীৱনময় শিল মানুহৰ দ্বাৰাই অগ্ৰাহ্য হ’ল, আপোনালোকে নিজেও জীৱন্ত শিলৰ দৰে গঁথা হৈ,..পবিত্ৰ পুৰোহিত সমূহ হ’বৰ অৰ্থে এক আত্মিক ঘৰc হৈ উঠিছে”(১ পিতৰ  ২:৪, ৫)।

” বহুমূল্য শিল” কোৱা সময়ত হীৰা, মনি আদিৰ বিষয়ে কাৰোবাৰ মনত চিন্তা আহিব। কিন্তু, এই শিলবোৰত জীবন নাম। এয়া বেজাৰ শিল বহুমূল্য নহয়। পাঁচনি পিতা ইয়াত বহুমূল্য শিলৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰিছে। হয়, সেয়া যীশু খ্রীষ্ট হয়, যি কোনৰ বহুমূল্য আৰু অতি দৃঢ় যোগ্য শিল হয় ( যিচয়া ২৮:১৬)।

যিয়ে তেওঁক প্ৰেম কৰে আৰু সেই বোৰৰ ওপৰত বিশ্বাস কৰে, সেয়া তেওঁৰ বাবে চুকৰ  বহুমূল্য শিল হয় থাকে। ফৰাচী আৰু চদুকীয়ই যীশু খ্রীষ্টক অস্বীকাৰ কৰিলে। যিহূদী  তেওঁক ক্ৰুচ দিবলৈ চিঞৰীলে। সেই সময়ত শাস্ত্ৰী আৰু পুৰোহিত সকলে তেওঁক ৰোমান চৰকাৰক সমৰ্পিত কৰি দিলে। তেওঁ  ৰাজমিস্ত্ৰী দ্বাৰা বৰ্খাস্ত কৰা শিল হওক, কিন্তু তেওঁ আপোনাৰ বিশ্বাসৰ বাবে চুকৰ শিল প্ৰমুখ্যে শিল হয় গল। আপুনিও সেই চুকৰ নিবাস স্থানৰ ৰূপে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

পৰমেশ্বৰৰ মৰমিয়াল সন্তান, যীশু খ্রীষ্টক নিজৰ জীবনৰ ভিত্তি ৰূপে ধাৰন কৰক। যেতিয়া আপুনি তাত হয় যায় তেতিয়া আপুনি বহুমূল্য শিল হয় যায়। এই জগতত সৰু জীবন জীয়াই থাকিবলৈ আপোনাৰ জীবন সমাপ্ত নহয়। এয়া অনন্ত জীবনৰ ৰূপে প্ৰচলিত হয় থাকিব। আপুনি দিব্যি উপস্থিতিত সদায়ৰ  বাবে বহুমূল্য শিল ৰূপে থাকিব।

প্ৰকাশিত বাক্য পুস্তকত স্বৰ্গীয় যিৰুচালেমৰ বৰ্ণনা আছে। পবিত্র শাস্ত্ৰ কয়, ”  নগৰৰ গড়ৰ ভিত্তিমূলবোৰ আটাইবিধ বহুমূলীয়া মণিৰে বিভূষিত আছিল।( প্ৰকাশিত বাক্য ২১:১৯)। ” সেই নতুন যিৰূচালেম ঈশ্ৱৰৰ মহিমাৰে পূৰ্ণ আছিল আৰু তাৰ জ্যোতি বহুমূলীয়া মণি, অৰ্থাৎ স্ফটিকৰ দৰে নিৰ্ম্মল সূৰ্য্যকান্ত মণিৰ নিচিনা আছিল৷( প্ৰকাশিত বাক্য ২১:১১)। পৰমেশ্বৰৰ সাধু সেই দুৱাৰত পোৱা বহুমূল্য শিল হয়।

যেতিয়া চুলেমানে মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিলে, তেতিয়া শিলক আকাৰত ভাঙা দিয়া হল, পুতি দিয়া হল আৰু গাতত পৰিপূৰ্ণ কৰা হল আৰু নিৰ্মাণৰ বাবে তৈয়াৰ কৰা হল। সেই দৰে, আপোনাক স্বৰ্গক জীবিত শিল ৰূপে নিৰ্মাণ কৰিবলৈ, পৰমেশ্বৰ আপোনাৰ ক্লেশ আৰু সমস্যা মাধ্যমেৰে পথপ্ৰদৰ্শক কৰে, আপোনাক পবিত্রতা সিদ্ধ কৰে আৰু আপোনাক চিনাই আৰু নতুন যিৰুচালেম তৈয়াৰ শিলৰ ৰূপে উঠায়।

মন কৰিবলগীয়া:”ঈশ্বৰৰ যি অনুগ্ৰহ মোক দিয়া হ’ল, তাৰ দ্বাৰাই দক্ষ ঘৰ-সাজোঁতাৰ দৰে মই ভিত্তিমূল স্থাপন কৰিলোঁ আৰু তাৰ ওপৰত আনে সাজে….তাৰ বাহিৰে আন ভিত্তিমূল কোনেও স্থাপন কৰিব নোৱাৰে; যীচু খ্রীষ্টই হৈছে সেই ভিত্তিমূল(১ কৰন্থীয়া ৩:১০, ১১)।

Article by elimchurchgospel

Leave a comment